+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Soru: Allah razı olsun inşallah denir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. islamdostu
  hizmetkar
  Reklam

  --->: Soru: Allah razı olsun inşallah denir mi?

  Reklam  --->: Soru: Allah razı olsun inşallah denir mi? isimli konu Mumsema.com --->: Soru: Allah razı olsun inşallah denir mi?
  ya kardeşim güzel kardeşim Allahın (c.c.) Askeri .. yeter da.. bizde insanız neticede sabırda bir yere kadar .

  sadece müslümanları sevdiğim için hakkı söylemek istiyorum. doğruyu göstermek istiyorum. yoksa neden yanlışarıyla uğraşayım gecenin bu saatinde.
  cevaplarım kırıcı olduysa affola. amacım tamamen hayır

 2. alpgirayhan
  Devamlı Üye

  --->: Soru: Allah razı olsun inşallah denir mi?


  Reklam


  bir yanlış bişi yaptığımı düşüneceğim hiç bir adımı atmadım inşAllah .. bundan sonrada atmam inşAllah ! ... ikincisi kendini bi şekile sokup insanları tahrik edebiliyorsun herkez benimkadar sabırlı olamayabilir ters bir adama denk gelirsin olay farklı boyutlara gelir .. ben alim değilim ulema değilim ... ben bir yanlış söylediysem bile .. mümkünse sen uyarma bu da3 müslüman itici değil çekicidir bu da 4 .. sen çok iticisin bu da 5 ! mümkünse az çekici olmayı dene bu da 6 !

 3. islamdostu
  hizmetkar
  bir yanlış bişi yaptığımı düşüneceğim hiç bir adımı atmadım inşAllah .. bundan sonrada atmam inşAllah ! ... ikincisi kendini bi şekile sokup insanları tahrik edebiliyorsun herkez benimkadar sabırlı olamayabilir ters bir adama denk gelirsin olay farklı boyutlara gelir .. ben alim değilim ulema değilim ... ben bir yanlış söylediysem bile .. mümkünse sen uyarma ... müslüman itici değil çekicidir bu da 3 .. sen çok iticisin bu da 4 !

  senin hiçbir konuna cevap yazmayacağım kardeş rahat ol.
  iyi geceler Allah rahatlık versin.


 4. alpgirayhan
  Devamlı Üye
  Hay Allah (c.c.) razı olsun

 5. abd-rahman
  Devamlı Üye
  lütfen yapmayalım böyle kardeşler yaa burada zamanımızı boşa geçirmemeye çalışıyoruz bakın kımse birbirini tanımıyor burada ama bırbırını kırıyor yarın tekrar görüşemeyebilirsiniz helalleşin bence

 6. @mir
  âb ü kil
  ben işin daha da vahimini belirteyim size
  bazı camilerde cami kubbesi boyunca Arapça olarak şöyle yazıyor:
  "Galellahu Teala:"Euzü billahi mineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim..."
  Türkçesi veya yanlışlığı ne mi? Buyrun:
  Allahu Teala dedi ki: Taşlanmış şeytandan Allaha sığınırım...."
  Haşa sümme haşa.

 7. menzil_guller
  Ya Hayy
  Bu gün bilmeden yaptığım hatayı öğrendim Elhamdülillah.ki bende çok kullanıyordum .soruyu soran kardeşimden ve cevap veren kardeşimden Allah razı olsun...

 8. Hoca
  erimeye devam...
  ben işin daha da vahimini belirteyim size
  bazı camilerde cami kubbesi boyunca Arapça olarak şöyle yazıyor:
  "Galellahu Teala:"Euzü billahi mineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim..."
  Türkçesi veya yanlışlığı ne mi? Buyrun:
  Allahu Teala dedi ki: Taşlanmış şeytandan Allaha sığınırım...."
  Haşa sümme haşa
  Qalallahu Teala denince artık euzu besmeleye gerek yok. eyyvallah

 9. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  inşAllah arapçata kesin yapacağın işe kullanılır! yani bir cümlenin sonunda inşAllah varsa .. o cümlenin kesinliğini ifade eder ... ! ...

  İnşallah'ın anlamı: Allah isterse, Allah dilerse anlamına gelen bir şart cümlesidir.

  bu konuya bak kardeş: Duada Israr - Mumsema islam Arsivi

 10. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Hz. Enes(ra) anlatıyor: Resulullah(sav) buyurdu ki: "Sizden biri dua edince 'Ya Rab! Dİlersen beni affet! Ya Rab! Dilersen bana rahmet et! demesin. Bilakis, azimle (kesin bir uslubla) istesin."
  Hadisiyle bağlantılı olarak günlük hayatta kullandığımız "inşaallah " kelimesini dua ederken dahi ağız alışkanlığı olarak kullanıyoruz.
  "Allah razı olsun inşaallah" dediğimiz de "Allah dilerse Allah razı olsun" anlamı çıkıyor. Kesin bir dil kullanmamız gerektiği hadiste belirtilmiş yalnızca "Allah razı olsun " dememiz lazım.
  Duada ısrar ve kesinlik vardır.

