+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Soru: Allah razı olsun inşallah denir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yekruye
  Üye
  Reklam

  Soru: Allah razı olsun inşallah denir mi?

  Reklam

  Soru: Allah razı olsun inşallah denir mi? Mumsema Esselamünaleyküm..

  Hz. Enes(ra) anlatıyor: Resulullah(sav) buyurdu ki: "Sizden biri dua edince 'Ya Rab! Dİlersen beni affet! Ya Rab! Dilersen bana rahmet et! demesin. Bilakis, azimle (kesin bir uslubla) istesin."
  Hadisiyle bağlantılı olarak günlük hayatta kullandığımız "inşaallah " kelimesini dua ederken dahi ağız alışkanlığı olarak kullanıyoruz.
  "Allah razı olsun inşaallah" dediğimiz de "Allah dilerse Allah razı olsun" anlamı çıkıyor. Kesin bir dil kullanmamız gerektiği hadiste belirtilmiş yalnızca "Allah razı olsun " dememiz lazım.
  alıntı

  Bu hadis ile bağlantılı olarak İnşAllah lafzını dua sonlarında kullanmak başkasının duasına İnşAllah diye karşılık vermek rica niteliğimi taşıyor.. bilgilerinizi rica ediyorum.

  Teşekkürler..

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: Sorum var!


  Reklam


  Alıntı yekruye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Esselamünaleyküm..

  Hz. Enes(ra) anlatıyor: Resulullah(sav) buyurdu ki: "Sizden biri dua edince 'Ya Rab! Dİlersen beni affet! Ya Rab! Dilersen bana rahmet et! demesin. Bilakis, azimle (kesin bir uslubla) istesin."
  Hadisiyle bağlantılı olarak günlük hayatta kullandığımız "inşaallah " kelimesini dua ederken dahi ağız alışkanlığı olarak kullanıyoruz.
  "Allah razı olsun inşaallah" dediğimiz de "Allah dilerse Allah razı olsun" anlamı çıkıyor. Kesin bir dil kullanmamız gerektiği hadiste belirtilmiş yalnızca "Allah razı olsun " dememiz lazım.
  alıntı

  Bu hadis ile bağlantılı olarak İnşAllah lafzını dua sonlarında kullanmak başkasının duasına İnşAllah diye karşılık vermek rica niteliğimi taşıyor.. bilgilerinizi rica ediyorum.

  Teşekkürler..
  ve aleykumusselam ve rahmetullah

  forumda defalarca gördüm uyarayım dedim nasip bugüneymiş
  Allah cc razı olsun inşallah denmez. denirse edebe/istenilen dua şekline riayet edilmiş olmaz.
  zaten hadisle gayet güzel ifade ettin. Allah razı olsun yekruye

 3. yekruye
  Üye
  Tevafuk olmuş Mumsema..
  Allah razı olsun..Başka birine cevap vereceğim, bildiğimi tasdik etmek adına sizlere de sorayım dedim..

 4. malik eşter
  Devamlı Üye
  Bismillahirrahmanirrahim.

  Allah (cc) razı olsun, sağolasın, bunları gündeme getirmeniz hayırlı oldu.

  selam ve dua le...

 5. rahmet-i ilahi
  Devamlı Üye
  Hep aklıma takılan ama bir türlü sorma fırsatım olmayan bir konuya değinmişiniz. Allah(c.c.) razı olsun

 6. sahra
  Kıdemli Üye
  Allah razı olun bilgilendirdiniz.

 7. ecrinn
  Devamlı Üye
  Ben çok kullanıyodum hiç öyle düşünmemiştim sayenizde bende öğrenmiş oldum Allahu Teala razı olsun sizlerden

 8. *Amine*
  Okur, yazar, susar...
  soru ile ilgili daha önce iki değerli hocam arasında anlaşmazlık yaşanmıştı ve bizler bekledik bir sonuca varacaklarmı diye fakat bi sonuca varamamışlardı şimdi bi sonuca varabildim vesile olan kardeşlerimden Allah cc razı olsun

