+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yetim kime denir ? Öksüz kime denir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ömerhattab
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yetim kime denir ? Öksüz kime denir?

  Reklam

  Yetim kime denir ? Öksüz kime denir? Mumsema Toplumun zararına olan şeylerden insanları ve toplumu alıkoymak ; insanları bu zararlardan çekip- çevirmeye çalışmaya başlar. Artık bu kulda iyilikler artmış, başkalarını da iyiliğe davet başlamış... İşte istenilen kul ; bu kuldur...
  Gelin biraz " Marifet Denizinde " yüzelim, oradan biraz mücevher çıkaralım: Yetim kime denir ? Öksüz kime denir? sorularına önce dış yüzü ile sonra iç yüzüyle açalım ve Tasavvuf kula vasıtasız neler öğretiyor ? görelim:

  Öksüz : Ana ve babası olmayan ; yetim ise ana veya babasından biri olmayana denir. Evet bu dış yüzü...
  Gelelim içe – kalp de olan bilgiye... Soruyorum :
  "En büyük yetim , en büyük öksüz kim?

  En büyük öksüz ve yetim Sevgili Peygamberimiz ’dir. Çünkü doğumundan önce babası sonra Annesi ölmüştü... Öksüz ve yetimin sıfatlarını bildin artık...Öksüz ve yetimin “kimin gölgesinde” korunduğunu da öğrendin.
  Bu yüzden Peygamberimiz (s.a.v) bakın neler diyor:
  "Allah katında evlerin en hayırlısı , içinde ikram ve saygı gören yetimin bulunduğu evdir. En kötüsü de, kendisine iyi davranılmayan , itilip-kakılan yetimin bulunduğu evdir."
  "Kim bir yetimin başını okşarsa elinin değdiği saç telleri sayısınca sevap kazanır."
  Bu hadisleri öğrendin, bir de yetim ve öksüz senin evinde değil , başka evde ise ve sen bunlara, maddi-manevi yardımda bulunursan ; aslında kime yardım ettiğini lütfen bir düşün?


 2. fecr
  Üye

  --->: Yetim kime denir ? Öksüz kime denir?


  Reklam


  ALLAH dinden yetim imandan öksüz birakmasin

 3. Hoca
  erimeye devam...
  YETÎM:
  Ergenliğe ulaşmadan babası ölmüş çocuk.
  Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki:
  Yetimlere bâliğ oldukları zaman mallarını verin. Helâli harâma değişmeyin. Kendi mallarınıza katarak yemeyin. Çünkü bu büyük bir günahtır. (Nisâ sûresi: 2)
  Yetimlerin mallarını zulmen (haksız olarak) yiyenler, karınlarına ancak bir ateş yerler ve yakında alevli ateşe girecekler. (Nisâ sûresi: 10)
  Yetimin malına da yaklaşmayın. Ancak büluğ (ergenlik) çağına ulaşıp rüşdü (malını dînin ve aklın uygun gördüğü yerlerde kullandığı) görülünceye kadar en güzel şekilde (malını koruyup çoğaltmak için) yaklaşabilirsiniz. Bir de ahdi (yapılan sözleşmeyi) yerine getirin. Çünkü verdiği sözden cayan (kıyâmet günü) sorumludur. (İsrâ sûresi: 34)
  Kim şefkat ve merhametle bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu tüyler sayısınca sevâb alır. (Hadîs-i şerîf-Ahmed bin Hanbel ve Taberânî)
  Müslüman evlerinin en hayırlısı içinde kendisine iyi muâmele yapılan yetimin bulunduğu evdir. Müslüman evlerinin en kötüsü de kendisine haksızlık yapılan yetimin bulunduğu evdir. (Hadîs-i şerîf-İbn-i Mâce)
  İlâhî! Ben iki zayıfın, yetim ile kadının haklarına tecâvüz etmeyi yasaklıyorum. (Hadîs-i şerîf-Nesâî))
  Dul ve yetimlerin ihtiyâcına koşan, Allah yolunda cihâd edenlerle, gündüzün oruç tutup geceyi ibâdetle geçiren gibidir. (Hadîs-i şerîf-Buhârî)
  Yetîmi kendine yakın tut. Başını elinle okşa ve onu sofrana oturt. Böyle yaparsan kalbin yumuşar ve hâcetin (ihtiyâcın) görülür. (Hadîs-i şerîf-Râmûz-ül-Ehâdîs)
  Her kim kıymetli günlere hürmeten bir yetimin başını okşarsa, Hak teâlâ hazretleri, o yetimin başındaki kıl sayısınca o kimseye nîmet lutfeder. (Süleymân bin Cezâ)
  Haksız yere yetîm malı yemek, büyük günâhlardandır. (Kutbüddîn-i İznikî)
  İslâm dîninde yetîmlik, büluğa (ergenlik, evlenecek yaşa gelmekle) sona erer. (İbn-i Âbidîn)

 4. Arsoy
  Devamlı Üye
  Kim şefkat ve merhametle bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu tüyler sayısınca sevâb alır.
  Allah bizleri yetimlere ve kimsesizlere merhametli davrananlardan eylesin.
  Hor görüp aşağılayanlardan sakındırsın.

 5. Misafir
  çok iyi bir site

+ Yorum Gönder
yetim kime denir,  babası olmayana ne denir,  babası ölmüş çocuğa ne denir,  annesi olmayana ne denir,  öksüz kime denir,  babası ölen çocuğa ne denir,  annesi ölen çocuğa ne denir