+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Neden bir müslüman nefsi için herşeyi yapar ama Allah için tembellik eder? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mümin
  Devamlı Üye
  Reklam

  Neden bir müslüman nefsi için herşeyi yapar ama Allah için tembellik eder?

  Reklam
 2. Leyli Rana
  Devamlı Üye

  --->: Neden bir müslüman nefsi için herşeyi yapar ama Allah için tembellik eder?


  Reklam


  Rabbim bizleri affetsin, bu güzel ve düsündürücü sorular icin Allah senden razi olsun.

  asilda Rabbimin bizden istedigi hersey daha güzel ve Rabbimin bizlerden istediklerin tadi nefsin aldigi tatlardan daha tatlidir,
  nefis kediliginden bunun farkinda olamaz
  yahu nefsimize o tatdi tatdirmadan o nefis nasil bilsin o tatdi ?!
  Nefsine yol gösterene Selam olsun..

 3. mümin
  Devamlı Üye
  teşekkür ederim

 4. @hmet
  Üye
  iman zayıflığı ve şuursuzluk

 5. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Neden bir müslüman nefsi için herşeyi yapar ama Allah için tembellik eder?
  İnsana nefsinin istekleri güzel geldiği için nefsi için daima birşeyler yapar.Fakat Allah yolu biraz zor gelir sıkıntılı gelir.Bununla ilgili çok vecizeler ve korku dolu sözler bulmak mümkündür.Çok zikir çeken deli olur derler.Bu doğru mudur? değildir bence.Bunu söyleyen insanlar kendileri yap(a)madıkları için onlara zor geldiği için o kişiye deli derler.Bu bir örnektir.Bunun gibi birçok endişelice söylenmiş söz bulunabilir.
  Ha bide insanın yanıbaşında duran şeytanın söylediği şeyler insanı nefsine tabi tutar.Şeytan güzel ve hayırlı dini sohbetlerin yapıldıgı yerlerde duramaz bu nedendir.Çünkü ona agır geliyor bu konuşmalar.Halbuki kişi bu tür yazılarla, sohbetlerle kendini ve imanını yenilese nefsini yenmekte adımlar atar.

  Allah için tembellik etmenin bence en büyük sebebide sevgi eksikliğidir.Ya Allah'ı yeterince sevmez, ya çalışmayı ya zikretmeyi, ya namaz kılmayı sevmez.Çünkü sevdireni olmamıştır.Aslında bu da(kimsenin sevdirmemiş olması) bir sorun değildir.Çünkü kişi yanıbaşında duran Kur'an ı açsa orada gayet iyi açıklanmış.Müslümana namaz kılarsa eğer cennet hayatı verilecektir onlara korku yoktur vs. diye sevdirilmeye çalışılmış.Ama Kur'an'ı açmayan birkişi bunu bilmez ve (bu konu hakkında) duyduklarınıda yeterli görmez.Halbuki fakirde olunsa zenginden olunsa daima Allah'tan bilinse daima O'na tevekkül edilse aşilmayacak şey yoktur diyorum ben.
  Bir de insanın zamanla çalışmayarak bilhassa yan gelip yatarak kendisine düşman olan kendisinde oluşturdugu tembellik vardır.Bu da namazdan, ibadetten velhasıl kelam Allah yolundan alıkoyar.Bunun için yaşayışımıza vs. dikkat etmeliyiz.Güzeli ve hayırlı olarak bildiğimizi sevmeli, sevdirmeliyiz.Sürekli Allah yolunda çalışmalı, rızık için çalışmayı bile ibadet bilmeliyiz.
  Benim düşüncelerim bu yönde.
  Allah bizi tembellik gibi bütün kötü huy, davranış, alışkanlıklardan korusun muhafaza buyursun.Amin, amin, amin.


  Selametle.

+ Yorum Gönder