+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cennetlik kadınlarada gilman mı verilecek? Cennetlik eşler birbirini tanımayacak mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  Reklam

  Cennetlik kadınlarada gilman mı verilecek? Cennetlik eşler birbirini tanımayacak mı?

  Reklam

  Cennetlik kadınlarada gilman mı verilecek? Cennetlik eşler birbirini tanımayacak mı? Mumsema Dünyada evlilikler sona erer ve herkez bekar olarak göç eder.Cennete girecek erkeklere huri verilir. Cennetlik kadınlarada gilman mı verilecek ? Cennetlik eşler birbirlerini tanımayacak mı?

 2. merve
  Kıdemli Üye

  --->: İlgili kardeşlerimden ALLAH razı olsun..


  Reklam


  Rabbe yolcu kardeşim verdigim linki incelersen umarım sorularına cevap almış olursun:


  http://www.mumsema.com/itikat-iman-soru-ve-cevaplari/53051-cennette-bayanlara-gilman-mi-verilecek.html

 3. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  ALLAH razı olsun..

 4. merve
  Kıdemli Üye
  ALLAH razı olsun..
  Ecmain olsun kardeşim

 5. GE_CE
  Üye
  Cennette evlilik vardır
  Sual: Cennette evlilik var mıdır?
  CEVAP
  Evet, vardır, ama nasıl olduğu belli değildir. Çünkü orada nefs yoktur. İslam âlimleri buyuruyor ki:
  Dünyada olan şeyler birer görüntüdür. Her görüntünün bir de aslı olur. Asıl olmadan görüntü meydana gelmez. Dünyadaki şeylerin hepsinin asılları, gerçekleri Cennette vardır.
  Bir kimse rüyada çeşitli meyveler yese, uyanınca bunun gerçek olmadığını anlar. Cennete giden insan da, dünyadaki şeyleri böyle hayal gibi görür, hakiki şeylere kavuşur. Dünyadaki şeyler, Cennettekilerin gölgesi, sureti gibidir. Hadis-i şerifte, (İnsanlar uykudadır, ölünce uyanırlar) buyuruldu. Ölüp ahirete gidince dünyadakiler, rüyada görülenler gibi olacaktır. Bir hadis-i şerif meali:
  (Cennet nimetleriyle, dünyadakiler arasında yalnız isim benzerliği vardır.) [Beyheki]

  İki günü aynı olan ziyandadır buyuruluyor. Ahirette de her gün nimetler artacaktır. Her gün aynı şeylerden farklı ve daha fazla zevkler alınacaktır. Yine her gün farklı şeylerle, farklı nimetlerle karşılaşılacaktır. Allahü teâlânın gücünden şüphe edilmez. İnsan, bilmediği şeyleri, bildiği ile mukayese etmeye çalışıyor. Hâlbuki bilinmeyen şey, bilinen şeye kıyas edilmez. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Dünya, ana rahmine göre Cennet, Cennete göre ise çöplük gibidir.) [M.Name]

  Çöplükle Cennet mukayese edilir mi? Ana rahmindeki bir çocuğun, nasıl ki, dünyaya gelip, çeşitli olaylara karşılaşacağını bilmesi mümkün değilse, Cennete gidecek müminin de, orada kavuşacağı nimetleri bilmesi mümkün değildir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Cennette işitilmeyen ve hayal bile edilemeyen nimetler vardır.) [Müslim]
  Evliliğin de hakikisi orda olacaktır. Herkese eşi, çok güzel görünecektir. Benim eşimden daha güzeli, daha yakışıklısı yok diyecektir. Orada diğer zevkler gibi, evlilik zevkleri her gün artacaktır. Sonsuza kadar böyledir. Cennette evliliğin olacağı âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerle sabittir. Kur’an-ı kerimde iyilere verilecek nimetler bildirilirken mealen buyuruluyor ki:

