+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şeriat kanunları İslamı temsil eder mi? bu kanunların dışında yaşamak günahmıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. midnitexpress
  Üye
  Reklam

  Şeriat kanunları İslamı temsil eder mi? bu kanunların dışında yaşamak günahmıdır

  Reklam

  Şeriat kanunları İslamı temsil eder mi? bu kanunların dışında yaşamak günahmıdır Mumsema bu kanunlari uygulayan ulkelerde insanlara hem yonetimden hemde cevrelerinden surekli baski var. islam kisisel ozgurlugun baskalarinca kisitlanmasini emredermi?

 2. Leyli Rana
  Devamlı Üye

  --->: seriat kanunlari islami temsil edermi?bu kanunlarin disinda yasamak gunahmidir


  Reklam


  İslam dininde belli bir devlet şekli yoktur demek bu konuda belli ölçüler getirmediği anlamında değildir. Elbette İslam dini diğer konularda olduğu gibi idari mekanizma hususunda da görüş belirtmiştir. Devlet yönetimi ile ilgili belli ilkeler koymuştur. Ayrıntı kısımlarda bu ilkelere bina edilerek uygulanır. Adalet, hukuk, insanların haklarını ihlal etmemek, devlet yönetimini kötüye kullanmamak vs. gibi ilkere sadık kalınmak suretiyle devlet yönetilmelidir.

  Şeriat islamın getirdiği hükümlerin genel adıdır. Devlet yönetimi de bunun içine girmektedir.

  Doğru islamiyeti ve İslam layık doğruluğu anlatmak ve yaşamak zorundayız. Bu nedenle İslam adına yapılan ama islama uymayan bazı uygulamalar islamiyete ve müslümanlara zarar vermektedir.

  Birisiyle karşılaşıyorsunuz. Namaz kıldığından, oruç tuttuğundan söz ediyor. Sohbetiniz sürüyor ve sonunda, şeriatın en önemli iki emrini yerine getiren bu adamın, şeriata karşı olduğunu görüyor ve hayret ediyorsunuz.

  Bir başkasıyla görüşüyorsunuz. Şeriatı hararetle savunuyor. İç âlemine, ibadet dünyasına iniyorsunuz, İslâm’ın ceza hükümlerinin tatbiki için gösterdiği heyecanın yüzde birini, ibadet hayatında göstermediğine şahit oluyorsunuz. Yine hayrete düşüyorsunuz.

  Bu iki farklı adam hakkındaki kanaatiniz aynı oluyor: Bunlar şeriatı bilmiyorlar!.


  -----> Şeriat Nedir?

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  bu kanunlari uygulayan ulkelerde insanlara hem yonetimden hemde cevrelerinden surekli baski var. islam kisisel ozgurlugun baskalarinca kisitlanmasini emredermi?
  Şeriat şu an günümüzde uygulanan şeriat mı?Ben buna hiç inanmıyorum.Rabbimizi'in emri olan şeriat bu değil , insanlar şeriatle yönetiyoruz diyorlar ama Kur'an'ın dışına çıkmış hükümlerle uygulama yapıyorlar.İran'daki uygulanan hükümler sizce şeriat mı?Kadınlar daracık pantolon , önden saçlar fırlamış.
  Uydudaki kanalları bir gezin.Avrupa kanallarını geçiyorum ama arap kanallarına bir bakın hele.Diziler , yemek programları..
  Şu dünyada şeriatı (tam anlamıyla) uygulayan devlet yok ama insanlar var.çok güzel şekilde yaşayan insanlar.Rabbim bizi onlar gibi eylesin..

 4. memocan35
  Üye
  Şeriat Osmanlı döneminde en güzel şekilde yönetildi sürekli gelişmeye,ayrımcılığa karşı bir tavır izlenmekteydi.bundan herkes mutluydu taki batıcıların içişlerine karıştıkları zamanlarda çok zarara uğradı ve toparlanamadı şeriatı engüzel uygulayan günümüzde irandır.benim görüşüme göre

 5. hafiz_e
  Devamlı Üye
  İran şeriat hükümlerini uygulayan bir devlet değildir..sadece gözüken yüzü öyledir..
  Şeriat devleti derken Peygamberimiz ve asr-ı saadeti örnek alırsak gerçek anlamda bir şeriat devleti görmüş oluruz.Peygamberimiz(s.a.v)in hurma yemek,misvak kullanmak,hoşgörü sahibi olmasının dışında birde mükemmel bir devlet adamı olduğunu araştırmış olsaydık şimdi bu kadar cahil kalmazdık...


+ Yorum Gönder