+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 1235 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yaşar nuri öztürk hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  --->: s.a yaşar nuri öztürk hakkında

  Reklam  --->: s.a yaşar nuri öztürk hakkında isimli yazı www.Mumsema.com--->: s.a yaşar nuri öztürk hakkında
  bu insan kendi kafasindan bir seyler uydurmuyor veya yazmiyor dediklerinin hicbirisi kurana aykiri degildir ben butun soylediklerine cani gonulden katiliyorum
  sünnete inanamayan kafir değil mi?

  yok dersen sana sözüm yok, var dersen şayet bu adam Peygamberimizin sünnetini dikkate bile almıyor.
  İslamı anlamak ve yaşamak için Kur'an yetmez kardeş, İki ayaklı Kur'an olan Peygamberimize uymadan islam anlaşılmaz.

  http://www.mumsema.com/diger-soru-ve...etmiyoruz.html

 2. zehraniy
  Üye

  --->: s.a yaşar nuri öztürk hakkında


  Reklam


  bu insan kendi kafasindan bir seyler uydurmuyor veya yazmiyor dediklerinin hicbirisi kurana aykiri degildir ben butun soylediklerine cani gonulden katiliyorum
  Onlar Allah dışında hahamlarını, rahiplerini ve Meryemoğlu İsa'yı ilah edindiler. Oysa onlara sadece tek ilaha, kendisinden başka ilah olmayan ve onların yakıştırma ortaklarından uzak olan Allah'a kulluk etmeleri emredilmişti.

  Kitap ehlinin hahamlarını ve rahiplerini nasıl ilah edindiklerini anlatmadan önce Peygamberimizin -salât ve selâm üzerine olsun- bu ayetin açıklamasına ilişkin sağlam kaynaklı sözlerine başvurmak istiyoruz. Çünkü kesin çözüm O'nun sözlerindedir.
  Bu ayette geçen "Ahbar" terimi, "Hebr" ya da "Hıbr" sözcüğünün çoğuludur. Bu terim "Kitap ehlinin bilginleri" -daha çok yahudi bilginleri- anlamına gelir. Yine bu ayette yeralan "Ruhban" terimi ise "rahip" sözcüğünün çoğuludur. Bu terim, "Kendini ibadete adamış, dünyadan el-etek çekmiş kişi" anlamına gelir. Rahipler normal olarak evlenmezler, başkaca bir iş tutmazlar, geçim peşinde koşmazlar.

  "Durr-ül Mensur" adlı kitabın bir yerinde şöyle deniyor: Tirmizi'nin, İbn-i Munzır'ın, İbn-i Ebu Hatem'in, Ebu Şeyh'in, İbn-i Murdeveyh'in, Beyhaki'nin ve diğer hadis dergilerinin bildirdiklerine göre, sahabilerden Adiyy b. Hatem şöyle diyor; "Bir gün Peygamberimizin yanına gitmiştim. O sırada Tevbe suresinin `Onlar Allah dışında hahamlarını ve rahiplerini ilah edindiler' cümlesi ile başlayan ayetini okuyordu. Ayeti bitirince bana dönerek şöyle buyurdu:

  "Gerçi onlar hahamlarına ve rahiplerine tapınıyorlar, ibadet etmiyorlar. Fakat bu din adamları kendilerine bir şeyi helal kılınca o şeyi helal sayıyorlar, buna karşılık din adamları bir şeyi yasaklayınca onu haram kabul ediyorlar."

  İbn-i Kesir tefsirinde de şöyle deniyor: İmam-ı Ahmed, Tirmizi ve İbn-i Cerir değişik kanallara dayanarak bize bu belgeyi naklediyorlar: Adiyy b. Hatem, Peygamberimizin davetini alınca, çağrısını işitince Şam'a kaçtı. Bu zat cahiliye döneminde hristiyan olmuştu. Bir ara kız kardeşi kabilesinden birkaç kişi ile birlikte müslümanlara esir düşmüş, fakat Peygamberimiz kadını bağışlayarak, serbest bırakmıştı. Kadın kardeşinin yanına dönünce onu müslüman olmaya ve Peygamberimize gidip kendisi ile görüşmeye teşvik etmişti. Bunun üzerine Medine'ye geldi. -Bu zat o sırada Tay kabilesinin şefi idi, babası da cömertliği ile ün salmış bir kişi olan Hatem Tai idi.- Peygamberimizin huzuruna vardığında boynunda gümüş bir haç vardı. O sırada Peygamberimiz `Onlar Allah'ın dışında hahamlarını ve rahiplerini ilah edindiler' cümlesi ile başlayan ayeti okuyordu. Ayet bitince bizzat kendi ifadesine göre Peygamberimize `Onlar, hahamlarına ve rahiplerine tapmıyorlar, kulluk etmiyorlar' dedi. Onun bu sözlerine

