+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Adak ile ilgili bi soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. d_e_n_i_z
  Üye
  Reklam

  Adak ile ilgili bi soru

  Reklam

  Adak ile ilgili bi soru Mumsema Selam arkadaslar benim sormak istedigim cevabindan emin olmadigim bir sual var. Ben esim icin adak adamistim bi kac ay once hayirlisiyla islerimiz bitsin gelsin diye ben yurtidisindayim ferraha cikim allahim hayirlisiyla bi gelsin soyle verdigim emeklerimin mukafatini gorim diye adak adamistim. Simdi durumlar farkli beni terk etdi ustume baska birini aldi oynadi benimle ailesiyle birlikte hem madi hem manevi olarak kanima girdi ve birakti boyle bu durumda adagin kesilmesi lazimmidir? Sagolun arkadaslar.

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Adak ile ilgili bi soru


  Reklam


  Selam arkadaslar benim sormak istedigim cevabindan emin olmadigim bir sual var. Ben esim icin adak adamistim bi kac ay once hayirlisiyla islerimiz bitsin gelsin diye ben yurtidisindayim ferraha cikim allahim hayirlisiyla bi gelsin soyle verdigim emeklerimin mukafatini gorim diye adak adamistim. Simdi durumlar farkli beni terk etdi ustume baska birini aldi oynadi benimle ailesiyle birlikte hem madi hem manevi olarak kanima girdi ve birakti boyle bu durumda adagin kesilmesi lazimmidir? Sagolun arkadaslar.
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.

  Kardeşim,
  Adadığın adak, şarta bağlı adaktır. eşinin gelmesi ve durumunuzun düzelmesi durumunda adağını yerine getirmen vacip olur.
  durumunu yazdığın kadarıyla, isdeğin feraha ulaşmamışsın. bu durumda sana adak gerekmez.
  Allah sıkıntılarını gidersin. Allaha emanet ol.


  ____________________________

  Adağın Kısımları
  Nezir'in şarta bağlı olan ve olmayan şeklinde ikiye ayrıldığı gibi bu türler de ayrıca kendi aralarında çeşitli kısımlara ayrılmaktadırlar.
  A- Şarta bağlı olan adaklar
  Bunlara ıstılâhî olarak "Muallak Adaklar" denir. Muallak adaklar ikiye ayrılır:
  1- Bazı hususların gerçekleşmesine ve yapılmasına bağlanan adaklar. Meselâ 'Hastalığım geçer ve iyileşirsem şu kadar oruç tutacağım' veya 'Şu kadar kurban keseceğim' şeklinde yapılan adak gibi. Bu hastalığı geçerse bu ibâdeti derhal yerine getirmek gerekir. Böyle bir adağı daha sonra yapmak her ne kadar câiz ise de hemen yerine getirilmesi daha sevaptır.
  2- Bazı iyi ve güzel hususların gerçekleşmemesi ve yapılmaması için adanan adaklar. Örneğin, 'Falan kimse ile konuşursam şu ibâdeti yapmak üzerime vâcip olsun' şeklindeki adaklar gibi. Burada koşulan şart falan kimse ile konuşmamadır. Bu şarta rağmen o kimse ile konuşulursa adağı yerine getirmek yahut bunun yerine yemin keffâreti ödemek gerekir.
  Genel olarak belli bir şarta bağlanan adaklar belirtilen şartın gerçekleşmesinden önce yapılmazlar. Örneğin 'Falan işim olursa şu kadar oruç tutacağım' diye adak yapılıp o işi gerçekleşmeden adadığı orucu tutarsa adağını yerine getirmiş olmaz. Adı geçen işi gerçekleşince yeniden o orucu tutması gerekir.
  Aynı şekilde bu tür bir adak belirli bir zaman, yer ve kişilere yahut belli bir şekle bağlanırsa mutlaka bu belirlenen şekilde yapılması şart değildir. Meselâ 'Falan işim olursa falan gün veya falan ay oruç tutacağım, şu parayı falan adama vereceğim', yahut şu kadar namazı falan camide kılacağım' dese belirtilen işi gerçekleşince belirttiği gün veya ayda oruç tutması şart değildir. Zikrettiği kişiye belirlediği parayı vermesi yahut söylediği camide namaz kılması şartı aranmamaktadır. Orucunu istediği bir zamanda tutması, sadakasını istediği kimseye vermesi, namazını istediği herhangi bir camide kılması mümkündür.

 3. d_e_n_i_z
  Üye
  Cok sagol kardesim ya allah razi olsun cok sukur bu siteye uye oldum olali sikintilarim biraz olsada hafifledi sizlerin sayesinde sende allaha emanet ol eyvallah

+ Yorum Gönder