+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yeminin para olarak kefaret mi yoksa oruç tutularak mı kefareti ödenir bilmiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. senagül
  Üye
  Reklam

  Yeminin para olarak kefaret mi yoksa oruç tutularak mı kefareti ödenir bilmiyorum

  Reklam

  Yeminin para olarak kefaret mi yoksa oruç tutularak mı kefareti ödenir bilmiyorum Mumsema selamün aleyküm benim size bir sorum var daha önceden babannemle tartışmıştık ben de ona kızdım ama bişey demedim tam o sırada yemin etmiştim eğer ölürsen bize bıraktığın hiç birşeyi çeyizime almayacam diye şimdi öldü ama vicdan azabı çekiyorum bu yeminin para olarak kefaret mi yoksa oruç tutularak mı kefareti ödenir bilmiyorum cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: yemin hakkın da soru


  Reklam


  Alıntı senagül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selamün aleyküm benim size bir sorum var daha önceden babannemle tartışmıştık ben de ona kızdım ama bişey demedim tam o sırada yemin etmiştim eğer ölürsen bize bıraktığın hiç birşeyi çeyizime almayacam diye şimdi öldü ama vicdan azabı çekiyorum bu yeminin para olarak kefaret mi yoksa oruç tutularak mı kefareti ödenir bilmiyorum cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler
  ve aleykumusselam ve rahmetullah

  cevabın burda kardeşim:

  Yemin .. Yemin'in Islam'daki yeri

  Yemin Bozmak

  yemin keffareti nedir ve nasıl verilir

  Şafii mezhebinde yemin keffareti

  Yemin keffareti


  Yemin ÇeŞİtlerİ

  Yemin ve tövbeyi ardarda bozmak dinen nasıl telafi edilir?

  Yalan Yemin

  Yemin

  Yemin ile ilgili ayetler

 3. Sedanur
  Sedanur
  konunuz sizden gelen sorular bölümüne taşındı...

 4. Hoca
  erimeye devam...
  YEMIN KEFFARETI


  Mü`akide yemininin hangi türünden olursa olsun bozulması, keffareti gerektirir. Normalde keffaret yemin bozulduktan sonra ödenir. Yemin bozulduktan sonra ödenen kefaretin mûteber olduğu konusunda ulema arasında hiç bir ihtilaf yoktur. Ancak önce kefaretin ödenip sonra yeminin bozulması durumunda bu kefaretin yeterli olup olmayacağı tartışmalıdır. Hanefilere göre, keffaret ister malla, ister oruçla ödensin mutlaka yemin bozulduktan sonra ödenmelidir. Bozulmadan önce ödenmesi caiz değildir. Şafiilere göre keffaret malla ödenecekse yemin bozulmadan önce de ödenebilir. Hanbelî ve Mâlikîlere göre kefaretin ister malla ister oruçla, yemin bozulmadan önce de sonra da ödenmesi caizdir.

  Yemin edilmeden önce keffaret ödenip daha sonra yemin edilmesi ve bozulması durumunda bu keffaret mûteber değildir. Bu konuda hiçbir görüş ayrılığı yoktur (Kâsânî, a.g.e., III,18; Ibn Kudâme, a.g.e., XI, 223-226; Şevkânî, Neylü`l-Evtar VIII, 268, 269; Necati Yeniel-Hüseyin Kayapınar, a.g.e., XII, 237, 138).

  Yemin keffareti; gücü yeterse bir köle azad etmek veya on fakiri sabahlı akşamlı doyurmak ya da on fakiri alışılmış biçimde giydirmektir. Kişi bu üçü arasında muhayyerdir. Ama bunlara gücü yetmezse,peşi peşine üç gün oruç tutar. Orucun arası hayız dahil hiç bir özür sebebiyle kesilmez, kesilmesi halinde yeniden başlanmalıdır. Yemin kefaretinin gereği ve bu şekilde ödeneceği Kur`ân-ı Kerîm`le sabittir. Ve âyet gayet nettir. (Bkz. Maide, 5/89). Onun için konu ile ilgili görüş farklılığı yoktur.
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

+ Yorum Gönder
yemin kefareti nasıl ödenir