 9. haldandoz
  Emekli
  Mü'minler olarak bizlerin bu dünya hayatındaki yegâne gayesi, Cenab-ı Allah'ın (c.c) emirleri doğrultusunda hayatımızı tanzim etmek ve imtihan sürecini alnımızın akıyla sonuçlandırmaktır. Ve bu süreç içerisinde bizler, hep bu Rıza-i Bari'yi kazanmak için gayret ederiz. Fakat dünya hayatındaki imtihan süreci son nefese kadar devam ettiğinden, hiç kimsenin bu konuda bir garantisi yoktur. Dolayısıyla mü'minlerin birbirlerine karşı hüsn-i niyetle dua mahiyetinde "Allah (c.c) razı olsun inşaAllah" demesinde ben bir beis görmüyorum. Kimin sonunun ne olacağı bilinemeyeceğinden, bu şekilde "dua ve temenni" niteliği taşıyan bir durum karşısında bu şekilde bir yorum getirilmesi biraz düşündürücü geldi bana. Her şey Allah'ın (c.c) kudretindedir ve herşey onun iznine tabiidir. O zaman "İnşaAllah" kelimesini günlük hayatımızda hiç kullanmayalım mı? Halbuki o kelime, ne kadar da büyük bir kelimedir! Hadiste işaret edilen konuyla, bu bahsedilen konunun bir alakası yok diye düşünüyorum. İsterseniz hadisin işaret ettiği anlam üzerinde dönüp biraz daha düşünelim ve anlamaya çalışalım inşaAllah..


  Selam ve dua ile..


 10. boraturkoglu
  Üye
  selamün aleyküm

  öncelikle Allah ın rızası gibi en güzel dualardan birini yapan bütün arkadaşlardan Allah ebeden daimen razı olsun. ancak aynı zamanda durumun vehametinden bahsetmek istiyorum kimse kusura bakmasın. (Allah razı olsun) demek başlı basşına bir duadır. ve bu duaya inşallah değil bütn duaların sonunda ve Fatiha nın sonunda dediğimiz gibi AMİN denir.

  Herhangi bir şey hususunda "İnşallah" demek, işi Allah'ın iradesine bırakmak manasını taşır.Bu yüzden Allah istemeseydi İSTEMEYİ vermezdi düsturundan hareketle hadiste de bahsedildiği gibi (bu arada hadis yazan arkadaşların kime laf attıklarını iyi düşünmelerini rica ediyorum o yüzden hadislerin altına kimden rivayet edildiği ve hangi hadis kitabında olduğu da yazılırsa daha sadakatli bir davranış olur) Allah tan kesin bir dille istemelidir.
  Hz. Muhammed(S.A.V) in dularında hiç kesin olmayan ifadesi yoktur o yüzden duaların sonunda inşallah demek uygun olmaz. ama bir şey yapacağımızı söylerken yani planladığımız şeyleri söylerken inşaallah demeden de olmaz çünkü adımınızı atmanız değil bir sonraki nefesi almanız bile Allah (c.c) ın iradesindedir.işte bu noktalarda inşaallah kullanılır.

  Geleyim işin vehamet kısmına. İkra (OKU) ile başlayan bir kutsal kitabımız var ama cevaplara ve soruya bakıyorum da islam toplumu olarak beyinlerimiz uyutulmuş okumaktan aciz kalmışız. Hepinizden ricam yüce Kuran ın türkçesini en az bir kere okuyunuz. sonra da özellikle Allah a Kuran a ve Peygamberimize atfedilen (özellikle de internet ortamında) her cümleyi mutlaka çok farklı yerlerden gerekirse kitaplardan araştırınız. Cahiliyye devrinden Nur devrine geçilmişti artık biz nur devrinin insanları olmalı ve ona göre hareket etmeliyiz. hele de bilgi çağı dediğimiz bu dönemde. Saygılar ve sevgiler. Allah dularınızı kabul etsin. Okuma aşk ve istiyakı versin. Hepiinizden razı olsun AMİN.

