+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah yeri ve göğü altı (6) günde yarattı ayetin nüzul sebebi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. teolog
  Üye
  Reklam

  Allah yeri ve göğü altı (6) günde yarattı ayetin nüzul sebebi

  Reklam

  Allah yeri ve göğü altı (6) günde yarattı ayetin nüzul sebebi Mumsema sa. alemlerin rabbi olan allaha hamd ederek soruma geçmek istiyorum...kuran da geçen allah kainatı 6 günde yarattı ayetinin nüzul sebebini öğrenebilir miyim?ve ayrıca neden 6,bu sayının bir hikmeti var mıdır?geçen gün bi arkadaşım sordu bana ama cevap veremedim..siz beni bende soranları aydınlatmış olacam inş..
  şimdiden teşekkür ederim.alemlerin rabbine emanet olun.hayırlı cumalar!!!

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Allah yeri ve göğü altı (6) günde yarattı ayetin nüzul sebebi


  Reklam


  Allah dünyayı 6 günde yarattı ayeti Nüzul Sebebi:


  "Andolsun ki biz gökleri, yeryüzünü ve bu ikisi arasındakileri altı gün*de yarattık." ayetinin (38. ayet) nüzul sebebiyle ilgili olarak Hakim sahih olduğunu söyleyerek İbni Abbas'tan şöyle .rivayet etmiştir: Yahudiler Rasu*lullah (s.a.)'a gelip ona göklerin ve yerin yaratılmasını sordular. Bunun üzerine Rasulullah (s.a.) şöyle buyurmuştur: "Allah Tealâ yeryüzünü pazar ve pazartesi günleri yaratmıştır. Salı günü dağları ve dağlardaki faydalı şeyleri, çarşamba günü ağaçları, suyu, şehirleri, medeniyetleri ve harebele-ri perşembe günü ise gökyüzünü yaratmıştır. Cuma günü yıldızlan, güneşi ve ayı yaratmış geriye son üç vakit kalmıştır.

  Birinci vakitte ölümlü olan mahlukların ölünceye kadarki ecellerini takdir etmiş, ikinci vakitte insanların istifade edeceği her şeyden afeti kal*dırmış, üçüncü vakitte ise Adem (a.s.) yaratıp, onu cennete koymuş ve şeytana ona secde etmesini emretmiş, en son vakitte de onu cennetten çıkar*mıştır."

  Yahudiler "Sonra ne oldu, ya Muhammed!" deyince Rasulullah (s.a.s) "Sonra Allah arşa istiva etmiştir." (Arşı kuşatmıştır) buyurdu. Yahudiler "Doğru söyledin, ama tamamını söyleseydin ya! Sonra da Allah dinlenmiş*tir." demeleri üzerine Rasulullah (s.a.) buna çok kızdı. Bunun üzerine "Andolsun ki gökleri, yeri ve bu ikisi arasında bulunanları altı günde yarattık. Bize yorgunluk da dokunmadı." ayeti nazil olmuştur.

  Hasen ve Katade şöyle demişlerdir: Yahudiler Allah mahlûkatı altı günde yaratmış yedinci günde dinlenmiştir deyince Allah Tealâ söz konusu ayeti indirmiştir. Bu yedinci gün cumartesi günüdür. Yahudiler bu günü dinlenme günü diye isimlendirmektedir.

  İbni Cerir İbni Abbas'ın şöyle dediğini rivayet etmektedir: Ashab "Ya Rasulallah! Bize korku ve haşyet verecek şeyler söyleseydiniz ya!" dedikle*rinde "Benim tehdidimden korkacaklara Kur'anla öğüt ver." ayeti (45. ayet) nazil olmuştur

 3. Misafir
  Şehirleri yarattı yanlış olmalı şehirleri insanlar daha dün yapti

 4. mum
  Administrator
  şehirleri insanlar daha dün yapti
  Şehirlerin yaratılması dünde değil belki milyarlarca sene geçti, tarihi bilinmez.
  Şehir nedir? Büyük yerleşme merkezlerine denir.

 5. Misafir
  dünyanın ve insanların var oluşundan itibaren, insanların yarattığı hiç bir şey yoktur. hep bişeyler kopyalanmış. taklit edilmiş. değiştirilmiş. zaten daha önceden Allah ın yarattığı var olan birşeyleri. diğerlerinden esinlenerek değiştirmişlerdir. Tabiki Allahın izni ile. mesela kuşu görmüşler incelemişler. zaten daha önceden var olan metalleri ısıtıp birbirine karıştırmışlar. sağlam metaller ele etmişler uçak yapmışlar. yıllar nesiller süren çalışmalarla. yani hiç olmayan bir şeyi yaratmak Allaha mahsustur. insanlar yarartmak bir yere yaratılmışları bile hala anlayamıyorlar. bu dünyada anlam verilemeyen o kadar çok şey var ki.

+ Yorum Gönder
allah dünyayı neden 6 günde yarattı,  allah dünyayı 6 günde yarattı ayeti,  allah yeri ve göğü kaç günde yarattı,  allah gökleri ve yeri 6 günde yarattı,  dünya kac günde yaratıldı,  allah kainatı kac günde yarattı,  allah kainatı neden 6 günde yarattı