+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadının hamile kalmamak için kordon bağlatması caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hasene
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Kadının hamile kalmamak için kordon bağlatması caiz mi?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: kordon baglatmak caizmidir


  Reklam


  “Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben Kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.”1

  “Sevimli, doğuma müsait kadınlarla evlenin” hadis i şeriflerinden evlilikte esas alınan önemli bir noktayı öğreniyoruz, o da neslin devamını sağlamaktır. Bu meselede dikkat edilmesi gereken husus, neslin üremesini engelleyici tedbirleri baştan almaktır. Yani doğurabilen hanımlarla evlenmektir.

  Her meselede olduğu gibi, bu meselenin de şüphesiz birtakım istisnaları vardır. Bazı şartlarda hadis-i şeriflerde de müsaade edildiği “azl”e, bugünkü tabirle doğum kontrolüne ruhsat verilmektedir.

  Kordonları bağlatmaya, tıbbî deyimiyle “tüplerin bağlanması” meselesine gelince;

  Gerek erkeğin ve gerekse kadının tüplerinin bağlanması yolu ile bir daha çocuk yapma kabiliyetinden mahrum kalmaları hem dinen, hem tıbben mahzurlu bir metoddur. Birçok yan tesiri vardır. Geçici kısırlaştırma ise kısmen benimsenebilir. Bazan anne adayının sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokan hallerde kısırlaştırma yapılabilmektedir.

  Meselâ üçüncü sezaryen ameliyatlarından sonra bir yenisi anne için riskler taşıyorsa, batın yavrunun çıkarılması için hazır açılmışken tüpler bağlanarak kısırlaştırma yapılabilmektedir.2

  Görüldüğü üzere, bu uygulama hem geçici, hem de herkes için her zaman değildir. Yani ancak zaruret halinde başvurulabilecek bir çaredir. Bu çeşit meselelerde tıp müsaade etmiyorsa, din de müsaade etmez. Çünkü dinin eseslarından birisi de neslin ve canın muhafazasıdır. Bunun için böyle bir zaruretle karşılaşınca tek doktorun kararından ziyade, tıbbî bir kurulun kararına itimat etmelidir.

  1 Beyhakî, 7: 81.
  2 İnsan ve Cinsi Hayat, s. 100
  Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar

 3. hasene
  Kıdemli Üye
  Allah razi olsun .bira zceliskide kalmistim .rabbimde sizin isinizi kolaylastirsin

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Kadının hamile kalmamak için kordon bağlatması sadece zaruret durumlarında caizdir.

+ Yorum Gönder
kordon bağlatmak caiz mi,  kordon bağlatma günah mı,  kordon bağlatmak caiz midir,  kordon bağlatma,  kadınların kordon bağlatması günahmı,  kordon bağlatmak günahmı,  kordon bağlatma caiz mi