  Peygamberimiz şu karşılığı verdi:
  "Evet, ama din adamları onlara helal şeyleri yasakladılar ve haram şeyleri serbest ettiler. Onlar da din adamlarının bu hükümlerine uydular. Bu tutum, onların, din adamlarına kulluk etmeleri anlamına gelir."

  Tefsir bilgini Sudey, bu ayeti açıklarken şöyle der; `Onlar yüce Allah'ın kitabını arkalarına atarak din adamlarının hükümlerine başvurdular. Bundan dolayı yüce Allah bu ayetin devamında `Oysa onlara sadece tek ilaha kulluk etmeleri emredilmişti' buyuruyor. Yani o tek ilah bir şeyi haram kılınca, o şey haram sayılacak, O'nun helal ilan ettiği şeyler helal bilinecek, koyduğu yasaya uyulacak ve verdiği hüküm yürürlüğe konacaktır."

  Tefsir bilgini Alusi de bu ayeti şöyle açıklıyor; "Çoğu tefsir bilginlerinin görüşüne göre bu ayetteki ilah edinmekten maksat, Kitap ehlinin din adamlarını evrenin ilahları saydıkları, böyle bir inanç taşıdıkları değildir; buradaki ilah edinmekten maksat, onların din adamlarının kişisel emirlerine ve yasaklarına uymalarıdır."( fi zilalil Kur'an)


 3. zehraniy
  Üye
  Ayrıca kendisi Tağutların yasama meclislerinde yer almış, teşri(kanun koyuculuk) şirkine bulaşmış bir kafirdir.

 4. kavalato
  Emekli
  gercekler hakkinda konusanlar, islami karanliklara cekenler karsinda isik yakanlar ne zamandan beri kafir oluyor bir kimsenin kafir olup olmadiginada ancak ALLAH karar verir bir zamanlar avrupaya bilimin isigini sacan islam kendisi karanliklara gomuldu onu kullanmak isteyenler veya kasitli olarak kendilerine gore yorumlamak isteyenlerce bugun bir islam devleti gosterin ki bilim adina insanliga bir katkisi olsun veya bir gelisim gostersin hepsi petrolun parasiyla yasiyor ALLAH tan , islam bumudur yoksa aklin,bilimin,ozgurlugun bu devletlerde yasanmasimidir.?

 5. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Yaşar Nuri Öztürk'ün "KUR'AN DA Kİ İSLAM" adlı kitabına göre fetvası:

  25- Kadın hayz halinde, namaz kılar, oruç tutar, Kur'an okur, tavaf eder. (s.429)

  kavalato kardeş...Bir de Şu ayetin mealine bakar mısın?..


  Bakara Suresi,Ayet:222...
  "
  Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: "O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah'ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever."

  Şimdi
  buna ne diyeceksin?...Onu sevebilirsin ama fetvasını nasıl tasdik edersin..İzah et bakalım kardeşim...

  Bir de, Ömer Nasuhi Bilmen(Rahmetullahi aleyh) "Büyük İslam İlmihali" adlı eserinde "Hayızla ilgili meseleler" bölümüne bir göz atıver...


 6. kavalato
  Emekli
  oyle kastedmemis olabilir kasit farklidir. onu yermek ve vurmak icin neden onu yanlis yapmis veya yanlis yorumlamis olarak gosteriyorsunuz ki? o tabu olmus ve akla aykiri olan her seyin karsinda olan bir insan ben onun yanlis seyler yapmayacagini dusunuyorum bir kac hatasida olabilir .

