+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zekat ve fitre erken çıkarılabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Zekat ve fitre erken çıkarılabilir mi?

  Reklam

  Zekat ve fitre erken çıkarılabilir mi? Mumsema SELAMUN ALEYKUM V.v
  1.zekat; Ramazan ay´i gelme´den öncesi ihtiyac sahibine gelecek olan Ramazan ayin´in zekatin´dan bir kismini verilebilirmi???
  2. RAMAZAN ÖNCESIihtiyac sahibine yardimda bulunan paralar.. ZEKAT-FITRE sayilirmi? o niyyeti önceden edememis ve fakat ramazanda hesap yaparken AKLA GELMIS niyyeti soradan yaparak hesapta verilmis sayilirmi?

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: zekat hakkinda soru?


  Reklam


  Alıntı almanyali67 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  SELAMUN ALEYKUM V.v
  1.zekat; Ramazan ay´i gelme´den öncesi ihtiyac sahibine gelecek olan Ramazan ayin´in zekatin´dan bir kismini verilebilirmi???

  2. RAMAZAN ÖNCESIihtiyac sahibine yardimda bulunan paralar.. ZEKAT-FITRE sayilirmi?
  o niyyeti önceden edememis ve fakat ramazanda hesap yaparken AKLA GELMIS niyyeti soradan yaparak hesapta verilmis sayilirmi?
  ve aleykumusselam ve rahmetullah  Zekat ramazanda çıkarılır diye bir kural yok kardeşim. nisap mikatarı olan bir malın, senesi dolduğu an zekatını çıkarılması gerekir.
  bir örnek vereyim: şaban ayında nisap miktarı olan bir miktar para, gelecek seneye kadar nisap miktarı olarak elde kalırsa, şaban ayında çıkarılması gerekir. ramazanda daha sevaptır deyip bir ay geciktirilemez ki bu caiz değildir. Fakirlerin hakkını bir ay gaspetmiş olur.
  kısaca, zekat erken verilebilir senesi dolmadan ama geciktirilemez.

  Fitre ise, Ramazanın son günü güneşin batmasıyla vacip olur. ama fitreyi Rama­zan ayı içinde vermek caizdir. Ramazan ayı gelmeden olmaz.

  ÖZETLE:
  1. Kendisine Ramazanda zekatın çıkarılması vacip olan kişi, Ramazan öncesi bir fakir/muhtaç gördüğünde erken / senesi dolmadan çıkarabilir. Erken verdiğinde saka olarak verirse sonradan onu zekattan sayamaz.
  2. Fitre, Ramazan öncesi çıkarılamaz. Ama dilediğinde Ramazan ayının herhangi bir gününde çıkarabilir.

  Allaha emanet ol

+ Yorum Gönder
zekat erken verilirmi,  ramazan gelmeden fitre verilir mi,  ramazan ayi gelmeden fifre verlebilirmi