+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şevval ayı oruç hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mehmet.k
  Üye
  Reklam

  Şevval ayı oruç hakkında

  Reklam

  Şevval ayı oruç hakkında Mumsema selamünaleyküm özellikle kadınların ramazan ayında tutamadıkları oruçları olmaktadır.şevval ayında 6 gün oruca niyet ederken aya hürmet borca niyet şeklinde oruç tutulurmu yoksa borcun orucu ayrı şevval ayının orucu ayrımı tutulmalıdır.selametle...

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: şevval ayı oruç hakkında


  Reklam


  selamünaleyküm özellikle kadınların ramazan ayında tutamadıkları oruçları olmaktadır.şevval ayında 6 gün oruca niyet ederken aya hürmet borca niyet şeklinde oruç tutulurmu yoksa borcun orucu ayrı şevval ayının orucu ayrımı tutulmalıdır.selametle...
  ve aleykumusselam.
  borcun orucu ayrı şevval ayının orucu ayrıdır kardeşim. bir niyetle iki ibadet olmaz.
  Allaha emanet olun. Allah kabul etsin


 3. mehmet.k
  Üye
  allah(c.c) razı olsun hocam

 4. *Amine*
  Okur, yazar, susar...
  mumsema hocamızın sözünün üstüne söz söylemek haddim değildir benim de merak edip sorduğum bu soruya böyle bir cevap gelmişti onu paylaşmak istedim izniniz ile.

  Ramazandaki tutmadığınız oruçlarınızın kazasını şevval ayında tutmanızda dinen sakınca yoktur.

  Şevval ayı bir kısım dinî olayları hatırlatan özel bir aydır. Önce hac hazırlığını hatırlatır bu ay. Ramazan'dan sonraki aylar zaten hac ayları sayılır.
  Hacı adaylarımız tatlı bir heyecanla yol hazırlığına girerler, yola çıkıncaya kadar da meraklı sorular sorar, hac ibadetlerini kusursuz yapmak için bilgi toplamaya çalışırlar. Tabii, şevval ayının bir de kendine mahsus orucu olduğunu da unutmazlar. Hem öyle oruç ki, bu ayda altı gün oruç tutan, sanki bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi sevaba nail olur, bir sene nafile oruç mükafatına kavuşabilirler. Alimlerimiz, şevval ayında tutulan altı günlük orucun bütün sene oruç tutmuş gibi sevaba vesile olmasını izah ederken diyorlar ki:

  - Ayette her iyiliğe on sevap verileceği bildirilmiştir. Otuz Ramazan'ı tutan bu sebeple üç yüz sevap almış olur. Ramazan'dan sonraki şevvalde altı günü de tutan, onardan altmış sevap alınca üç yüz altmış eder. Yani bir senelik nafile oruç.

  Bu kadar az oruca o kadar çok sevap olur mu? Cevap olarak deniyor ki:

  - Kimse kendi cimriliğini sonsuz cömertlik ve ikramın sahibi Rabb'imizin cömertliğiyle kıyaslamasın. İnsanlar yeter ki niyetlerini halis tutsunlar, rahmeti gazabını geçmiş olan Rabb'imiz kullarını hep affetmek istemekte, kullarının az ameline çok mükafatları bunun için ihsan etmektedir.

  Bu orucun keffaret orucu gibi arka arkaya, yani bitişik tutulması da gerekmez. Ay içinde belli aralıklarla da tutulabilir. Ancak, Ramazan içinde mazeretlerinden dolayı tutamadığı oruç borcu olanlar, önce borçlarını tutsalar yanlış yapmış olmazlar. Önce kaza borçlarını tutup bir an evvel farz oruçlarının borcundan kurtulmuş olmaları daha uygun düşer. Bundan sonra fırsat bulurlarsa altı gün şevval orucuna da niyet edebilirler. Kaza orucu sebebiyle yetiştiremezlerse şevval ayında yine de oruç tutmuş olurlar.

  Ahmed Şahin
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 5. islamdostu
  hizmetkar
  şevval ayı oruç hakkında soru ve cevaplarınız için Allah razı olsun

 6. muhasebeci
  Emekli
  s.a.
  arkadaşlar bu şevval ayı günümüz takvimine göre tam ne zaman başlıcak ne zaman biticek

+ Yorum Gönder