 7. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  kavalato kardeş...Sen bir müslümansın...Lütfen aklını başına devşir..Sevenin gözü kulağı kör sağır olurmuş...Sen Y.N.Öztürk'ü sevebilirsin ama bu fetvaları seni neden bağlıyor?.Azıcık düşün be kardeşim..Saplantı ve taasuba kapılma!..Fetvalarını hadis ve Kur'an ile bir bak bakalım, örtüşüyor mu örtüşmüyor mu?...İyice düşün!...Eğer örtüşüyor diyorsan onun delillerini getir de biz de bakalım doğru mu değil mi diye..

 8. ELİZAN
  AciZ BiR KuL
  oyle kastedmemis olabilir kasit farklidir. onu yermek ve vurmak icin neden onu yanlis yapmis veya yanlis yorumlamis olarak gosteriyorsunuz ki? o tabu olmus ve akla aykiri olan her seyin karsinda olan bir insan ben onun yanlis seyler yapmayacagini dusunuyorum bir kac hatasida olabilir .
  ..kardeşim..sen taraflı düşünüyorsun .oyüzden Yaşar nuri hakkında kim ne söylese
  veyahut onun eksiklerini hatalarını yanlışlarını söylese ki arkadaşlarımız her şeyi çok güzel ifade etmişler sen anlayacak gibi görünmüyorsun ...inşallah rabbimiz senide senin gibi düşünenleride hidayetinden mahrum bırakmaz ..Akla aykırı dediklerin ne ki ..Peygamber efendimiz yalanmı söylüyor .yaşar nuriyi savunacaksın diye haşa .peygamberimizi suçluyorsun ...

 9. yfr
  Üye
  faydasız ve güvenilirsiz..

 10. kalbin zümrüt tepesi
  Emekli
  aLİMLİK yAŞAR NURİ ÖZTÜRKE KALDIYSA
  VAY HALİMİZE..
  RABBİM HİDAYET ETSİN İNŞALAH.

 11. ilke
  Devamlı Üye
  bosverın kardeslerım sadece ıtımat etmeyın bu adama yeter.

 12. kavalato
  Emekli

  Reklam


  yasar hocam hakkinda bir saplantim yok kendisi buyuk bir islami-siyasi bir analizyen ve yorumcudur.islami 1500 yil onceki haliyle yasamak isteyenlerin karsisindadir. bu gelinen cagda temel ibadetleri bile yerine getirmek zordur yani gunluk hayatimiz bizi gunde 5 vakit namaz kilmaktan alikoymaya musait bir durumdadir kilan arkadaslar vardir ama genel olarak giderek zorlasmaktadir, din emrini vermistir 5 vakit namaz ama insan degismektedir ve farkli durumlar ortaya cikmaktadir iste bu durumdan dolayi dini emirlerdeki sertlik gecerliligini korur ama insanada esneklik ve ozgurluk getirir icinde bulundugu sartlardan dolayi yok getirmez derseniz iste ozaman akla aykiri hareket etmis olursunuz ALLAH islami insana zorluk cikarsin ona problemler etsin diye getirmemistir o emirlerini farzlarini bildirmistir cunku bu dinin bozulmaktan ve degistirilmekten korunmasi amaclanmistir.
  sizler her seyden once kendinizi sorgulayiniz ALLAH tan ne kadar korkuyorum bu soru cok onemli eger gercekten korkuyorsaniz davranislarinizla ve insanlara karsi tutumunuzla bunu belli edersiniz ve sadece bu sebebten dolayi ALLAH sizleri cennetine kabul edecektir halbuki nice namaz kilan,oruc tutan ama diger taraftan insanlar hakkinda konusan,haklarini gasp eden,dini kendi cikarlari icin kullanip kamu haklarini uzerine gecirenler vardir boylelerinin sonuda cehennemdir isterse gunde 100 rekat namaz kilsin.sonucta din meselesi insan akli ve insanin ALLAH tan korkusu uzerinde sonuca ulasir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 1235 ... SonuncuSonuncu
yaşar nuri öztürk hakkında yorumlar,  yaşar nuri öztürk hakkında,  yasar nuri ozturk hakkinda yorumlar,  sor yaşar nuri öztürk kaderle ilgili konuşması,  yaşar nuri öztürk eleştiriler,  yaşar nuri öztürk hakkındaki yorumlar