  (Bunun yanı sıra biz onları, sürmeli gözlü
  [ceylan gözlü] hurilerle evlendiririz.) [Duhan 54]

  (Biz ceylan gözlüleri, defterleri sağdan verilenler için yeniden yarattık; onları bakire, eşlerine düşkün ve hepsini aynı yaşta kıldık.)
  [Vakıa 35-38]

  (İçlerinde huyu güzel, yüzü güzel kızlar vardır.)
  [Rahman 70]

  (Takva sahipleri için bahçeler, üzüm bağları, tomurcuk göğüslü aynı yaşta kızlar, içecek dolu kâseler vardır.)
  [Nebe 31-34]

  (Yanlarında güzel bakışlarını yalnız onlara tahsis etmiş, iri gözlü eşler vardır. Onlar, gün yüzü görmemiş bembeyaz yumurta gibidir.)
  [Saffat 48-49]

  Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
  (Rabbine itaat edip, kocasının hakkını ödeyen, ona hıyanet etmeyen kadınla şehit arasında, bir derece fark kalır. Kocası güzel ahlaklı bir mümin ise, onun kocası olur. Kocası uygun birisi değilse, Cennette Allahü teâlâ onu bir şehitle evlendirir.) [Taberani]

  (Şehit, Cennette bir huri ile evlendirilir.)
  [İ. Ahmed]

  (Cennet kızlarından biri dünyaya gelse, yerle gök arası güzel koku ile dolar ve ikisinin arasını aydınlatırdı.)
  [Buhari, Müslim]

  Çocuk veya bekâr olarak ölenler de Cennette evlenecektir. Herkes aynı yaşta olacaktır.

  Hangisiyle beraber olacak?
  Sual:
  Cennette herkes eşi ile beraber olmayacak mıdır? Bir de iki evlenen kadının durumu nasıl olacak? İlk kocasını veya ikinci kocasını daha çok seviyorsa, kadına tercih hakkı yok mudur?
  CEVAP
  İkisi de Cennetlik olursa herkes genelde eşi ile olacaktır. Ümm-i Habibe validemiz, kocası öldükten sonra, birisi ile evlenen, ondan da ayrılıp başka bir erkekle evlenen kadın, ahirette bu üç kişiden hangisi ile evlenecek diye bir suali sorunca, Resulullah efendimiz (Böyle bir kadın, serbesttir. Hangi kocası güzel huylu ise ahirette onunla olur. Güzel ahlak sahibi olan, dünya ve ahiret iyiliğine kavuşur) buyurdu. Demek ki, kadın, üç kişiden hangisini daha çok seviyorsa, onunla beraber olur. Üçünü de istemiyorsa, hiçbirisi ile beraber olmaz. Cennette üzüntü yoktur. Çocuk veya bekâr olarak ölenler de Cennette evlenecektir. Herkes aynı yaşta olacaktır.

  Bekâr olanlar
  Sual:
  Ölünce Cennete evli olarak gidenlere huri verilecekmiş, bekâr olanlar ne oluyor?
  CEVAP
  Dünyadaki evlilikler sona eriyor. Yani herkes oraya bekâr olarak gidiyor. Evli gittiği halde eşi imansız olarak ölmüşse Cehenneme gider ve ebedi orada kalır.

  Cennet ehlinin hepsine hizmet edecek huriler, gılmanlar verilecektir. Bekâr kimse kalmayacaktır.

 6. Rabbe_Yolcu
  Hüküm Allah'ındır...
  ALLAH razı olsun..

 7. kevasor47
  Nur Yolcu
  Cennetlik kadınlarada gilman mı verilecek? Cennetlik eşler birbirini tanımayaca
  Allah razı olsun

 8. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  bilgiler için Allah c.c. razı olsun kardeşim,emeğine sağlık

+ Yorum Gönder
öldükten sonra eşlerin durumu,  ahirette eşlerin durumu,  öldükten sonra eşler,  öldükten sonra eşler kavuşur mu