+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden S.A.V. Demek ne kadar doğru? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İkram
  Üye
  Reklam

  S.A.V. Demek ne kadar doğru?

  Reklam

  S.A.V. Demek ne kadar doğru? Mumsema Sevgili Kardeşler bi yerde okumuştum Efendimizin isminin sonuna gelen kısaltılmış şeklini yani SAV yazmak doğru değilmiş.Onun yerine mutlaka Sallahu Aleyhi Ve Sellem'mi yazmamız gerekir? Bunu açıklayabilir misiniz?
  HAYIRLI GÜNLER

 2. zehrabetül
  Üye

  --->: S.A.V. Demek ne kadar doğru?


  Reklam


  bunla ilgili ilmi bir fikrim yok.Ama bence Allah zikredilirken c.c yazıldıgına göre;peygamgerizin(SAV)ismi yazılınca da SAV yazılabilir.Bence seklinden ziyade ordaki yazma amacımız önemlidir.selamlar

 3. akifim
  Üye
  Bilindiği gibi, peygamber efendimiz hz. Muhammed Mustafa sallalahü aleyhi vesellem'in ism-i şerifi en çok, hadis-i şerifleri bir araya toplayan Kütüb-ü Sitte'de geçmektedir. Onlarca ciltlik bu hadis külliyatını bir bir gözden geçirdiğimizde göze ilk çarpan durum, O'nun -SallAllahü aleyhi vesellem'in- isminin her geçtiği yerde (S.A.V). kısaltması yerine SallAllahü aleyhi vesellem tabirinin her seferinde bazen bir sayfada takriben on defa tekrarlanmış olması... Orada şöyle bir not da düşebilirlerdi: 'Külfetine binaen, (S.A.V). kısaltmasını kullanıyoruz, siz bu kısaltmayı her gördüğünüzde onun açılımını telaffuz etmekten üşenmeyin.' Böyle denmeyip bahsettiğimiz gibi davranmaları bize bir mesaj veriyor olmalı. Böylece bir hadis-i şerifte de geçtiği gibi, yeryüzünün en cimri insanı olmaktan kurtulmuş oluyorlar. Peygamber Efendimiz SallAllahü aleyhi vesellem, adının anıldığı yerde O'na salat-ü selam getirmeyenleri insanların en cimrisi olmakla uyarmaktadır. Bu konuda ikaz mahiyetinde daha bir çok hadis-i şerif mevcuttur. Bu hadislerden de önce bu mevzuda bize rehber olması gereken hakikat, bir ayette de geçtiği üzre, O'na -sallalahü aleyhi vesellem- Allah'ın ve meleklerin salat-ü selam getirmekte oldukları realitesidir.

  Bu gerçeklere istinaden, bir kıyas yapacak olursak, Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafa Sallallahü aleyhi vesellem’e getireceğimiz salat-ü selam’dan daha az önemli olmayan birbirimizle selamlaşmamızı da lütfen 'sa'lara ve 'as'lara mahkum etmeyelim. 'selamun aleyküm'deki asaletle 'sa'daki duruş bir mi? Birbirimizi selamın en güzel şekliyle selamlamamız rabbani bir emirken… "İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yerine getirdiğiniz taktirde birbirinizi seveceğiniz bir şeyi size haber vereyim mi: Selamı aranızda yayınız." (hadis-i şerif).

  Yaymamız istenen selam, 'sa'larla değil, ancak "selamun aleyküm", "es-selamü aleyküm" veya "es-selamü aleyküm ve Rahmetü’l-lahi ve berakatüh"lerle mümkündür, sanal ortamda da olsa... Bir müsteşrik'in de itiraf ettiği gibi yeryüzünde şu bizlerin selamlaşma şeklinden daha yaygın insanlararası iletişimi beynelmilel çapta sağlayan bir tabir mevcut değildir. Onun daha da yaygınlaşmasına ayet ve hadislerdeki tavsiyeler muvacehesinde katkıda bulunmamız konusunda Rabbimizin yardımını niyaz ederiz.

  alıntı


 4. sentert
  Üye
  kalbını ıkı parcaya ayır..ılk vurusta ılk hece AL ıkıncı vurusta LAH de bunu dılınle degıl kalbınle yapabılıyorsan gorunurdekılerın ıcerık manasını cozersın

 5. İkram
  Üye
  Allah Razı Olsun ama soruma hala cevap bulamadım

 6. akifim
  Üye
  yazdık ya kardeş
  o biraz da nasıl yazdığına değil nasıl okunduğuna bağlı
  sellallahu aleyhi vesellem-s.a.v i harf olarak sav diye okumak yanlış olur..

