+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Adetli bir bayan oruç tutabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Cevap: Adetli bir bayan oruç tutabilir mi?

  Reklam  Cevap: Adetli bir bayan oruç tutabilir mi? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Adetli bir bayan oruç tutabilir mi?
  hayır tutamaz dinimizce yasaklanmıştır. tutarsan boş yere olur

 2. Misafir

  Cevap: Adetli bir bayan oruç tutabilir mi?


  Reklam


  Adetli kadin oruç tutmaz diye diye yillardir oruc bozdurdular bize Gercekten ellerinde delilde yok ama böyle kandırdılar milleti Oysa yasaklar Kuranda yasaklanir bunu hiç düşünmedik orucu bozanlar ATALARINIZIN DEĞİL ALLAHIN DİNİNİ YAŞAYIN YOKSA CAHİLIYEDEN FARKINIZ KALMAZ

 3. Misafir
  Adet halini çok ağır geçirenlerin tutmamasını anlıyorum sonuçta Allah ruhsat vermiş. Fakat ağrısız ve sancısız bu süreci geçirenler neden oruçtan men edilmiş anlamış değilim ? Hadi onu da geçtim tutması haramdır demek ne demek ? Allahın ibadetini; hangi kulu hangi delille dayanarak haram kılmış ? Allahtan başka haram kılma yetkisi olan var mı ? Kadının yürüyüşünü sesinin yüksekliğini örtüsünü ev halini ve en mahrem konularında her türlü ince ayrıntıyı veren Allah; bunu neden zikretmesin ? Bu konu hakkında birebir peygamberden gelen hadis olmaması da ayrı bir konudur. Bakar asuresinde Allah hastalıktan dolayı tutmama ruhsatını verdikten sonra bile; "bilirseniz tutmak sizin için daha hayırlıdır" diyor. Ama insanlar hala aksini kolaylıkla inkar edip haram yaftası takabiliyolar.

 4. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşlerim bu hükmün asıl kaynağı peygamberin hadislerdir. Peygamber aleyhisselam bizlere kuranda geçmeyen bir çok emirleri emretmiştir ve şeylerinde haram olduğunu haber vermiştir. Âl-i İmrân Suresinin 32. Ayetinde şöyle buyrulmuştur:De ki: "Allah'a ve Peygamber'e itaat edin." Eğer yüz çevirirlerse şüphe yok ki Allah kafirleri sevmez. Başka bir ayette bu emir yine şöyle açıklanmıştır: Kim peygambere itaat ederse, Allah'a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse (bilsin ki) biz seni onlara bekçi göndermedik. (Nisâ Suresi 80. Ayet) Bu hükümlerden daha açık ve daha net nasıl bir hüküm olabilir. Bu kadar kesin emirlere rağmen hala kuranda şu yok bu yok demekle insanlar haktan ayrılmaktadırlar.

  Adetliyken oruç tutulamayacağına dair deliller:

  - Muaz (r.a.) anlatıyor: "Ben Hz. Aişe'ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazı kaza etmediğinin sebebini sordum.
  O şöyle cevap verdi: "Biz Resulullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı." (Buhâri, Savm:14;Müslim, Sıyam: 21.)
  - Oruçlu kadında hayız veya nifas kanaması görülürse orucunu açması vacip olur ve oruç tutması haram olur. Oruç tuttuğunda da orucu geçersiz sayılır. Kanama günleri boyunca gününe gün kaza etmesi gerekir. (Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)


  - Adet gören kadın oruç tutamaz. Farz veya nafile oruç tutmuş olan bir kadın böyle oruçlu iken hayız görse veya lohusa olsa o orucu daha sonra kaza eder. (Ömer Nasuhi Bilmen- Büyük İslam İlmihali)


  - Aybaşı halinde olan kadın namaz kılamaz ve oruç tutamaz. Orucu aybaşı halinden çıktıktan sonra kaza eder. (İslam Fıkhı El- Hidaye Tercümesi)


  - Kadınların adet (ay hali) dönemlerinde, -temizleninceye kadar- cinsî ilişkide bulunmaları, namaz kılmaları, oruç tutmaları ve Kâbe’yi tavaf etmeleri yasaktır. Kadınlar özel hallerinde kılmadıkları namazı kaza etmezler, fakat tutmadıkları oruçlarını temizlendikleri zaman kaza ederler (Şâfiî, el-Ümm, I, 130-131; Sahnûn, el-Müdevvene, I, 49; Merğinânî, el-Hidâye, I/30-32; İbn Kudâme, el-Muğnî, I, 198; İbn Âbidin, Reddu’l-muhtâr, II/371)

 5. Misafir
  Adetten temizlendikten 5 gün sonra tekrar biraz lekelendim bu orucumu bozarmı

 6. mum
  Administrator
  Adetten beş gün sonra gelen akıntı adet kanı değildir. Bu hastalık kanıdır ibadet etmeye engel değildir

 7. Misafir
  Evet arkadaşa katılıyorum ve bunu araştırıyorum adetli kadın neden oruç tutamaz sonuçta oda ALLAH'TAN gelen birşey..her hangi bir yerimiz kanayinca orucumuz bozulmuyor da neden adet kanı bozuyor orucu?

 8. mum
  Administrator
  Peygamberimiz sav kadınlara adetliyken ibadet etmemelerini emir buyurmuştur bu yeterli bir delil değilmidir. 9. Misafir
  Hocam adetli kadın namaz kılamaz oruç tutamaz diye diye yıllardır bizi uyuttular böylece mekkeli müşriklerin oyunu da tuttu..o zamanlar kadınları murdar diye şehrin dışına bırakıyorlarmış lanetli diye kadınlara işkence yapıyorlarmis ama bakara suresinde 222.ayetinde sadece cinsel ilişkide bulunmayin diyor diğer bütün ibadetleri helal kılıyor..biz neden yıllarca buna inandık sadece mesheplerin çatışması değilmi bu???

 10. mum
  Administrator
  Bu inanç islam alimlerinin tüm içtihatlarını reddeden ve hadisleri kabul etmeyenlerin inancıdır.
  islamda kadınları reddetmek yoktur ama adetliykken ibadet etmelerini Peygamberimiz yasakladı.+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
adetli kadın oruç tutabilir mi,  kadınlarda orucu bozan şeyler,  adetli kadin oruc tutabilirmi,  kadınlar adetliyken oruç tutabilir mi,  kadinlar adetliyken oruc tutabilirmi,  hayizli kadin oruc tutabilirmi,  kadinlar ozel gunlerinde oruc tutabilirmi