 11. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Alıntı haldandoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  mü'minlerin birbirlerine karşı hüsn-i niyetle dua mahiyetinde "Allah (c.c) razı olsun inşaAllah" demesinde ben bir beis görmüyorum. Kimin sonunun ne olacağı bilinemeyeceğinden, bu şekilde "dua ve temenni" niteliği taşıyan bir durum karşısında bu şekilde bir yorum getirilmesi biraz düşündürücü geldi bana. Her şey Allah'ın (c.c) kudretindedir ve herşey onun iznine tabiidir. O zaman "İnşaAllah" kelimesini günlük hayatımızda hiç kullanmayalım mı? Halbuki o kelime, ne kadar da büyük bir kelimedir! Hadiste işaret edilen konuyla, bu bahsedilen konunun bir alakası yok diye düşünüyorum. İsterseniz hadisin işaret ettiği anlam üzerinde dönüp biraz daha düşünelim ve anlamaya çalışalım inşaAllah..
  Peki kardeşim, Me'sur duların sonunda "inşaAllah" diye biten bir tane dua gösterirmisin?

  yazından da konuyu anlamadığın anlaşılıyor. biz "inşaAllah" demeyiniz demedik zaten (haşa) tam tersine nerdeyse her işi yapmaya söz verirken "İnşaAllah" deriz ve müslümanları buna teşvik ederiz ki, bu zaten Kitap ve Sünnette teşvik edilmiştir.
  Duanın sonunda amin denmesi zaten "Allahım kabul et" demektir.

  İNŞALLAH

  "Allah dilerse" anlamında bir dua cümlesi. Herhangi bir şey hususunda "İnşallah" demek, işi Allah'ın iradesine bırakmak manasını taşır. Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyurulur: "Herhangi bir şey için Allah'ın dilemesi dışında, ben onu yarın yapacağım deme" (el-Kehf, 18/23, 24). Bu, Allah tarafından Peygamberimize bir öğüt ve öğretidir. İleride yapılması planlanan işler için inşallah denilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Çünkü insanın azim ve iradesi bir şeyin meydana gelmesi için yeterli değildir. "Hiç bu kimse yarın ne kazanacağını bilemez " (Lokmân, 31/32).
  Her şey Allah'ın dilemesiyle olur. Öyle ise gelecekte bir şeyi yapmaya azmederken, inşallah, "Allah dilerse" diyerek işi Allah'ın iradesine bağlamak İslâmî edeptendir. Yukarıdaki ayet-i kerime bunu ifade etmektedir.
  "İnşallah" sözü akit ifade eden sözlere bitişik olarak söylenirse, akdin hükmünü ortadan kaldırır, akit gerçekleşmez. Meselâ bir şey satın alan kimse "inşallah aldım" dese, akit gerçekleşmiş olmaz. Bu nedenle bir kimse: "İnşallah yarın şu işi yaparım" deyip de yapamazsa bundan sorumlu olmaz.
  İman konusunda bir müminin; "İnşallah ben müminim demesi caiz değildir. Çünkü iman konusunda "İnşallah", şüpheyi gerektirir veya şüphe ihtimali olduğunu ifade eder. Bu ise caiz değildir. Hayatta olan bir kimsenin "İnşallah ben canlıyım" demesi buna benzer. Bunun yanında İmam Şâfiî'ye göre bir kimsenin "İnşallah ben müminim" demesi caizdir (es-Sâbunî, el-Bidâye, nşr. Bekir Topaloğlu, s. 90)
  Şâmil İA

  uygunsuz olduğuna bir örnek vereyim;

  "Allah yardımcın olsun, Allah'ın ziniyle."

  İnşaAllah eklemeden "Allah yardımcın olsun" diyen, Allah'dan izinsiz bir istekte mi bulunmuş?

 12. haldandoz
  Emekli

  Reklam


  Peki hocam, herhangi bir kasıt olmaksızın inşaAllah sözünü sık kullanan ve bunu alışkanlık haline getirenler için, bu sözü kullanmakta bir beis var mıdır?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
allah yardimcin olsun cevap,  amin inşallah denir mi,  dua ederken inşallah denir mi,  allah razı olsun diyene ne denir,  allah yardimcin olsun amin,  Allah razı olsun deyince ne denir,  hz allah denir mi