+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kız arkadaşımla, ailelerin haberi olmadan nikah yapmak istiyorum. ne yapmalıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Kız arkadaşımla, ailelerin haberi olmadan nikah yapmak istiyorum. ne yapmalıyım?

  Reklam

  Kız arkadaşımla, ailelerin haberi olmadan nikah yapmak istiyorum. ne yapmalıyım? Mumsema Bu Mesaj Size Mumsema islam Arsivi araciligi ile, Sayin .... tarafindan gönderilmistir.
  --------------------------------
  anlatacagım konu hakkında bırcok sey okudum.ama tatmın olmadım.kafam karıstı.ben kız arkadasımla ailemizin haberi olmadan dini nikah yapmak istiyorum.kendi ailemın ıznını uygun gormuyorum ailemle aram bozuk.kız arkadasım şafi ben hanefi.ıkı farklı mezheb arasında nasıl nıkah olur vede mezhep değiişikliği diye birsey varmı.yani şafi hanefi olabilirmii.kendi aramızda şahitler huzurunda nıkah yapmak istiyorum ne kadar dogru acaba.yapılsa da zararı nedır?.ıkımızın fıkırleri ve mızacları aynı uyusuyor.bunu soylemekde fayda vardır sanırım.imam olmadan kendi arasında dını nıkah yapılabilirmiş.ne kadar dogru.mezhep farklılığı varmı.Yazmak ıstedıklerım cok ama bunlara cvp verırsenız cok sevinirimALLAH (CC) daima yanınızda olsun.saygılar
  --------------------------------

  Bu işin uygunsuzluğunu eminim sizde biliyorsunuz. Aile olmadan yani kızın babası izin vermeden nikah olmaz. velinin hazır olması nikahın şartıdır.

  birde bir soru sorayım: Gizli nikahı yapmaya çalışmanızın nedeni nedir?

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Kız arkadaşımla, ailelerin haberi olmadan nikah yapmak istiyorum. ne yapmalıyım


  Reklam 3. m-angel
  Üye
  İlk başta insan bu benim hayatım kararı ben veririm diyor. Aileler anlamıyor izin vermiyor deniyor. Ama şimdiye kadar bu şekilde yapılan nikahların çoğunun sonradan sorun olduğunu gördüm. Nikah gizli olmaz. Peygamber efendimiz nikahınızı ilan edin buyuruyor. Yani saklı gizli olunca mutlaka bir arıza çıkıyor. En iyisi ailelerin rızasının alınması. Şunu da unutmamak gerekir ki hiç bir anne baba çocuğunun mutsuz olmasını istemez. Orta bir yol mutlaka bulunur.Selametle.


 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  unutmamak gerekir ki hiç bir anne baba çocuğunun mutsuz olmasını istemez.
  diline sağlık Allah cc razı olsun.

 5. Ebâ Bekr
  Devamlı Üye
  gizli olacaksa nikahın önemi nerede kalırki ?

 6. BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  Ben de dün bununla alakalı bir konu paylaşmıştım. Müsadenizle onun linkini de vermek istiyorum:

  Tıkla => http://www.mumsema.com/fetvalar-bir-...lir-miyiz.html


  vesselam...

 7. Aşk-ı Mus'ab
  Üye
  Allah razı olsun bir sohbette dinlemiştim .
  Nikahın asıl gayesi Allah'ın emri oluşu yani harama yaklaşmamak nikah olma sebebi ise yani düğün başkalarının duyması ve artık o kişinin başkaları tarafından taleb edilmemesi yani hiç evli birini isteyen birilerini gördünüz mü ?
  Kardeşim gizli nikah diye birşey yoktur. sadece vicdanınızı rahatlatmaksa gayeniz üzgünüm ama Rabbimin buna izni yok.

 8. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Kıyın kıyabilirseniz nikahı. Velinin izni olmadan nasıl kıyılıyorsa bu nikah. Öyl bir nikah var da bizim mi haberimiz yok ki???? Özür dileyerek yazıyorum ama millet tabiri caizse kaşınıyor kardeşler. Allah (cc) sonumuzu hayr etsin (amin)

 9. Sham
  Üye
  Merhaba,
  Biz nishanliyiz. Ailelerimiz bizim evliliyimize razi, zaten onun ichin nishanlandik, ama evlenmemiz ichin universiteyi bitirmeliyiz, daha 2 sene var.

  Nikahimiz olmadigi ichin ilishkimiz chok zor oluyor - el-ele tutushmamiz bile yalnish oldugu ichin chok zor durumda kaliyoruz, ama bu kurallari da bazen bozuyoruz. Ben kendimi chok kotu hiss ediyorum - nikahimiz olmadigi ichin hich bir yakinlik olamaz, ama boyle de surduremiyorum, chunki bir-birimizi uzun zamandir taniyor ve seviyoruz. Daha 2 sene once sozleshtik, 6 ay once de nishanlandik.

  Ailelerimiz dini nikah yapmamizdan korkuyor, o zaman chok ileri gideceyimizi dushunuyorlar. Acaba resmi belediye nikahina kadar Allah karshisinda rahat olmak ichin (ilishkimizde fazla ileri gitmeden) dini nikah kiya bilir miyiz? Ve bunu ailemizden saklamamiz dogru mu?

  Ve ya dini nikah olmadan bile nishanli oldugumuz ichin belli bir sinirda yakinligimiz mumkun mu?
  Teshekkurler.

 10. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Tavsiye edileni resmi nikah yapılmadan dini nikahın yapılmamasıdır. Aileleriniz iyi düşünmüş çünkü dini nikahtan sonra karı-koca oluyorsunuz ve herşeyi yapma hakkına sahipsiniz. Resmi nikahtan önce dini nikah kıydırmak ateşe yürümektir (özellikle de bayanlar için).

 11. atıf 1
  Devamlı Üye
  gizli nikah : avrupa flört mantığı yada mut a (geçici akit); sizce hangisinden etkilenerek toplumumuza girmiştir. ( gerçi her ikiside ehli sünnet vel cemmat anlayışına terstir. )

+ Yorum Gönder