+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kafama takıldı nikahla ilgigi bir soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sila
  Üye
  Reklam

  Kafama takıldı nikahla ilgigi bir soru

  Reklam

  Kafama takıldı nikahla ilgigi bir soru Mumsema ALLAH hin selami üzerinize olsun benim merak ettigim birsey vardi yardimci olursaniz sevinirim mesela esler arasinda kizginlik aninda söylnen bosol kelimesinden sonra yapilacak olan nikah muhakkak hoca olan birimi yapmasimi lazim yoksa dini bilgisi olan bir bayanda yapabilirmi eger yanitlarsaniz cok sevinirim:ALLAH razi olsun simdiden eger yazilarimdan yanlis kelime kullandiysam kusura bakmayin cünki yurt disinda yasiyorum cümle kurmada hatam olabilir saygilarimla.

  esler arasinda nikah tazelemelimi
  imam nikahi
  imam nikahini bayan kiyabilirmi

 2. Sedanur
  Sedanur

  --->: kafama takildi nikahla ilgigi bir soru


  Reklam


  Kardeşim buyurun burayı bir okuyun
  Tıklayınız lütfen

  İslam evlilik müessesini her zaman korumuştur. Rastgele kadın boşamayı uygun görmediği gibi, şaka veya laf olsun diye karı boşama laflarını ağza alıp kadının onurunu zedelenmesine cevaz vermemiştir. bu bakımdan şaka ve laf olsun diye karısına "Sen benden boşsun" diyen erkeğin boşamasının hüküm ifade edeceğini kabul etmiştir.

  Çünkü Resulullah (asm) efendimiz şöyle buyurmuştur: "Üç şeyin ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir: Nikah, Talak ve Ric'a.

  Bunun gibi, yanlışlıkla dili kayıp karısını boşayan kimsenin bu tarz boşaması da vaki sayılır. Bu bakımdan mümin kimse hem davranışlarına, hem ağzından çıkacak söze her zaman dikkat etmek ve kendini kontrolde bulunmak zorundadır.

  Sarih talak, açık ve maksadı yansıtır şkilde belli lafızlarla yapılan talaktır. Açık olduğu için niyete muhtaç değildir. Adamın ağzından çıktığı takdirde hüküm ifade eder, niyeti ne olursa olsun niyete itibar edilmez. Sen boşsun, seni boşadım gibi sözler açıktır.

  Kinaye lafızlarla talağın ise niyete ihtiyacı vardır. Çünkü kullanılan lafızların hem talak da hem de başka manalarda kullanılma ihtimali vardır.

  Bunun için Fukahanın hepsi, kinaye lafızla söylenen talak ancak niyet ile vaki olur. Çünkü hangi manada kullanıldığı açık değildir demişlerdir.

  Geniş bilgi için bkz. İslam Fıkhı Celal Yıldırım

  1- El-Cevheretün Nariye
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. sila
  Üye
  ALLAH razi olsun beni aydinlattiginiz icin.nekadar güzel ve özel bir dinimiz var herseyi titizlikle düsünmüs.biz bayanlari koruma altina almis.ALLAHA emanet olun.

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  biz bayanlari koruma altina almis
  Bir de anlasalar da kadın hakları diye bas bas bağırmasalar caddelerde.

+ Yorum Gönder