+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Teyemmüm hakkında soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Teyemmüm hakkında soru

  Reklam

  Teyemmüm hakkında soru Mumsema teyemmüm hakkinda soru???


  teyemmüm almis olan bir hasta, diyelim ögle namazini bu teyemmümle kildi ikindi namazi da ayni önceden almis oldugu teyemmümle ikindiyi kilabilirmi??

 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: teyemmüm hakkinda soru


  Reklam


  teyemmüm hakkinda soru???


  teyemmüm almis olan bir hasta, diyelim ögle namazini bu teyemmümle kildi ikindi namazi da ayni önceden almis oldugu teyemmümle ikindiyi kilabilirmi??
  Teyemmümle ilgili bazı meseleler

  1- Bir kimsenin, suyu bulamadığından dolayı teyemmüm yapabilmesi için yerleşim bölgesi dışında olması ve yerleşim yeri ile arasında en az 4000 adım (takriben 3 km)'lik bir mesafe bulunması gerekir.
  2- Hastalıktan dolayı teyemmüm edecek kişi, suyun hastalığına zarar vereceğini ya da tecrübesi ile ya da doktor tavsiyesi ile bilmelidir.
  3- Bulunduğu yere üç kilometreden daha fazla yakında su bulunduğunu tahmin eden kişi o istikamette üç dört yüz adım yürümeli ve suyu aramalıdır.
  4 Bölgeyi bilen bir kimse varken, ona suyu sormadan teyemmüm edilemez. Eğer edilip namaz kılınır, bilahare üç kilometreden daha kısa mesafede su bulunursa, namaz iade edilir.
  5- Kendisine su verileceği vaadedilen kişi hemen teyemmüm etmez, bekler.
  6- Gusül yerine teyemmüm eden kişi, suyu bulamadan abdesti bozulursa sadece abdest yerine teyemmümünü yeniler.
  7- Abdest alamayacak derecede hasta veya güçsüz olan kişi, mali gücü müsaitse kendisine abdest aldıracak birini tutar. Teyemmüm edemez.
  8- Bir yere hapsedilip de abdest için su veya teyemmüm edecek bir madde bulamayan kimse namazı terkeder, abdest veya teyemmüm imkânı bulunca kılar.
  9- Abdest organlarının yarısı veya yarıdan fazlası yaralı olan kişi su olsa bile abdest almaz, teyemmüm eder. Yara daha az yerinde ise sağlam yerleri yıkar yaralı yerlere mesheder.
  10- Namaz vakti girmeden teyemmüm edilebilir. Ancak, namazın kılınması müstehap vakit çıkmadan su bulacağını ümid eden kişinin teyemmümü geciktirmesi iyidir.
  11- Bir teyemmüm ile birden fazla namaz kılınabilir.
  kaynak: http://www.mumsema.com/s-t/2574-teyemmum.html


  imam şafiiye göre ise:

  Her Farz Namaz İçin Teyemmüm Etmek


  Bir teyemmüm ile ancak bir farz veya bir cenaze namazı kılınabilir, fakat istenildiği kadar nafile namaz kılınabilir. Teyemmüm ile bir farz namaz kılan kişi, teyemmüm'ü bozulmasa dahi ikinci bir farz namaz kılmak istediğinde tekrar teyemmüm etmelidir. Kıldığı farz namaz, ister vaktinde kılınmış bir namaz olsun isterse kaza edilen bir farz namaz ol-sun durum değişmez. İbn Ömer şöyle demiştir: 'Abdest bozulmasa dahi her farz namaz için tekrar teyemmüm yapılmalıdır'
  Kaynak: http://www.mumsema.com/safii-mezhebi/1142-teyemmum.html

  bu daha önce sorulmuştu: http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...ume-niyet.html

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Teyemmüm Rabbimizin bize sağlamış olduğu kolaylıklardan birisidir. Namazdan kaçış yok ona göre.

+ Yorum Gönder