+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bebeğin kırkının çıkartılmasının dinimizde yeri ver mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sevgiii
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bebeğin kırkının çıkartılmasının dinimizde yeri ver mıdır?

  Reklam

  Bebeğin kırkının çıkartılmasının dinimizde yeri ver mıdır? Mumsema Yeni doğan bebek 40 gün olunca kırklamak ve annesinin de kırklanması gibi şeyler var bunun dinimizde yeri nedir?

  s.a ben bişey öğrenmek istiyorum.bizim büyüklerimiz yeni doğan bebekleri kırkı çıkana kadar akşam ezanından sonra dışarı çıkarmıyorlar.böyle bişey varmı ben çok merak ediyorum.

 2. mumsema
  Administrator

  --->: kırklı bebek


  Reklam


  s.a ben bişey öğrenmek istiyorum.bizim büyüklerimiz yeni doğan bebekleri kırkı çıkana kadar akşam ezanından sonra dışarı çıkarmıyorlar.böyle bişey varmı ben çok merak ediyorum.

  ve aleykümüsselam ve rahmetullah
  bu dini bir uygulama değildir, tamamen örfidir.


 3. iliman
  ilim+iman
  ben bu konunun iki kadin arasinda konusulduguna sait oldm,gavurlar ilk gun cikariyorlar onlarin bebeklerine neden bisi olmuyo diyince çok gûldûm

 4. sevgiii
  Devamlı Üye
  s.a teşekkür ederim.bilgilerinizden dolayı arkadşlar.

 5. imamhatipli42
  Moderatör
  Dinen uygun olmayan davranışlar en önemlisi de akla mantığa sığan bir tarafı yok. Ama maalesef toplumumuzda yaygın adetlerden birisi. Allah cc Hakk'ı Hakk bilip Hakk'a intiba batılı batıl bilip batıldan ictinab eden kullarından eylesin.

 6. nurol
  Devamlı Üye
  rahman ve rahim olan ALLAH cc adıile .... Nedir bu 40 meselesi . ????? degerli kardeslerim 40 diye birsey yok bebegin 40 ı batılın ta kendisi . Ancak annenin doğumdan sonra toparlanması için zamana ihtiyacı vardır bu dönem lohusalık donemidir bu durumda kadınlara yalkasmak yok tur .dogum sonrası kadının karnındakı yaraların iyilesme sursi olarak zamana ihtiyac oldugunu öyledim iste o zamanı ortalama 40 gün olarak bazılar kabul ederler bu doğru annenın saglıgını kazanması için gecen sure yi 40 gün saymıslar 40 ın aslı astarı bu digerleri fasa fusa batil yok böyle birsey bu 40 gun annenin toparlamasına yetiyor olabilir yetmiyorda olabilir her bünye farklı oldugundan zamana ihtiyac vardır lohusa dönemınde ilişki yasaktır sakıncalıdır konu bukadar basit ..slm ve hürmetler


  hakkı hak bılıp ona tabi olcaksın ..
  batılı batıl bilip ondan uzak duracaksın ..

 7. halil akyaz
  Üye
  ey dost 40 hususunda sana tamamen katılıyorum.

 8. Misafir
  Evet bu konularda kafamız çok karışık

 9. Misafir
  Her şey dinde olacak diye bir kural yok. Kırklamak, güzel bir adettir. 10 günde bir de yapılabilir. Temizliktir ve hem anneyi hem bebeği mikroplara karşı korumayı amaçlar. Suyunu 40 defa okumak da ayrıca duadır. Dua etmenin veya sure okumanın dinen hiç bir sakıncası olamaz. Bazı kişiler lütfen geleneklerimize karşı çıkmasınlar, her şeyi onlara soracak değiliz.

 10. Misafir
  Esselamün Aleyküm ve Rahmetullahi.

  Bizim hayatımız elbette din üzerinden olacak. Çünkü yaratılış gerçeğimizi hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Dinde, Sünnette olmayan bidat ve hurafelerden uzak duralım. Bidat'ın hükümlerini bknz..

 11. Misafir
  Biri, her şeyi dine uyduracak değiliz. Dine soracak değiliz demiş. TİMURTAŞ HOCA savcılıkta ifade verirken kendisi hakime sormuş.
  "Hakim bey çaya şeker atmazsanız ne olur ?"
  HAKİM : şekersiz çay olur. Demiş.
  HOCA : pekiii çorbaya tuz atmazsanız be olur?
  HAKİM : tuzsuz çorba olur. Demiş.
  HOCA :Dini devlet işlerine sokmazsan ne olur hakim bey?
  HAKİM : dinsiz devlet olur. Demiş.
  Kısacası : Din her alanımızda vardır. Vesselam..

 12. Misafir

  Reklam


  Annenin kirklanmasi nasil olmali sadece gusulunu alsa ve bu kirki cikmaya bi gun kalsa banyosunu yapsa olurmu

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
bebek nasıl kırklanır,  bebeğin kırkı nasıl çıkarılır,  dinimizde bebeğin kırkı nasıl çıkarılır,  islamda bebek kırklama,  kırklı bebek,  bebek nasıl kırklanır islama göre,  bebegin 40 nasil cikarilir islam