+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadın erkeği boşayabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  hasene
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Kadın erkeği boşayabilir mi?

  Reklam

  Kadın erkeği boşayabilir mi? Mumsema arkadasimin bir sorusu yanitlarsaniz sevnniirm .kadina bosanma hakki verilmismiidr esinden ayrilmak istiyor ve ayrilmasi icin gecerli sebebeler varsa dinen ama esi bosamiyosa nasil bosanabilir . dinen bosayabilirmi ? bu konuda bilgi verebilirmisiniz

 2. 2
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.

  --->: kadin erkegi bosayabilir mi?


  Reklam


  Boşanmayı gerektiren aşırı geçimsizlik gibi bir durum bulunmadığı halde bir kadının, kocasından kendisini boşama teklifinde bulunması haramdır.

  Sevban -radiyallahu anh-den rivayet edildiğine göre Resulullah -sallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz bir Hadis-i şerif'lerinde şöyle buyurmuşlardır:

  "Kocasından (boşanmayı gerektiren) çetin bir durum (bir zaruret) olmadan boşanmayı isteyen kadına cennet kokusu haramdır." (İbn-i Mace:2055)

  namaz kılmadığı için veya başka sebep için kadın erkeğini boşayabilirmi yani kadında boş ol yetkisi varmıdır?

  Talak hakkı, akıllı ve baliğ olmak şartı ile ancak kocanındır.

  Kadın da nikah kadinde taraf olmasına rağmen, boşama hakkı kadına değil erkeğe verilmiştir. Ancak koca ona vekalet verirse veya ona havale ederse, o takdirde talak verebilir.

  Mehiri veren, evin ve hanımının nafakasını kazanan erkek olduğu için, neticeyi erkek daha iyi takdir eder. Büyük zararlara yol açacak keyfi tasarruflarda bulunmaz.

  Kadın ise erkekten daha duyguludur. Talak hakkına o sahip olmuş olsa, basit sebeplerden dolayı bu hakkını kullanıverir. Boşanmada mali bakımdan zarar görmediği için, çabul öfkelenmesi sebebiyle talakı kullanma noktasında temkinli hareket edemez. Bir de şu var ki, kadın talak hakkının erkeğin elinde olduğunu bilerek nakih akdini kabul etmiştir.

  Talakı hakimlere bırakmak hiç de doğru olmayan bir uygulamadır. Zira erkek talak verdiği zaman, mahkeme kararı olmasa da haramlık meydana gelir. Aynı şekilde bu durum kadının kendi iyiliğine uygun değildir.

  mesela eşini tatmin etmeyen bir erkekten kadının boşanma hakkı vardır. nafakasını vermeyen erkekten boşanma hakkı vardır. kendisine hayvan muamelesi yapan erkeği rezil etme ve boşanma hakkı vardır. vardır var olmasına da o boşanmaları onaylayacak mahkememiz yoktur şer'i olarak.

 3. 3
  Sükut-u Leyl
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun

 4. 4
  Misafir
  Karisina maddi manevi hicbir konuda destek olmayan bir kocadan nasil bosanilir

 5. 5
  arifselim
  Yönetici
  Hanımına karşı asli görevlerini yerine getirmeyen bir erkekten boşanma hakkına kadın sahiptir. Ancak bu dini olarak erkeğin boşaması gerekir yada resmi yoldan mahkemenin nikahı bitirmesi gerekir.

+ Yorum Gönder

kadin kocasini bosayabilirmi

Kadin erkegi bosayabilirmi

islamda kadin erkegi bosayabilirmi

kadin esini bosayabilirmikadın kocasını dinen boşayabilirmikadın erkeği boşayabilirmidinimizde kadin erkegi bosayabilirmi