+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. munip
  Emekli
  Reklam

  --->: Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum. Lütfen Yardım Edermisiniz

  Reklam



  --->: Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum. Lütfen Yardım Edermisiniz isimli konu Mumsema.com --->: Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum. Lütfen Yardım Edermisiniz
  s.a
  Değerli kardeşim
  Amelden üstün olan niyettir.
  Bunu için kalpden bir niyetle Allaha yönel,
  şirkten kurtul o zaman Allah'a karşı takva sahibi olursun,
  O zaman da bütün günahların örtülür, ve müjdelere
  (hem dünya saadetine hemde ahiret saadetine) kavuşursun
  bi iznillahi teala..

  İşte delil olan Kur'an ayetleri :


  30 / RUM - 31
  O'na (Allah'a) yönelin (Allah'a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.

  8 / ENFAL - 29
  Ey âmenû olanlar! Allah'a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.

  10 / YUNUS - 62

  Muhakkak ki Allah'ın evliyasına (dostlarına), korku yoktur. Onlar, mahzun olmazlar, öyle değil mi?



  10 / YUNUS - 63
  Onlar, âmenûdurlar (ölmeden evvel Allah'a ulaşmayı dileyenlerdir) ve takva sahibi olmuşlardır.



  10 / YUNUS - 64
  Onlara, dünya hayatında ve ahirette müjdeler (mutluluklar) vardır. Allah'ın sözü değişmez. İşte O, fevz-ül azîmdir.

  Her şey ne kadar kolay ki,

  sadece bir dilek,

  Yunus'un dediği gibi;

  dervişlik bir dilektir,
  bilene düğün dernektir.

  sizce bu çok mu zor bir şey,

  Allah'a yönelmek O'na ulaşmayı dilemek.

  bir yudum su içmekten daha kolay

  deneyin isterseniz,

  görün hayatınızı nasıl değiştiğini,

  Allah razı olsun.

 2. TatarRmzn
  Devamlı Üye

  --->: Tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum. Lütfen Yardım Edermisiniz


  Reklam


  Vermiş olduğunuz bilgilerden ve tavsiyelerden ötürü Allah c.c. hepinizden razı olsun.
  Ben de gurbette kaldım ailemden, evet kötü arkadaşlıklarım oldu, yaptığım yanlışlar oldu, kötü şeyler de geçti aklımdan.Geçmişte yaptığımız kötü şeyleri konuşmamak gerekir,çünkü bunları konuşmak uzaklaşmamıza ve af olmamızı tehlikeye atıyor. Ancak hiç unutmamak gerekir ki tevbeyi bozduran karamsarlıktır, ümitsizliktir, ıslah olmayan nefsimizin bizim güzel düşüncelerimizi yenmesidir.Tevbenin kabulünü ve yaptığımız ibadetlerin,hayırlı işlerin devamını istiyorsak, kesinlikle bizi kötü yönde etkileyen kişi ve ortamlardan uzak durmalıyız.Bilmek gerekir ki şeytan insanın kendi nefsi kadar tehlikeli değil.Bu kadarını diyebiliryorsan, demekki güzeli çirkini ayırt edebiliyorsun demektir.İyiye güzele ulaşmak için inat et, içinden gelen kötü düşünceye karşı savaş.Görüceksin ki kazandıkça senden mutlusu yok ve mutlu oldukçada sadece kendine değil etrafına da hayırlı olup mutluluk yayıcaksın.Ve dua etmeyi unutma,yaptığın ibadetlerin kabulü için.
  Allah c.c. hepimizin dualarını hayırlısıyla kabul eyler inşallah.


 3. nurol
  Devamlı Üye
  tevbe tövbe de bulunmak tabiiki insanın kendini anlaması ve allah cc tan işlemis oldugu hata yada günahtan dolayı özür dilemesidir. yüce ALLAH cc bu konuda kos koca bır süre göndermistir . TÖVBE etmek özür dilemek icin zaman ve mekan a gerek yoktur illada arapca olmasıda gerekmez .cünkiALLAH CC bütün dilleri bilir butun kalblerdekileri bilendir .yolda yururken/ yatarken/ otururken/ ve hatta calisirken bile tövbe edebilirsiniz . ANCAK bazı zaman ve mekanlar vardırki buralar önemlidir KABEDE /MİNADA /ARAFATTA /MESCİDİ NEBEVİDE / MESCİDİ AKSADA / CUMA SELASI SONRASI / arife gününde /bayramlarda buyerve saatlerde duaların daha cok makbul oldugu ifadeedilmistir .. affı ve bagıslaması bol rabbimiz affı sever af o cc sanındandır . bana dua edinizki size icabet edeyim ayetini hatırlayalım . onun icin her halinizle ve lisanımızla allah cc tan afve bagıslanmamızı dileyelim ... baska bır bagıslayıcı yok ve tanımayalım vesselam

