+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İki kaş arasını yolmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ay_yıldız
  Devamlı Üye
  Reklam

  İki kaş arasını yolmak

  Reklam
 2. anti_sukut
  Devamlı Üye

  --->: kaş arasını yolmak


  Reklam


  Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuh

  Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ister erkek ister kadın olsun yüzdeki kılların alınmasından nehyetmiştir. Alimlerin bir kısmı yüzdeki kılları almayı bu hadise dayanarak Allah’ın yarattığı fıtratı değiştirmek olduğu için caiz görmemişlerdir. Şafi alimleri bir kadının kocası için kaşlarını alabileceğini söylemişlerdir. Hanefiler ise muhanneslere benzeme olmadığı sürece yüzdeki kılların alınabilineceğini söylemişlerdir. Muasır fıkıhçılar ise itidalden çıkılmadığı sürece kaş aldırmanın caiz olduğunu söylemişlerdir.
  İbn-i Hacer el-Heytemi “Zevacir” isimli eserinde yüzden kıl almayı büyük günahlardan saymış, ancak kötü gösterecek şekilde çok olursa bunu müstesna tutmuştur. İbn-i Abidin meşhur Haşiyesi’nde (5/239) şöyle demektedir:
  “Bu hadiste kıl almanın haramlığı, kadının kendisini başkaları için güzelleştirmesine binaendir. Ancak şayet kadın kocasına güzel görünmek için yüzündeki kılları alırsa buna haram demek çok uzak olur. Zira kadında asıl olan güzelliktir.”
  Alimlerden bir kısmı ise yüzde mevcut kılların alınması hususunda güzelleşmek için kadınlara caiz olduğunu ancak erkeklere caiz olmadığını söylerler. Ayrıca alimler kadınların bel, bacak ve diğer yerlerindeki kılları almalarının caiz olduğunu söylemişlerdir.
  Sonuç olarak kadının yüzündeki kılları kocasına güzel görünmesi adına alması caizdir. Erkeğin ise yüzündeki kılları alması caiz değildir. Ancak çok kötü bir görünüm olması müstesnadır.

  Not: Şeyh Alaaddin Palevi'nin "Mühim Soruların Cevabı" isimli kitabından naklen.

  Alıntıdır. şehadet.

 3. ay_yıldız
  Devamlı Üye
  sağolasın Anti_sukut Allah razı olsun...

 4. Gülehasret
  Kıdemli Üye
  kardeşim kaş almak Rabbimizin verdiğini beğenmemek olur kaş almak caiz değildir. bay bayan farketmiyor mumsema hocam gelince daha detaylı açıklama yapar inş.

 5. anti_sukut
  Devamlı Üye
  Daha detaylı bir açıklama varsa onu alın kardeş

  Ama şunuda düşünmekte yarar var kaşlarının arası bostan gibi olan bir bayanı düşünerek yorum yazılsa daha güzel olur.Burda hadis direk alınmaz ulema yorum yapmıştır.Ben mumsema hocanın Ulemadan daha iyi bilmediği kanaatindeyim.Muteber alimler usule göre bunun fetvasını vermişlerdir

 6. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  iki kaş arasını yolmanın kadınlar ve erkekler için dimizdeki yeri nedir?bilen yardımcı olursa sevinirim...
  buyur kardeşim:
  http://www.mumsema.com/diger-soru-ve...mesi-caiz.html  http://www.mumsema.com/ozel-mahrem-k...-yoldurma.html

  İki kaş arasını kesmek caiz midir?

 7. ay_yıldız
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun ...

 8. Sedanur
  Sedanur
  konunuz sizden gelen sorular bölümüne taşındı...

+ Yorum Gönder