+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Teravih namazı farzmıdır? kılınmadığı taktirde kefareti nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  Reklam

  --->: teravih namazı farzmıdır? kılınmadığı taktirde kefareti nedir

  Reklam  --->: teravih namazı farzmıdır? kılınmadığı taktirde kefareti nedir isimli yazı www.Mumsema.com--->: teravih namazı farzmıdır? kılınmadığı taktirde kefareti nedir
  Teravih namazı, sünnetin tâ kendisidir. Bunun delili Aişe(r.a.)’nin rivayet ettiği olaydır:


  “Peygamber (s.a.s.) bir gece mescitte namaz (teravih namazı)kılarken, ashab da onunla birlikte namaz kıldı. Ertesi günün gecesi de böyle yaptı ve cemaat arttı.. Üçüncü veya dördüncü günler de böyle oldu. Peygamber (s.a.s.) ashabının yanına çıkmadı. Sabah olunca Peygamber (s.a.s.), ashabına, ‘yaptığınızı gördüm, teravih namazının size farz olmasından korktuğum için yanınıza gelmedim’ dedi . Bu, ramazan ayında idi." [Buharî﴾1129﴿]

  Peygamber (sas), teravih namazını cemaatle kılmayı terk etmesinin illetini belirtmiştir. Ömer (r.a.) ise, bu illetin ortadan kalktığını görerek, teravih namazını cemaatle kılınmasını tekrar iade etmiştir. O halde Ömer (r.a.)’ın bu uygulaması da, aslında Nebi (sas)’in uygulamasına dayanmaktadır.

  Sonuçta farz değil, sünnettir. Şu ayrıntıyı da dile getirmekte fayda görüyorum: Sünnetleri farz gibi telakki etmek ne kadar hatalı bir davranış ise; sünnetleri hafife almak da en az o kadar, hatta daha fazla hatalı ve tehlikeli bir davranıştır. Ashabın(rh.a.ecmain), böyle bir ayrım yapmadan, Rasulullah'tan ne gördülerse yaptıklarını unutmamak gerekiyor.

  vesselam...

 2. birolbirol
  Üye

  --->: teravih namazı farzmıdır? kılınmadığı taktirde kefareti nedir


  Reklam


  allah razı olsun hepinizden kardeşler

 3. iliman
  ilim+iman
  Allah celle celaluhu razi olsun, 20rekat namaz kilmisiz çokmu

 4. BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa
  Teravih namazı sünnet-i müekkededir. Azı iki çoğu yirmi rek'attır. Ancak Medine halkının Ömer b. Adülazız'in zamanında otuz altı rek'at teravih namazı kıldığı rivayet ediliyor.

  Buhari şöyle rivayet ediyor: Peygamber (sav) –Ramazan-ı şerifte- bir gece çıkıp namazı –teravih namazını- kıldı. Birkaç kişi ona uyarak namaz kıldılar. Sabah olunca cemaat durumu birbirine anlattı. Üçüncü gece cemaat daha fazlalaştı. Yine onlara namaz kıldırdı. Dördüncü gece cemaat öyle çoğaldı ki camii onlara dar geldi.

  Peygamber (sav) ise ancak sabah namazına çıktı, namazı kıldırınca cemaata döndü ve kelime-i şehadeti getirerek dedi ki : Durumunuzu biliyordum, ancak terravih namazı size farz olacağından ve sizin de altından kalkamayacağınızdan korktum. Daha sonra Peygamber (sav) cami'de teravih namazını kıldırmadan vefat etti. Çeşitli Hadislerden anlaşıldığına göre Peygamber (sav) teravih namazını yalnız sekizrek'at olarak kılmıştır. Fazlasını ne kılmış ne de emretmiştir. BuhariAişe'den şöyle rivayet ediyor: Peygamber (sav) Ramazan-ı şerif'in içinde ve dışında (nafile olarak) onbir rek'attan fazla kılmazdı. Dört rek'at namaz kılardı. Ne kadar uzun ve güzel olduğunu sorma. Bir daha dört rek'at kılardı. Ne kadar güzel ve uzun olduğunu sorma. Sonra üç rek'at kılardı.

  İmam Malık, Yezid b. Huzayfa tarikiyle yine Saib'de Ubey'in kıldırdığı teravih namazının yirmi rek'at olduğunu rivayet ediyor.

  Hülasa Peygamber (sav) yalnız sekizrek'at teravih namazı kılmıştır. Fazlasını da emretmemiştir. Ancak Hz. Ömer'in zamanında yirmi rek'at kılınmış ve ondan sonra böyle devam etmiştir. Yalnız iki rek'at kılmak caiz olduğu gibi yirmi rek'at da caizdir.


  İslam Fıkıh Ansiklopedisi


 5. islamdostu
  hizmetkar
  teravih kılınmasa günahı yok ama sevabı çok fazla kaçırmayalımAllah razı olsun.

 6. maria
  Devamlı Üye
  Teravih namazı ile ilgili bilgi için Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
teravih namazı farzmıdır,  teravih namazı farzmıdır kılınmadığı taktirde kefareti nedir,  teravih namazı farzmıdır kılınmadığı takdirde kefareti nedir ,  teravih farz mıdır,  teravih namazı farzmı,  teravih namazı kılmak farz mıdır,  teravih namazi farz midir