+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evlenmeden önce kaç kere görüşmek caizdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bünyamin64
  Üye
  Reklam

  --->: evlenmeden önce kaç kere görüşmek caizdir???????

  Reklam  --->: evlenmeden önce kaç kere görüşmek caizdir??????? isimli yazı www.Mumsema.com--->: evlenmeden önce kaç kere görüşmek caizdir???????
  ALLAH razi olsun

 2. ezdli cündep
  Devamlı Üye

  --->: evlenmeden önce kaç kere görüşmek caizdir???????


  Reklam


  güzel bir konuya deyinmişsin ALLAH RAZI OLSUN.. HERKEZE BİR CEVAP OLUR İNŞALLAH
  7 DEFA GÖRÜŞMEK DİNİ KURAL DEĞİLDİR.BUNUNLA İLGİLİ OLARAK İLMİHALE BAKILMASI İYİ OLUR....
  Peygamberimiz (s.a.v.) evleneceğini söyleyenlere, kızı görüp görmediklerini sormuş ve görmelerini tavsiye ederek: «bu anlaşıp mutlu olmanız için daha uygundur.» (Nesâi, K. en-Nikâh, 17; Tirmizi; K. en-Nikâh, 5.) buyurmuştur. Bu konudaki diğer hadisleri de göz önüne alan fıkıh bilginleri, bakmanın caiz olduğunda ittifak etmişlerdir. Ancak bakmanın şekli ve sınırı üzerinde görüş ayrılığı vardır. Sınırı çok geniş tutanlar yanında cumhur: «yalnızca eline ve yüzüne bakabilir.» demişlerdir. Evzâî ve Ahmed b. Hanbel orta bir yol tutarak baş, kollar, dize kadar ayakların da görülebileceğini ifâde etmişlerdir.
  Cumhura göre kızın veya velisinin haberi olmadan gizlice bakmak da caizdir. (İbn acer, Fethu'l-Bâri, C. XI, s. 86; eş-Şevkânî. Neyl, C. VI, s. 117-118.)
  alimlerin ve cumhurun görüşünü kaynaklarıyla vermişsin rasulullahın hadisine dayavdırarak en güzel şekilde yanıtlamışsın ALLAHcc senden razı olsun kardeşim.

 3. fatma_88
  Üye
  cevaplar için RABBİM hepinizden razı olsun kardeşlerim

 4. ilke
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun.Evet biri ile yaşamadan bilemeyiz huyunu .flört de aldatmaca oluyor.tesekkurler

 5. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Allah razı olsun.Evet biri ile yaşamadan bilemeyiz huyunu .flört de aldatmaca oluyor.tesekkurler
  sohbetlere bir diş teknisyeni kardeş geliyordu. konu evlilik olunca flörtü sordular. flörtte asla gerçek yüzleri göremezsiniz dedim. o da çok doğru dedi.
  4 yıl biz flört yaptık ama evlendikten sonra 1 haftada gömediğimi gördüm demişti

 6. ferdi16
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun kardeşlerim

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
islamda evlenmeden önce görüşme,  islama göre evlenmeden önce görüşmenin ölçüsü nedir,  evlenmeden önce sevgilimle kaç kere görüşebiliriz,  dibimizce evlenilecek kisiyle kac kez gorusulmeli,  sunnet gorusmesi kac defa olur,  evlenmeden önce kaç kere görüşmek caizdir,  bir bayanla gorusup evlenene kadar görüşmemek