 4. ahmedcanım
  Üye
  ve aleyküm selam canım kardeşim ya konuya cevap veren güzel kardeşlerim iyi güzel hoş şyeler yazmışsınızda bu kardeşimizdeki asıl bilinç atındaki soru bence şu çok hatam var bunu dinle kapatmaya çalıştım sonra baktımki ölüm vs ceza çok günahlarımdan dolayı günahlarımıda afettiremiyorum kendime ama bazende vicdanıma yediremiyorum yaptığım olayı sonrada vs bence bu kardeşin vicdanının sesinden gelen acıyla sorunu var ve bu vicdani meselede çok geniş boyutlu ve kul hakkı gibi vs çok günahlar işlemiş hemde bile bilede yapmış gibi geliyor hem vicdan yapmış hemde vicdansızlığa devam etmiş en sonda bir darbe yemiş şimdidi bu silleyi tokattan nasıl kurtulabilirim demiş dine yönelmiş ama vicdanı onu rahat bırakmamış ve hayliylede hesaptan kabir azabından kurtulamayacağını anladığı içinde namazıda bırakmış ya güzel kardeşim tek yapacağın önce güzel bir tevbe edeceksin ardındanda üzerinde hakları olduğunu düşündüğün eziyet ettiğin kişileri bulup helallık alacaksın bulamazsanda onlara bol bol dua edeceksin ve hayır yapacaksın şimdi tek çare bu vesveselerden kurtulman için yaptığın günahlardan çok fazla iyilik yapmak sadaka vermek mazlumu sevindirmek ozaman vicdanındaki yükler yavaş yavaş hafifleyecek akli olarakda sorunlar yaşamayacaksın ve mevlananın sözünü dinleyeceksin "gel herneolursan ol gene gel ister mecusi ister putperest olsanda gel" ama geldiğin gibide gitmeyeceksin Allahın rahmetinden ümit kesmeyecek nasılsa affeder deyipte yan gelip yatmayacaksın iyilik yolunda devam edeceksin vesselam

 5. T....B
  Üye
  Allah Razı Olsun

 6. T....B
  Üye
  selamun aleykum...surekli namaza baslayip birakiyorum ve bir turlu tam kilamiyorum birde namaz kilarken bir sey hissetmiyorum sebepleri nelerdir .Tovbe ediyorum ama tovbemde duramiyorum kendi nefsimi yenemiyorum Allah tovbelerimi kabul edermi tovbemde duramadigim icin ne yapmaliyim lutfen bana yardim edinde hatalarimi bulup duzeltmeye calisayim Allahin izniyle .

 7. yasin
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun kardeşim şuan buna benimde ihtiyacım vardı

 8. ay_yıldız
  Devamlı Üye
  Allah (C.C) Kur'an-ı Kerim' inde: “Benim rahmetim her şeyi kuşatmıştır …” (A’raf; 156) Ebû Hureyre (R.A) anlatıyor: Resûlullah (S.A.V.) buyurdular ki: "Allah rahmeti yüz parçaya böldü. Bundan doksandokuz parçayı kendine ayırdı. Yer yüzüne geri kalan bir cüzü indirdi. (Bunu da -cin, insan ve hayvan- mahlûkâtı arasında taksim etti.) Bu tek cüz(den nasibine düşen pay) sebebiyledir ki mahlûkat birbirlerine karşı merhametli davranır. At, (hayvan) yavrusuna basmamak endişesiyle ayağını bu sayede kaldırır." (Buhârî, Müslim, Tirmizî)

  Yine Müslim' de gelen bir diğer rivâyette Resûlullah (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: "Allah, arz ve semayı yarattığı gün, yüz rahmet yarattı. Her bir rahmet göklerle yer arasını dolduracak kadardır. Ondan yeryüzüne tek bir rahmet indirmiştir. İşte anne, yavrusuna bununla şefkat eder. Vahşi hayvanlar ve kuşlar birbirlerine bununla merhamet ederler. Kıyamet günü geldiği vakit Allah, rahmetine bunu da ilâve ederek (tekrar yüze) tamamlayacaktır." (Müslim)
  KİM NE YAPMIŞ İSE GEÇMİŞTE ALLAHIN RAHMETİNDEN UMUT KESMESİN...

