+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şirkette namaz kıldığım odada heykel ve resimler var? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ardanınannesi
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Şirkette namaz kıldığım odada heykel ve resimler var?

  Reklam

  Şirkette namaz kıldığım odada heykel ve resimler var? Mumsema bildiğim kadarıyla namaz kılınan yerde heykel veya canlanacakmış gibi duran resimlerin olmaması gerekiyor ama şirkette namaz kıldığım odada heykeller,duvarlarda asılı resimler, gazete manşetleri vs.var hepsinin üzerini örtmem de imkansız ve namaz kılabileceğim tek ofis orası, depoda da kılabilirim belki ama orası da çok tozlu hatta pis ve daha hareketli. ben onları arkama almaya çalışıyorum ve yoklarmış gibi düşünüyorum namaza başlarken. acaba caizmidir ?

 2. Leyli Rana
  Devamlı Üye

  --->: şirkette namaz kıldığım odada heykel ve resimler var?


  Reklam


  normalde mekruhtur,
  elinden geldığınçe sakınmalısın.


  "Resimler kıble cihetinde ise mekruhluk şiddetlenir, yanda ise azalır, arkada ise daha da azalmış sayılır.
  Böyle resimler ya indirilmeli, yahut da üzeri örtülerek namaza durulmalıdır."
  (sorularla islamiyet)
  Rabbim namazlarimizi kabul etsin.

 3. ardanınannesi
  Kıdemli Üye
  Amin Leyli Rana Allah Razı Olsun
  Elimden Geldiğince Arkaya Almaya çalışıyorum

 4. sevde_
  Devamlı Üye
  Kardeşim eğer sizden başka namaz kılan kişilerde varsa işyerinizde, toplanıp mescit açması için öneri sunabilirsiniz diye düşündüm. Misal bizim işyerimizde hamd olsun büyük bir çoğunluk namaz kılıyor ve özel mescidimiz var. Belki sizede mescid yapabilirler ve içiniz daha rahat bir şekilde namazınızı eda edersiniz...

 5. GE_CE
  Üye
  Sual: Bir odada namaz kılarken o odada herhangi büyüklükte ve herhangi içerikte bir veya daha fazla resim bulunması caiz mi?
  CEVAP
  Resim, namaz kılanın ayağı altında, oturduğu yerde veya secde ettiği yerde olmazsa, böyle resimli battaniye, seccade üzerinde namaz kılmak mekruh olmaz. Resim, yerlerde bulunduğu için ona hakaret edilmiş olur. Fakat secde edilen yerde ise, yahut basılan ve oturulan yerde ise sanki insan vücudunda bulunmuş gibidir. Namaz mekruh olur. Onun için üzerinde resim bulunan elbise ile namaz kılmamalıdır! Canlı resimleri göbekten yukarıda bulunursa, orada namaz kılmak mekruh olur. Canlı resmi, basılan, oturulan yerde ise mekruh olmaz. Namaz kılanın arkasında göbekten yukarıda olursa tenzihen mekruh olur.

  İnsan ve hayvan resmini, belden yukarı asmak haramdır. Bitki ve cansızların resmini asmakta mahzur yoktur. Canlı resmi bulunan odaya rahmet melekleri girmez. Resimli gazete bile bulunsa girmez. Gazeteyi okuduktan sonra kapalı bir yere koymalıdır! Namaz kılanın başında, önünde, sağ ve sol hizasında, duvara çizilmiş veya beze, kağıda yapılarak asılmış veya konmuş ise, mekruhtur.

  Sual:
  Bir odada namaz kılarken o odada bulunan resimleri ters çevirmek veya üstünü örtmek, namazın mekruh olmaması için çözüm olur mu?
  CEVAP
  Evet. Ters çevrilirse veya üstü örtülürse mekruh olmaz.

 6. ardanınannesi
  Kıdemli Üye
  Allah Razı Olsun Hepinizden
  Biraz Daha Dikkat Edeyim En Iyisi
  Rabbim Namazlarımızı Daim Ve Kabul Etsin

 7. Sam
  Üye
  Kardeşler ben yıllarca bir yerli şirkette çalışırken ibadetimi gizli yapmak zorundaydım ilginç olan şirketi bir yabancı şirket satın aldığında bu problem ortadan kalktı,çok şaşırtıcı değilmi.

 8. Hoca
  erimeye devam...
  Kardeşler ben yıllarca bir yerli şirkette çalışırken ibadetimi gizli yapmak zorundaydım ilginç olan şirketi bir yabancı şirket satın aldığında bu problem ortadan kalktı,çok şaşırtıcı değilmi.
  çok üzücü ve utanç verici bir durum.

 9. Osmanlı Torunu
  Allah yar
  rabim namazlarini kabul etsin

 10. ardanınannesi
  Kıdemli Üye
  rabim namazlarini kabul etsin
  amin ablacım Allah herkeze nasip etsin...

 11. kalbin zümrüt tepesi
  Emekli
  en nihayetinde,

  Bir vakti kılamadınız. vakit çıkmak üzere. Gerekiyorsa yol ortasına bir seccade namazı yine kılmak gerek.

  Hal bu iken zorunlu hallerde olumsuzlukları yok sayıp kılmak daha efdaldir.

  Rabbim namazınızı miracınız kılsın.

 12. ardanınannesi
  Kıdemli Üye

  Reklam


  Rabbim namazınızı miracınız kılsın.
  AMİN KARDEŞİM....

+ Yorum Gönder