 11. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  bu hatayı zaman zaman ben de yapıyordum,sayenizde öğrenmiş oldum
  konuya ışık tutanlardan ve konuyu güncelleyen İmamhatipli hocamızdan Allah c.c. razı olsun

  aydınlanmaya devam..

 12. HAMMADUN
  Emekli

  Reklam


  Hz. Enes(ra) anlatıyor: Resulullah(sav) buyurdu ki: "Sizden biri dua edince 'Ya Rab! Dİlersen beni affet! Ya Rab! Dilersen bana rahmet et! demesin. Bilakis, azimle (kesin bir uslubla) istesin."
  Bu hadis-i Şerif bu hususun gereği değildir....

  Peki neden değildir....???

  Sizden biri dua edince.

  Ashaba sesleniyor. Mü'min ve müslümanlara sesleniyor. Sizden biri.

  Dua edince.... Kesin hüküm. Edince.

  'Ya Rab! Dİlersen beni affet!

  TEKVİR SURESİ 29'ncu Ayeti Kerime.

  Diyanet İşleri : Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe, sizler birşey dileyemezsiniz..

  Neden dileyemeyiz. Çünkü gücünüz yetmez dilemeye. Nefesi verdiniz, Alamazsınız. Aldınız, veremezsiniz. İçinizdende dileyemezsiniz. Can derdine düşmüşsünüzdür. Allah dilemedikçe sizde dileyemezsiniz.

  Peki yukarıdaki Hadis-i Şerif neyin gereği..??

  O Hadis-i şerif CÜZ-İ İRADE ile alakalıdır. Rabbinizin size verdiği cüz-i iradeyle rabbinize seslenin ve ondan o şekilde talepte bulunun.....


  "Allah razı olsun inşaallah" dediğimiz de "Allah dilerse Allah razı olsun" anlamı çıkıyor.
  Allah razı olsun. İnşaallah.

  Neden İnşaallah..??

  Neden sadece Allah razı olsun değil..??

  Neden Allah razı olsundan sonra İnşaallah demeliyiz..??

  Müslüman yalan söylemez. Ancak bazı haller hariç. Ki; O hallerde o'nun kurtuluşu olmak üzere niyetine bağlanmaktadır rab'bi tarafından.

  Bir gayri müslüm gördünüz fakat gayri müslüm olduğunu bilmiyorsunuz. Bir yükünüz var ve o yükü sırtınıza vermesini rica ettiniz. O'da denileni yaptı ve yükü sırtınıza verdi. Sizi bir tür meşakkatten kurtardı. Sizde O'na dönüp ALLAH RAZI OLSUN dediniz.

  Niyetiniz neydi..?? Bir müslümandan yardım aldığınızı zan ediyordunuz. Ama sadece zan ediyordunuz. Zira siz kalplerden geçenlere vakıf olamazsınız. Mü'min olana kadar. Zira Mü'min'in ferasetinden çekininiz, O Rab'binin nuruyla görür. Bu durumda nasıl kurtulacaksınız.... Rab'biniz sizin amellerinizi niyetlerine bağladığından dolayı kurtuluşunuzda çok çabuk ve kesin olacaktır muhakkak. Ancak, TAKVA'en şu şekilde hitabınız daha iyi olacaktır.

  Allah razı olsun. İnşaallah. (Allah'ın izniyle, Allah sizden razı olsun.)

  İzni veren kim..?? Allah. Peki Allah bu hususda izin verirmi. Gayri müslüm ise o yardımı yapan, sevap defterine yazılır. Olaki bir gün imana gelirde müslümanlardan olur. Ancak, rab'bin ondan o ahvali içerisinde asla razı olmaz. Zira o'nun rabbi'nin rızasına kavuşması için Allah'ı ve Resulü'nü bilmesi gerekir. Bunun dışında onların yapmış oldukları tüm hoş iş boşa gitmiştir. Allah muhafaza eylesin cümlemizi.

  Tekraren yazmakta fayda vardır ki; yukarıda bahsi geçen hadis müslümanın rabbi ile arasında olan bir talepte kullanılış şeklini izah eder. Bunda da cüz-i irade kullanılırak nasıl talep edileceği hususudur. CÜZ-İ İRADE ile TALEP.

  TAKVA ile İnşaallah şu şekilde söylemeye gayret edelim.

  Allah senden razı olsun. (Niyet müslümana) ve İnşaallah. Rab'bimin izniyle. Zira bir insan müslüman doğup, müslüman yaşayıp, küffar da ölebilir. Bunun hiç bir garantisi yoktur. O yüzden müslüman RIZA'yı Rab'binin tasarrufuna ve iznine bırakmalıdır ki; daha sonra zarara uğrayanlardan ve yanılanlardan olmasın inşaallah.

  Allah cümlemizden razı olsun. Amin. ((Buradaki niyet ne..?? Müslümanlar.) İnşaallah Rab'bim amelimizi niyetimize bağlar.) Amin.

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
allah yardimcin olsun cevap,  amin inşallah denir mi,  dua ederken inşallah denir mi,  allah razı olsun diyene ne denir,  allah yardimcin olsun amin,  Allah razı olsun deyince ne denir,  hz allah denir mi