+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bayramlarda oruç tutulurmu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. imam
  Üye
  Reklam

  Bayramlarda oruç tutulurmu

  Reklam

  Bayramlarda oruç tutulurmu Mumsema Bayramda oruç tutmak

  1— Senenin beş gününde oruç tutmak (tahrimen) mekruhtur. Yâni, harama yakın şekilde mekruh sayılmıştır. Bu günler Ramazan Bayramı’nın ilk günü ile Kurban Bayramı’nın ilk dört günüdür.
  Bu günlerde tutulan oruç yine oruç olmasına rağmen yenirse kazası lâzım gelmez. Zira kendisi mekruh olan şeyin borç olması makul olmaz.

  2— Tek başına cuma günü, yahut tek başına cumartesi günü de oruç tutmak (tenzihen) mekruhtur. Zira cuma bayramdır. Mü’minlerin bayramına iştirak etmenin gereği oruçlu olmamaktır. Cumartesi ise Yahudilerin özel günleridir. Onlara benzememek için yalnız o güne mahsus şekilde oruç tutmak münasip değildir.

  3— Muharrem ayının yalnız onuncu günü, yâni Âşura günü oruçlu bulunmak da aynı şekilde (tenzihen) mekruhtur. Yalnız o güne hasredilen oruç, mahzurdan hâli olmaz. Ancak bir gün önceden başlanırsa, yahutta devam edilen oruç tutulursa mahzur olmaz.

  4— (Nevruz) ve (Mehrican) denen ilkbahar günlerine mahsus olarak kasdi şekilde oruçlu olmak da aynı şekilde mekruhtur. Kasdî olmaksızın, mutad olan orucun bugünlere rastlamasında ise mahzur olmaz.
  Otuzuncu günü Ramazan mı, Şaban ayının son günü mü kestirilemeyen gündür. Böyle şek edilen günde niyette şüphe olduğundan mekruh olur.

  Niyette şüphe olmaz da Şaban’ın son günü olduğu bilinir, nafileye niyet edilerek tutulursa, bunda mahzur olmaz. Sonra o günün Ramazan olduğu bilinse o tek günlük nafile farz olan oruç yerine kâim olur.
  Ancak “bugün Ramazansa farz olan oruca, değilse nafileye niyet ediyorum şeklinde şek ile yapılan niyetle oruç tutulmaz. Buna dikkat etmek gerek.
  Yalnız pazar günü de oruçlu olmak mekruh değildir. Şayet bugüne tazim niyetiyle tutmuyorsa.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 2. rana
  Aciz Kul

  --->: Bayramlarda oruç tutulurmu


  Reklam


  Ramazan ve Kurban bayramlarında oruç tutmak haramdır.

 3. iliman
  ilim+iman
  ben geçen seneden tutamadigim oruçlarimi cumartesi pazar gunleri kaza yapmayi dusunuyordum ama cumartesi tutamazmiyim ben simdi hafta içi okulum var o zaman saddece pazar gunlerimi tutayim

 4. imam
  Üye
  sadece bayram günleri tutamazsın, diğer tüm günler serbest

 5. *melek*
  Üye
  saol bizle paylaştığın için

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Şafii mezhebinde bayramlarda oruç tutmak mekruh değil haramdır.
  tutan kişi günah işlemiştir.

 7. imam
  Üye
  yorumlar için sağolun
  Bayramlarda oruç

 8. Muhasibi
  Editör
  ramazan bayramının ilk günü hariç diğer günler tutulur.
  Kurban bayramında ise kurban bayramı boyunca tutulmaz.

 9. Misafir
  kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrimen mekruhtur. Çünkü bu günler ziyafet, yeme, içme ve sevinç günleridir

 10. musab
  Hadis Öğrencisi
  tek başına cuma ya da cumartesi tutmak tenzihen mekruhmuş.ben tahrimen mekruh diye biliyordum.hanefiye göre herhalde bu görüş

 11. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Bayram günlerinde oruç tutulur mu, bu günler kaç gündür?

  Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan bayramının birinci gününde ve kurban bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 125İbn Âbidin, Reddu’l-muhtâr, Riyad 2003, III, 336). Bugünlerde oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. Ramazan bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir “genel iftar ziyafeti” hükmündedir ve bu anlamından ötürü ona “fıtır bayramı (iftar bayramı)” denilmiştir. Ramazan bayramının ilk günü, bir aylık ramazan orucunun iftarı anlamına gelir. Böyle toplu iftar gününde oruçlu olmak, Allah’ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki bunun yakışıksız bir davranış olduğu ortadadır. Allah için kurbanların kesildiği kurban bayramı günleri de ziyafet günleridir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah’ı anma günleri olduğunu belirtmiştir (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 49).

+ Yorum Gönder
bayramda oruç tutulur mu ,  bayramda oruç tutulurmu,  ramazan bayramında oruç tutulurmu,  kurban bayramında oruç tutulur mu,  bayramda oruc tutmak,  ramazan bayramında oruç tutulur mu,  Kurban bayraminda oruc tutulurmu