+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir Zamanlar Taktıgım Küpelerin Cezası:(??? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Fatıma-Tuana
  Emekli
  Reklam

  Bir Zamanlar Taktıgım Küpelerin Cezası:(???

  Reklam

  Bir Zamanlar Taktıgım Küpelerin Cezası:(??? Mumsema Esselamun Aleykum..Sizlerden Bir konu Hakkında Bilgi almak İstiyorum..Ben bundan 3 Yıl Öncesinde her iki Kulağıma 8 Küpe Taktırmıştım...Ve şuan Tesettürlüyüm ve Namaz'ımıda kılıyorum Lakın şu konuda asıl gerçeğı anlamış bılmış dogru bılgıyı almış değilim...Kulaklarıma Küpe takmıyorum ...Lakın bır çok kişiye sordum,kimisi Abdest alırken Küpe takıp içine su Geçmesıne Sağlamalısın dedi kimisi buna gerek yok dedı benım duşuncem ıse şu..Ben Kapanmalarını ıstıyorum Ve Her Abdest alişimda Küpe takar ve çıkartırsam o kupe izleri kapanmaz ve ben bunu Ömrüm boyunca mı yapacağım???

 2. rana
  Aciz Kul

  --->: Bir Zamanlar Taktıgım Küpelerin Cezası:(???


  Reklam


  Alıntı Fatıma-Tuana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Esselamun Aleykum..Sizlerden Bir konu Hakkında Bilgi almak İstiyorum..Ben bundan 3 Yıl Öncesinde her iki Kulağıma 8 Küpe Taktırmıştım...Ve şuan Tesettürlüyüm ve Namaz'ımıda kılıyorum Lakın şu konuda asıl gerçeğı anlamış bılmış dogru bılgıyı almış değilim...Kulaklarıma Küpe takmıyorum ...Lakın bır çok kişiye sordum,kimisi Abdest alırken Küpe takıp içine su Geçmesıne Sağlamalısın dedi kimisi buna gerek yok dedı benım duşuncem ıse şu..Ben Kapanmalarını ıstıyorum Ve Her Abdest alişimda Küpe takar ve çıkartırsam o kupe izleri kapanmaz ve ben bunu Ömrüm boyunca mı yapacağım???
  ve aleykumusselam ve rahmetullah kardesim,

  Sadece Boy abdest’i dediğimiz “gusül” de vücudun her tarafını yıkamak farzdır. Göbek çukuru, parmak araları, kulak delikleri vs. ovularak yıkanması ise sünnettir.

  Kulak delikleri eğer çok kapalı ise, suyun gitmesine engel varsa bu durumda o deliklere suyun ulaşması için ovalamak gerekir. Şayet su ulaşıyorsa küpe takması şart değildir. Yani gusül abdest’i alırken önemli olan kuru yerin kalmamasıdır. Yoksa küpe şart değildir. Ayrıca küpe takınca o bölgeyi yıkamak ve ovalamak yine şarttır. Ancak küpe olunca suyu ulaştırmak biraz daha kolay olabilir. Küpe takmaya zorlamak doğru değildir. Küpeyi takmak gerekir diyenler varsa, bunlar kulağın küpeyle daha kolay yıkanacağını ümit ettikleri için söylüyorlar. Demek ki kulağı delik olanların bu konuya dikkat etmesi gerekir.


  Sorularla İslamiyet Editör


 3. Fatıma-Tuana
  Emekli
  Allah Razı olsun Sağolasınız....

+ Yorum Gönder