+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kafir iyilik yaparsa ne olur, sevap kazanır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Yusuf
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kafir iyilik yaparsa ne olur, sevap kazanır mı?

  Reklam

  Kafir iyilik yaparsa ne olur, sevap kazanır mı? Mumsema kafir iyilik yaparsa ne olur, sevap kazanır mı?

  el cevap:

  Allah (c.c) karşılığını dünyada verir ahirette fayda sağlamaz.. sonu yine cehennemdir.

  dün duydum da paylaşmak istedim.


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  --->: kafir iyilik yaparsa ne olur, sevap kazanır mı?


  Reklam


  Alıntı fecr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kafir iyilik yaparsa ne olur, sevap kazanır mı?

  el cevap:

  Allah (c.c) karşılığını dünyada verir ahirette fayda sağlamaz.. sonu yine cehennemdir.

  dün duydum da paylaşmak istedim.
  Allah razı olsun.

  bir insan iman etmedikten sonra kendisine amel defteri açılmaz. ne kadar iyilik/sevap işlese boşa gider.
  iman temeldir/ilk şarttır.. Kafirlerin iyilik karşılığını Allah bu dünyada verir, ahirette nasipleri yoktur.
  ______________________________________

  Kafirlerin yaptığı iyilikler boşamı gidecek?

  _____________________________
  Ben yurt dışında yasayan biri olarak buradaki insanlarında bir çok problemleri olduğunu görüyorum. Bizler başımıza gelen olayları bazen imtihan bazen gunahlarımızın kefareti olarak yorumluyoruz. Onlarında cocukları vefat ediyor veya özürlü olabiliyor. Peki onlar için cennet bu dünya ise neyin kefaretini ödüyorlar.
  _____________________________

  1- Cennete girmenin birinci şartı Allah’a iman etmektir.

  2- İlim ve icad sahibi insanlar dünyadayken bu ilimlerinin zaten karşılığını alıyor. Bununla beraber Cehenneme gitse bile yaptığı iyilikler boşa gitmeyecektir. Cehennemdeki azabının şiddeti hafifleyecektir.

  3- Cehennem azabının hepsi aynı değildir. Birisinin azabı diğerine göre bin kat daha şiddetli olabilir. Bu bakımdan bu dünyada başlarına müsibet gelen kişi kafir olsa da ahirette cehennem azabının azalmasına sebep olur.

  3- Kömür gibi maddeler, süslemekle veya yıkamakla kömürlükten kurtulamaz. Bu nedenle yaratıcısına inanmayan bir insan başkalarına iyilik yapmakla Allah’a iman etme sorumluluğundan kurtulamaz.

  4- İslamdan haberi olmayan herkes mutlaka cehenneme gidecek diye bir şey de yoktur. Bu nedenle islamdan haberi olmayanların sorumlu olmayacaklarını da bilmenizi isteriz.

  Peygamberimizin (a.s.m.) gönderilmesinden sonra, davetini duymayanlarla ilgili olarak İmam Gazalî'nin insanları üç sınıfta incelediğini görmekteyiz:

  1. Peygamberin (a.s.m.) davetini duymamış, kendisinden haberdar da olmamıştır. Bu sınıfa giren insanlar kesin olarak ehl-i necat olup Cennetliktir.

  2. Peygamberin (a.s.m.) davetini, gösterdiği mucizeleri ve güzel ahlâkını duymuş olmakla beraber îman etmemiştir. Bu sınıf kesin olarak azaba uğratılacaktır.

  3. Peygamberin (a.s.m.) ismini duydukları halde, aleyhinde yapılan menfî propagandalardan başka bir şey duymadıklarından, kimse onlara doğruyu söyleyip onları teşvik etmediğinden alâka duymamaktadırlar. Bunların da ehl-i necat olacaklarını, yani Cennete gireceklerini umarım.
  Âhir zamanda bir çeşit fetret devrinin yaşandığını belirten Bediüzzaman umumî harplerde ölen böyle birtakım masumların da ehl-i necat olacaklarına dikkati çekmektedir. Bediüzzaman'ın ifadesi aynen şöyledir:
  "Âhir zamanda madem fetret derecesinde din ve din-i Muhammediyeye (a.s.m.) bir lâkaydlık perdesi gelmiş ve madem âhirzamanda Hz. İsa'nın din-i hakikisi hükmedecek ve İslâmiyet ile omuz omuza gelecek. Elbette şimdi fetret gibi karanlıkta kalan Hz. İsa'ya mensub Hıristiyanların çektikleri felâketler, onlar hakkında bir nevi şehadettir."1
  1. Kastamonu Lahikası, s. 77.
  Selam ve dua ile... Sorularla İslamiyet Editör

 3. Hükümdar
  Ehl-i sünnet
  Gerek kitapsız kâfirlerin, gerekse kitaplı kâfir denilen Hıristiyan ve Yahudilerin yaptığı iyilikler ahirette bir işe yaramaz. Kâfir, iman etmediği için, bütün dünyaya büyük hizmetleri dokunsa, Allah katında zerre kadar kıymeti yoktur.

  Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Kâfirlerin cami yapmaları caiz değildir. Yerinde ve yarar bir iş değildir. Onların cami yapmaları ve diğer bütün beğendikleri işleri, kıyamette boşa gidecek ve Cehennemde, sonsuz olarak cezalandırılacaktır.) [Tevbe 17]

  (İşte ahirette onlara ateşten başka bir şey yoktur. İşledikleri şeyler boşa gitmiştir. Zaten yapmakta oldukları da bâtıldır.)
  [Hud 16]

 4. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  kafir iyilik yaparsa ne olur, sevap kazanır mı?
  Kafirler ebedei cehennemdedir Allah celle celalühü razı olsun

 5. Star
  Devamlı Üye
  Allah (c.c) karşılığını dünyada verir ahirette fayda sağlamaz.. sonu yine cehennemdir.

  Allah razı olsun paylaştığın için


+ Yorum Gönder