 9. mustafaocak61
  Kabristana Üye
  iyi görüntüler fayda verir ama gözlerimizi haram/kötü şeylerden uzak tutsak zaten aklımıza olumsuz görüntüler gelmez.
  Mum hocamın dediği gibi..
  Ayrıca Ayet-el Kürsi yi okumanı, namaza niyet etmeden evvel şeytandan--- ALLAH'A sığınmanı, şeytanın vesvesesi ve bu vesveselerden kurtulma çareleri ile ilgili ayet ve hadis araştırmanı tavsiye ederim.
  ALLAH yardımcın olsun!
  (Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sığın.) [Fussilet 36]
  (Ey Adem oğulları! Şeytan, ana-babanızı, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak Cennetten çıkardığı gibi sizi de aldatmasın. Çünkü o ve yandaşları, sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Biz şeytanları, inanmayanların dostları kıldık.) [Araf 27]
  (Şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.
  O size ancak ve daima kötülüğü, çirkin işi ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi emreder.)
  [Bekara 168-169]

 10. sevgiii
  Devamlı Üye
  s.a çok güzel anlatmış bazı arkadaşlar Allah razı olsun.Bende namaza başladığımda içimde birileri konuşuyor aklım bazen başka şeylere kayıyor süreleri yanlış okumuşumgibi oluyor tekrar başa dönüyorum ve ya rukude üçkere değilde daha az okudum diye tekrar başdan okuyorum üçkere.abdest almadan tuvalete gitsemde abdest almaya başlayınca yine tuvalete gideyim diyorum .yok ağzıma su vermeyi unuttum kolumu yıkamayı unuttum.devamlı devamlı abdestimi tekrarlıyorum veya namazda sureleri okuyorum tekrar tekrar bende böyle günaha girmekdense kılmayayım diye bırakdım.ama kılmak istiyorum banada yardımcı olun lütfen.s.a.

 11. TatarRmzn
  Devamlı Üye
  Sevgiii kardeşim sen malesef doğruyu yaparken bırakmışsın zaten. Şöyle diyim mücadele ederken,nefsinle savaşırken ona boyun eğmişsin.Tıpkı onun istediği gibi .Saydıklarının hepsi hepimizin başına gelebilecek şeyler.Böyle yapıp devamlı günaha giriyorum diyipde terk etmek ne büyük bir yanlış.hiç öyle şey olur mu? Bir defa hata yapmışsın kardeşim sen, namazı bırakarak ve en büyüğünü yapmışsın zaten.Yaptığın hatadan geri dönmek yine senin elinde.İlk adımı sen atmalısın.Doğru yol da inatla ilerlemek için bir adım at.Gerisi gelicektir.Bizler hep burdayız.Selam ve dua ile.

 12. beyzanurberat
  Üye

  Reklam


  kardeşim ben bu siteye toplasan 6 gündür üyeyim, bende bir yardım için geldim ama gidemiyorum, ben senden beterim,bnim günehımı tren cekmez hele bkaç gün önce neyse mum hoca anlata kımseye demişti, ama sukadarını söyleyeyim, ben de tövbe edemiyordum, alkol zina ne arasan vardı, ama bir gün gökyüzüne baktım, yuksek bir yerdeyim , bulutlar cok hızlı hareket ediyorlardı, içime rabbin gücü ve imanımın baskısı geldi,bir arkadsıma anlattım aldı beni mezarlıga götürdü, orada hıcbirsey yapamayacak insanları gördüm, bak bu insanlar bir kez tövbe etme ve iyilik yapma hak yola dönme sansı yok dedi ve senın var dedi, inan bende döndüm ,taki birkaç gün önce bozuldu yeminim ama tövbe ye devam ve imana devam benımde namazda gelirdi bu tarz seyler şimdi yok, geciyr zamanla...

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 ... SonuncuSonuncu
tövbe etmek istiyorum,  tevbe etmek istiyorum,  Tovbe etmek istiyorum,  tevbe etmek istiyorum ama beceremiyorum,  herşeye tövbe etmek,  herşeye tövbe etmek istiyorum,  tövbe etmek istiyorum ama beceremiyorum