+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Rayyan Emir
  Devamlı Üye
  Reklam

  --->: Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum. Lütfen Yardım Edermisiniz

  Reklam  --->: Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum. Lütfen Yardım Edermisiniz ile ilgili yazı Yudumla.com
  bence hergun mezarliga gidin olulerin defnedilislerini gorun herkes gidince aksam vakti mezarin basinda oturun o sessizligi dinleyin akliniza gelen ilk sey acizlik olacak bir insan olarak nefsinizi bu sekilde terbiye edebilirsiniz.

 2. sedarvakar
  Üye

  --->: Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum. Lütfen Yardım Edermisiniz


  Reklam


  öncelikle herşey insanda başlar insanda biter.insan kendi iradesine sahip çıkmadığı müddetçe insan fıtratında bulunmaz zaten.insanın kendi fıtratını aramasına gerek yok aslında kendi dedim ya işte o fıtrat zaten insanın içinde.onun için yanlış birşey yapmamak için kendi fıtratından çıkmaman yeterli.insan olmak, doğal olmak zor bir şey değil; olmamak doğalın dışına çıkmak kendini kaybetmek nefsine uymak zor.tabi doğal olanı kendine huy edinmişsen canım.örneğin küçüklüğünden beri namaz kılmayan biri için namaz kılmak zor bir işmiş gibi gözükür.ama hepkılan için bir huydur artık o o huşu onu yakaladımı o istese de onu bırakmaz.ama yine de belirli bir yaştan sonra evetyaparım gerçekten yaparım nefsimin peşine takılmayıp doğru olanın peşinden ayrılmam diyorsan zaten doğru yolu buldun demektir sadece sana kalan o doğru bildiğin yolda yürümen inandığın şeyin peşinden gitmendir.hani ne biliyim.birini seversin de ona onu sevdiğini ıspatlamaya çalışırsın ya iştekendini ona ıspatlamnın sebebi neyse ibadetlerini yerine getirmen de aynı sebeptendir.yarın öldüğümüzde peygamber efendimizden (SAV) şefaat isteyeceğiz oda bize demez mi beni seviyormusun cevap evet peki sevdiğine dair bir ıspatın var mı? hayır! yani anlayacağın kardeşim uzun lafın kısası insan sevdiğinin peşinden gider. ya sen!

 3. Misafir
  bana tovbe ettırırmısınız allah rızası ıcın

 4. yasin
  Devamlı Üye
  iyi görüntüler fayda verir ama gözlerimizi haram/kötü şeylerden uzak tutsak zaten aklımıza olumsuz görüntüler gelmez.

 5. hatalar
  Devamlı Üye
  senin ki vesvese kardeşim.
  sen bundan rahatsızlık duyuyorsun senin kendi düşünce olsa zaten rahatsızlık duymazssın
  ALLAH'ın izni ile şu vesvese vidosunu izle inşallah çok faydalı olur ALLAH'ın izni ile kısa zaten izle memnun kalırsın inşallah banada dua etmeyi unutma inşallah. kısa izleeeee


  Şeytan Bu Sohbetten Hiç Hoşlanmadı - Vesvese Bahsi


 6. Misafir
  Selamun aleykum arkadaşlar ben namaz kılmak istiyorum tam olarak bilmiyorum namaz öğrenme kitabı aldım namaz kılmaya başlamak istiyorum çok günahım var yaşım 38 herşeye tövbe etmek namaz kılmak istiyorum içimde sanki biri var hep erteleniyor dini yazıları okurken vucudum diken gibi oluyor hüngür hüngür ağlıyorum bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum ALLAHA emanet olun saygılarımla.

 7. Misafir
  Selamunaleyküm değerli abilerim Kardeşler'im çok büyük Günahlar işledim 17 yaşındayım 4kez zinaya girdim çok pişmanım Tövbe etmeye çalışıyorum ama olmuyor bana bir akıl verin Allah rızası için rica ediyorum herkesten düZenli olarak alkol içiyorum ve bundan kurtulmak istiyorum lütfen bana yardım edin...

 8. halilcan
  Devamlı Üye
  Cevap: Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum. Lütfen Yardım Edermisiniz


  Zinanın hükmü İslam'da açıktır. Suçunu hakimin huzurunda dört defa ayrı ayrı itiraf ederek cezanın verilmesini isteyen veya dört şahidi bulunan birisi hakkında karar verilir. Şayet bu insan evli ise recm cezası, bekar bir insan için ise verilecek karar recm değildir, yüz değnek sopa vurulur.

  Fakat suçunu itiraf etmeyen veya yaptığı bu fiili kimse görüp şikayet etmemiş ise, bu insanın yapacağı tek şey günahından dolayı pişmanlık gösterip bir daha yapmamak üzere tövbe etmektir.

  Ayrıca böyle bir suç işleyen kimse suçunu itiraf etse bile şu anda bunun cezasını uygulayacak bir merci yoktur. Geriye iki şey kalıyor. Biri kul hakkıdır; varsa helalleşmek gerekir. Diğeri de Allah hakkı için tövbe, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir.

  İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır. Onun için zaman zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor. Bu konuda Kur’an-ı Kerim'de,
  “Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar."(Nisa, 4/48,116)
  buyurarak, hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir.

  Kitaplarımız da canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir. Nitekim Allah Teala,
  “Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun.” (Tahrim, 66/8)
  buyurarak, yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder. Ayette geçen nasuh tövbe ise şöyledir:

  1. Allah’a karşı günah işlediğini bilerek, bu günahtan dolayı Allah’a sığınmak ve pişman olmak.
  2. Bu suçu işlediği için üzülmek, Yaratıcıya karşı böyle bir günah işlediğinden dolayı vicdanen rahatsız olmak.
  3. Bir daha böyle bir suça dönmeyeceğine dair bir karar içerisinde olmak.
  4. Kul hakkını ilgilendiriyorsa onunla helalleşmek.

  Bir rivayette de "Nasuh Tövbe" şöyle tarif edilmiştir:
  "- Günahlara pişmanlık.
  - Farz ibadetleri yapmak.
  - Zulüm ve düşmanlık yapmamak.
  - Kırgın ve küskünlerle barışmak.
  - Bir daha o günaha dönmemek üzere karar vermek."
  (bk. Kenzü'l-Ummal, II/3808)
  İnşallah bu şartları yerine getirirsek Allah’ın tövbelerimizi kabul edeceğinden ümitli oluruz.

  Ancak insan her zaman korku ve ümit içerisinde olmalı. Ne ibadetlerimize güvenip övünebiliriz, ne de günahlarımızdan ümitsizliğe düşebiliriz. "Ben çok iyiyim, bu işi hallettim." demek ne kadar yanlışsa, "Ben bittim, beni Allah kabul etmez." demek de o kadar yanlıştır. Ayrıca, suçunu anlayıp tövbe edip, Allah’a sığınmak da büyük bir ibadettir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  LİNK VERMEK YASAKTIR

 9. Misafir
  hane diyor ya ne olursan ol gene gel ne çok istiyorum gelmeyi ama günahlarlan doluyom istesemde bırakıp gelemiyorum çok hocaya gittim beni kötü alışkanlıklarım dan kurtarsın diye ama hiç biri beni içten tesir etmedi lütfen bu konuda bana yardım edecek gerçek bir hoca bir din adamı bilen varsa beni yönlendirin

 10. Misafir
  Selamin aleykum ben namaz kılmak istiyorum Ama biseey beni engelliyor ve kilamiyorum kilsam bile bütün okuduğum sureler kafamda karisiyor unutuyorum yardım edin biliyorum Rabbim yanimda

 11. Misafir
  Selamun akeykum ben tövbe edip namaz kılmak istiyorum ama yaşamıyorum başlamaya niyetleniyorum sabah kalkınca yaşamıyorum kur.ani kerim biliyorum aşırı derecede sınır başladı içimden sadece ALLAH.c.c. yolunda gitmek geliyor peygamber efendimizin hadislerin okudukça ağlıyorum ama uygulayamiyorum önce yapıyordum Allah rızası için bana yardım edermisiniz eski haline dönmek ve hak yolundan ayrılmamak istiyorum ne yapmam gerekiyor nefsime dur diyemiyorum

 12. Misafir

  Reklam


  iyi gunler
  sorununuz aslinda cok genel insanlarin manevi ilerleme kaydettikce karsilastiklari vesvese sorunu ilerlemeden kastim gunahlarinizi azaltmak bile bir ilerlemedir . Namaz kilmamak konusu iradenize bagli ilk tovbe ettiginizde tabi ki zevk alarak ibadet etmeniz icin Allah`in sizi ibadetlere alistirmak icin lutfudur bundan sonra biraz da sabirla gitmesi gerek bundan sonraki asamada namazin mahiyetine akliniz pratiginizle erdiginizde kendiliginden namaza ne kadar muhtac oldugumuz bilincine ererek onsuz duramazsiniz.

  icinizden gelen seslere gelince onlara vesvese diyoruz bunun bence en guzel cvb ini risale i nur da vesvese bahsinde bulabilirsiniz.Kisaca eger oyle sozler soylemekten rahatsizlik duyuyorsaniz kalbinizde seytanin santrali dedigimiz lumme i seytaniyeden seytan konusuyordur ama insan yanilip kendi soyluyor sanir kurtulmanin yolu onu onemsemeden seytanin soyledigini kabul ettignizde kendiliginden gidecektir.eger sizin dusunceleriniz olsa o zaman rahatsizlik duymazdiniz.

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 345 SonuncuSonuncu
tövbe etmek istiyorum,  tevbe etmek istiyorum,  Tovbe etmek istiyorum,  tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum,  herşeye tövbe etmek,  herşeye tövbe etmek istiyorum,  tövbe etmek istiyorum ama beceremiyorum