+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gıybetten Uzak Durmak İçin Ne Yapmalıyım? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nura
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gıybetten Uzak Durmak İçin Ne Yapmalıyım?

  Reklam

  Gıybetten Uzak Durmak İçin Ne Yapmalıyım? Mumsema Selamın Aleykum Kardeşlerim Gıybetten Uzak Durmak Için Ne Yapmalıyım. (namaz Kılıyorum Kuran Okuyorum)yetmedigini Biliyorum Cevap Bekliyorum Allah Razı Olsun Simdiden

 2. Sedanur
  Sedanur

  --->: Gıybet


  Reklam


  Alıntı nergiz4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selamın Aleykum Kardeşlerim Gıybetten Uzak Durmak Için Ne Yapmalıyım. (namaz Kılıyorum Kuran Okuyorum)yetmedigini Biliyorum Cevap Bekliyorum Allah Razı Olsun Simdiden


  yukarda linkteki konuları bir okuyunuz isterseniz...


  Gıybet, bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek, başka bir deyimle, kendimize söylendiği zaman hoşlanmayacağımız bir şeyi, din kardeşimiz hakkında arkasından konuşmamız anlamına gelir. Halk arasında dedikodu, gıybet ile aynı anlamda kullanılır.

  Gıybet, insan veya insanla ilgili birtakım şeyler üzerinde olur. Kişinin bedeni, nesebi, ahlâkı, işi, dini, dünyası, elbisesi, evi, bineği... dedikodu konusu olabilir. Gözün şaşılığı, saçların döküklüğü, uzun veya kısa boyluluk, siyah veya sarı renkte olmak... Bunlardan alaylı bir şekilde bahsedilmesi sözkonusu kişinin kalbini kırar.

  Kur'an ve Sünnet, gıybeti yasaklamıştır: "Bir kısmınız diğerlerinizin gıybetini yapmasın. Sizden biriniz ölmüş kardeşinin etini yemek ister mi? Bundan tiksindiniz değil mi?" (el-Hucurat, 49/12); "Gıybet, kardeşini hoşuna gitmeyecek şekilde anmandır" (Tirmizî, Birr, 23; Dârimî, Rikat, 6; Mâlik, Muvatta, Kelâm,10; Ahmed b. Hanbel, II, 384, 386).

  Başkalarına kardeşinin ayıplarını anlatmak onun hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek demek olduğundan, ancak dil ile söylemek haram olmuştur. Kaş-göz işareti yapmak, imâ, işaret ve yazı gibi gıybet anlamı ifade eden her hareket de gıybettendir. Meselâ elle birisinin uzun veya kısa boyluluğuna işaret etmek, bir şahsın ayıpları hakkında yazı yazmak gıybettir. Gıybeti tasdik etmek de gıybettir. Gıybet yapılan yerde susan kişi gıybete ortak olmuş olur. Diliyle gıybetçiye karşı duramayanın kalbiyle inkâr etmesi gerekir. (İmam Gazzâli, Zübdetü'l-İhya, Trc: Ali Özek, İstanbul 1969, 362, 363). Allah Resulu şöyle buyurur: "Bir kimse yanında hakarete maruz kalan bir mümine gücü yettiği halde yardım etmezse, Allah o kimseyi kıyâmet gününde insanların önünde rezil eder" (Tebarâni).

  - "Her kim gıyabında kardeşinin kusurlarını söyletmezse, kıyâmet gününde Allah da onun kusurlarını örtmeyi tekeffül eder" (İbn Ebi'd-Dünya).

  - "Ey kalbiyle değil, sadece diliyle iman edenler topluluğu! Müslümanların gıybetini yapmayınız, ayıplarını araştırmayınız. Zira kim kardeşinin ayıp ve kusurlarını araştırırsa Allah do onun kusurlarını araştırır. Allah, kimin kusurunu araştırırsa onu evinin içinde bile olsa rezil ve rüsva eder (Ebû Dâvud, İbn Ebî Dünya).

  İslam dininde kardeşlik olgusunun, "Müminler ancak kardeştir. İhtilaf ettikleri zaman, iki kardeşinizin arasını düzeltin; ve sakının ki, merhamet olunasınız" (el-Hucurat, 49/10) ilâhi buyruğu ile kurulmuş olması, İslâm toplumunu bu iman kardeşliği üzerinde yükselen güçlü bir toplum yapmaktadır. Böyle bir toplumda gıybet yoktur. Çünkü, Hz. Peygamber (s.a.s)'in buyurduğu gibi, "Mümin müminin aynasıdır. Mümin iki el gibidir, birisi diğerini temizler." Bu ölçüler, toplumu fitne ve bozgunculuktan uzak tutar.

