+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazı tek başıma kılarken sesli okusam bir mahsuru var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. _Furkan_
  Üye
  Reklam

  Namazı tek başıma kılarken sesli okusam bir mahsuru var mı?

  Reklam

  Namazı tek başıma kılarken sesli okusam bir mahsuru var mı? Mumsema Selamun aleyküm arkadaşlar namazı tek başıma kılarken sesli okusam bir mahsuru varmı fısıldayarak değilde imamın okuduğu gibi bu şekilde okursam daha çok huşu alıyorum ayrıca duaların telafuzunu (peltek-keskin vs...)daha iyi yapıyorum cevaplarınızı bekliyorum.

 2. merve
  Kıdemli Üye

  --->: Namaz ile ilgili???


  Reklam


  Namazda sessiz okunması gereken yerde sesli okumak namazı bozmaz. Ancak sehiv secdesi gerekir.

  Yalnız başına namaz kılan kimse sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse aşikare bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Fakat öğle ve ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda gizli okuması vaciptir. Aşikare okuması halinde sehiv secdesi gerekir.

  İmam gündüz kıldırdığı namazları sessiz kıldırması ve gece kılınan namazlarıda sesli kıldırması vaciptir. Vacibin terkinden dolayı ise sehiv secdesi gerekir.

  Sessiz okunacak yerde sesli okumaktan dolayı sehiv secdesini gerektiren miktar ise namazın farz olan kıraati kadardır. Bu ise kısa üç ayet veya kısa üç ayet uzunluğunda bir ayet okumakla sehiv secdesi gerekir. Bundan az olursa gerekmez.

  Bir vacibin vasfını değiştirmek, sehiv secdesini gerektirir. İmamın aşikare okuması gereken ayetleri gizlice okuması veya gizlice okunacak ayetleri aşikare okuması gibi. Bu okuma mikdarı, namaz sahih olacak kadar okumaktır. Fatiha süresinin ilk ayetlerini okumak bu kısımdandır. Bununla beraber kısa bir ayet okunması da İmamı Azam'a göre bu hükümdendir. İki imama göre ise, bu hükümde değildir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Selamun aleyküm arkadaşlar namazı tek başıma kılarken sesli okusam bir mahsuru varmı fısıldayarak değilde imamın okuduğu gibi bu şekilde okursam daha çok huşu alıyorum ayrıca duaların telafuzunu (peltek-keskin vs...)daha iyi yapıyorum cevaplarınızı bekliyorum.
  ve aleykumusselam ve rahmetullah. sevdalı kardeş cevaplamış Allah cc razı olsun.

  gece veya gündüz kılınan bütün namazlarda en az kendi sesimizi işitebileceğimiz sesle okumalıyız.
  tek başımıza kıldığımız namazlarda gündüz kılınan namazlarda kendi işitebileceğimiz sesle fakat gece kılınan namazlarda ise az daha sesli okumak sünnettir.


 4. _Furkan_
  Üye
  Hepinizden Allah c.c. razı olsun

+ Yorum Gönder
namazda sesli okumak namazı bozar mı,  namazı sesli kılmak,  tek başına namaz kılarken sesli okumak,  tek başına namaz kılarken sesli okunur mu,  tek başına sesli namaz kılınır mı