+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Fetva nedir? fetva hakkında hakkında sorum var Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Fetva nedir? fetva hakkında hakkında sorum var

  Reklam
 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: fetva hakkinda soru


  Reklam


  Alıntı almanyali67 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  verilen yanlis fetvalardan kim sorumlu?
  Alimmi yoksa bizmi? yoksa her ikisimi?
  Fetva nedir

  Sorulan İslâmî bir soruya yetkili bir kimsenin verdiği cevap, bir meselenin hükmünü belirten veya zorlukla karşılaşılan bir olay hakkında güçlükleri çözmek için verilen kuvvetli cevap. Fetva veren kimseye müftî denir. İslâm hukuku metodolojisinde müftî, müctehid anlamında kullanılmıştır. Kendisi bizzat ictihad edecek durumda olmayan bir ilim sahibinin, diğer müctehidlerin söz ve fetvalarını alıp aktarmasından dolayı mecâz yoluyle müftî denir (ö. Nasuhi Bilmen, İstilâhât-ı Fıkhıyye Kamusu, I, 246). Fetva, ictihada göre daha özel bir anlam taşır. Çünkü ictihad herhangi bir soru sorulsun veya sorulmasın fıkhı hükümleri kaynaklarından çıkarmak anlamına gelirken, fetva gerçek veya muhayyel bir soruya verilen cevaptır. Gerçek fetva, ictihad şartları ile birlikte diğer şartları da taşıyan müctehid tarafından verilir.
  Ş.İslam ans.


  Fetva verecek kişinin bazı şartlara sahip olması gerekir. Bu şartlara sahip olmayan kişi fetva veremez ancak verilen fetvaları söyleyebilir. Ferilen fetvaları başkasına aktarmak fetva vermek değildir.
  Fetvayı veren sorumludur fakat soran/fetvayı alan kişi, güvendiği alime sorduğu halde aldığı fetvanın yanlış olduğunu duyduğu halde terketmezse oda sorumludur.

  .
  Fetva - Mumsema islam Arsivi

  Fetva verme ve Almaya dair - Mumsema islam Arsivi

  Fetva Vermede ÖlÇÜ - Mumsema islam Arsivi

  Fetva ve takva ile amel - Mumsema islam Arsivi


 3. almanyali67
  Devamlı Üye
  Allah cc ,yüceler yücesi mevlam razi ve hosnut olsun

  cook tesekkür ederim .....mumsema Abi

 4. hoşgörü
  Üye
  hayırlı akşamlar sorum şahmeran diye dua var kitaplarda rızık için dilek için satılmayan mal için okunur deniliyor bazı yazılarda da b dua büyü diyorlar içinde rabbimin güzel isimleri var ama aklım karıştı doğrusu nedir yardımcı olursanız sevinirim allah razı olsun

+ Yorum Gönder