  Gıybetin sebepleri:

  1. İntikam duygusunu tatmin,

  2. Arkadaşlara muvafakat,

  3. Gösteriş ve büyüklük; başkalarını küçültme, kendini büyütme,

  4. Kıskançlık,

  5. Hoşça vakit geçirmek, güldürmek için başkalarının ayıp ve kusurlarının ortaya serilmesi,

  6. Küçük düşürmek için alay (Gazzâlî, İhyâu Ulûmiddin, Trc: Ali Arslan, İstanbul 19'72; VI, 522 vd).

  Gıybetten korunmak için kişinin öncelikle kendi kusurlarıyla uğraşması gerekir. Şuralarda gıybet câizdir:

  1) Haksızlık karşısında: "Hak sahibinin söz hakkı vardır" (Buhârî, Müslim).

  2) Fetva istemede: Utbe kızı Hind, Resulullah'a gelerek kocası Ebû Süfyan'ı cimriliğiyle, çok az nafaka bırakmasıyla çekiştirmiş ve kocasının malından haberi olmadan alıp alamayacağını sormuştu. Allah Resulu de "Sana ve çocuğuna yetecek miktarda, iyilikle al" buyurdu.

  3) Bir kimseyi kötülükten menetmek:

  4) Kişiyi meşhur olan lakabıyla anmak.

  5) Kişinin fısk-u fücûrunu alenen yapması, yaptıklarından dolayı gurur duyması, yaptıklarının söylenmesinden dolayı üzüntü duymamasıdır. Yaptıklarıyla övünmesi yüzünden onları anmak gıybet sayılmaz.

  Gıybetçinin günâhtan kurtulması için pişmanlık duyması, tövbe etmesi, gıybetini yaptığı kimse ile helâlleşmesi gerekir. Gıybeti yapılan da merhametli davranır, affeder. Düstur: "affa yapış(mak), iyiyi emret(mek), cahillerden uzak ol(maktır) (el-A'râf, 7/ 199).

  İşte bu mahsus maddelerde, garazsız ve sırf hak ve maslahat için gıybet caiz olabilir. Yoksa, gıybet, nasıl ateş odunu yer, bitirir; gıybet dahi a'mâl-i salihayı yer, bitirir.

  Eğer gıybet etti veyahut isteyerek dinledi; o vakit “Allahım, bizi ve gıybetini ettiğimiz zâtı mağfiret et”diye dua etmeli, sonra gıybet edilen adama ne vakit rast gelse, "Beni helâl et" demeli(Nursi, Mektubat, 22).

  Hamdi DÖNDÜREN

 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Alıntı nergiz4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Selamın Aleykum Kardeşlerim Gıybetten Uzak Durmak Için Ne Yapmalıyım. (namaz Kılıyorum Kuran Okuyorum)yetmedigini Biliyorum Cevap Bekliyorum Allah Razı Olsun Simdiden
  ve aleykumusselam ve rahmetullah

  1. Gıybetin Allah katında ne kadar çirkin bir fiil olduğunu bilmen için bilgi.
  2. Gıybet yapılan ortamlardan uzak durmak
  3. Boş zamanlarını faydalı şeylerle ve hayırlı insanlarla geçirmen
  4. ve özellikle aşağıdaki linklerdeki konuları okumanı tavsiye ederim

  "Giybet (dedikodu) zinadan daha kötüdür" (Hadisi Şerif)

 4. nura
  Devamlı Üye
  gıybet yapmak itemiyoruuuuuuuuuuuuuum cevap bekliyoruuuuuuuuuuuuuuuuum

 5. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Alıntı nergiz4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  gıybet yapmak itemiyoruuuuuuuuuuuuuum cevap bekliyoruuuuuuuuuuuuuuuuum
  Sen gıybet yapmaktan rahatsızsın, bizde bağırmandan sevgili kardeşim cevaplarımızın neyini beğenmedin? yetersiz mi geldi? bu bağıracağına yorum yazsaydın daha hayırlı olurdu.

  Allah senide bizi de ıslah etsin. amin

 6. nura
  Devamlı Üye
  sayın mumsema kardeşim ben soruyu yazalı 3hafta olmus. daha dun mu?size ulastı ben zaten cevabı okumuştum.ayrıca boyleeee yazmanın bagırmak oldugunu bilmiyordum yinede allah razı olsun.ögrettıgıniz icin.

 7. Misafir
  Benim içim çok faydalı oldu. Allah Razı olsun

 8. Misafir
  Allah sizden razı olsun. Müslüman kardeşlerim.

 9. Misafir
  Arkamdan konuşup yüzüme gülen çok insan tanıyorum ofkemi kontrol etmek için sabır çekiyorum sürekli arkamdan konuşuyor sonrada bişey yokmus gibi gülüyor konuşuyor oysaki ben onun çok kusurunu biliyorum bazen dilimin ucuna Geliyo nolur dua edin onlar gibi olmayayım şimdiden teşekkürler aeo

 10. saim
  Üye
  Namaz kılmak yetmiyosa gıymete engel degilse senin yapacağın bişey kalmamiş demektir

+ Yorum Gönder
dedikodudan uzak durmak için dua,  gıybet etmemek için ne yapmalı,  dedikodu yapmamak için okunacak dua,  dedikodu yapmamak için ne yapmalıyım,  gıybet etmemek için dua,  gıybet etmemek için okunacak dua,  gıybet yapmamak için okunacak dua