 7. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Alıntı İkram Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevgili Kardeşler bi yerde okumuştum Efendimizin isminin sonuna gelen kısaltılmış şeklini yani SAV yazmak doğru değilmiş.Onun yerine mutlaka Sallahu Aleyhi Ve Sellem'mi yazmamız gerekir? Bunu açıklayabilir misiniz?
  HAYIRLI GÜNLER
  Hz.Muhammed (sav)'in ismi zikredilince salavat getirmek biz müslümanların görevidir. Yazılarda kısaltılmış şeklini yazmanın hiçbir sakıncası yok. neticede tüm Alimlerin kitaplarında da (sav) diye yazılıdır.

  Yolda geçen biri, sesini bize ulaştırmak için selam yerine kornaya basar yada elini kaldırır ve onun selam vermek istediğini anlar karşılığını veririz.
  (korna yada el işareti ile selam verirken dilimizle de söylemeliyiz duyulmasada)
  Hz.Muhammedin (sav) isminin sonunda (sav) yazılmışsa, biz şunu anlıyoruz; bunu yazan burda salavat getirmiş ve getirilmesi gerektiğini bize işaret olarak (sav) yazmış. bunun ne sakıncası olabilir ki?
  sakıncası var diyenler kim? ve neymiş sakıncası onu bizde öğrenelim.

 8. İkram
  Üye
  Sağolasın mumsema hocam kaynak aklımda yok ama böyle bir şey hatırladığıma göre mutlaka bi yerden aklımda kalmıştır Allah Razı olsun

 9. Misafir
  sav diye okumak yanlış ama S.A.V. diye yazabiliriz herhalde

 10. @_gül_@
  Devamlı Üye
  bende dun aksam hz. ali ile ilgili kissalar okuyordum ve orda hz. ali a.s. yaziyordu boyle yazmak,soylemek dogrumu

 11. muvahhidim
  herşey O'nun için..!
  Alıntı @_gül_@ Nickli Üyeden Alıntı
  bende dun aksam hz. ali ile ilgili kissalar okuyordum ve orda hz. ali a.s. yaziyordu boyle yazmak,soylemek dogrumu

  Kardeş;
  Yazı yazarken kullandığımız kısaltmalar, yazıda kısaltılır ancak dil ile de ikrar edilir..


  Öncelikle kısaltmaları şöyle özetleyecek olursak;


  (c.c) =
  Celle Celeluhu - Sadece Allah (c.c) için kullanılır.

  (s.a.v) = Sallallahu Aleyhi Vesellem - sadece Peygamber Efendimiz (s.a.v) için kullanılır.

  (a.s) = Aleyhi-s Selam - Melekler veya Peygamberlerin ismi anıldığında kullanılır. ör; İbrahim (a.s) veya Cebrâil (a.s) gibi.

  (r.a) = Radiyallahu Anhu - Sahabe isimleri veya herhangi bir âlimin ismi zikredildiğinde kullanılır. ör; Hz.Ebu bekr (r.a) gibi

  (r.anhe) = Radiyallahu Anhe - Hanım sahabe isimleri yazıldığında kullanılır. ör; Hafsa binti Amr (r.anhe) gibi.

  (k.v) = Kerremallahu Vechehu - bu kısaltma sadece Hz.Ali (k.v) için kullanılır..

  Bu kısaltmalar, yazı yazarken kısaltılabilinir ancak bu kısaltmaları yazıldığı gibi değil, bilindiği gibi okunmalı ve söylenelidir. yani yazarken dilimizle de söylemeliyiz..

  Bu da bizim, değerli şahsiyetlere karşı olan
  edebimizi gösterir..


  O'na emanet olun..
  celle celeluh..


 12. @_gül_@
  Devamlı Üye

  Reklam


  kardeş sen beni yanlış anladın kısaltmaları demiyorum hz. ali (ra) için ALEYHİ-S SELAM denmesi doğrumudur dedim. aleyhi-s selam sadece peygamberlere denmezmi.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
s.a.v ne demek,  a.s.v ne demek,  sav ne demek,  s.a.v. ne demek,  asv ne demek ,  s.a.v ne demektir,  s a v ne demek