+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kocasının rızası olmadan kurban kesebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hasene
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Kocasının rızası olmadan kurban kesebilir mi?

  Reklam

  Kocasının rızası olmadan kurban kesebilir mi? Mumsema bir kadinin kende parasi maasi yada tasarrufuna ait para varsa ama kocasi kurban kesmesine razi degilse mesela ben kesiyom sana gerek yok diyosa ama kadin kesmek istiyosa ve keserse kurbani kabul olur mu?

 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: kocasinin rizasi olmadan kurban kesebilir mi?


  Reklam


  113- Kadının kocasından habersiz hayır yapması veya sadaka vermesi caiz midir?

  İslamî hükümlere göre, aile fertleri arasında mal birliği değil, mal ayrılığı prensibi vardır. Bir aile içinde, karı-koca ve çocuklardan, herbirinin malı kendisine aittir. Bu itibarla, kadın kendisine ait malını kocasının izin ve rızasını almadan da dilediği gibi sarfedebilir; dilediği bir şahsa veya hayır kurumlarına bağışlayabilir. Ancak; kadın kocasının malını, evin zarurî ihtiyaçları dışında kocasının izin ve rızası olmadan harcayamaz. Kocasının malından herhangi bir kimseye bağışta bulunamaz. Ancak kadın, kocası gördüğü veya haberi olduğu takdirde, ondan izinsiz yaptığı harcama ve tasarruf için izin vereceği ölçüde bağış ve tasaddukta bulunabilir. söz gelimi kapıya gelen dilenciyi boş çevirmez. Bu takdirde hem kendisi, hem kocası sadaka sevabına nail olurlar.

  Not : Bu bölümde yer alan sorulara verilen cevaplar
  Diyanet İşleri Başkanlığı
  Din İşleri Yüksek Kurulu; Dini Soruları Cevaplama Komisyonu tarafından cevaplandırılmıştır. 3. hasene
  Kıdemli Üye
  Allah razi olsun gormemisim . arkadasim bende oyle biliyodum emin olmak istedim .

+ Yorum Gönder
eşinden izinsiz kurban kesebilir mi,  kadın kocasına sormadan kurban kesermi,  kurban esinin rizasi olmadan kesilirmi,  kadın kocasının parasıyla kurban kesebilir mi