+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hastalik..sıkıntı..vs..günahlara kefaret mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Hastalik..sıkıntı..vs..günahlara kefaret mi?

  Reklam

  Hastalik..sıkıntı..vs..günahlara kefaret mi? Mumsema selamun aleykum

  hastalik..vs...günahlara kefarret oldugunu okumustum burada kul haklarida dahilmidir??? yani maddi degilsede, manevi olan bir cok kul hakki.. cok kimsede var olabilir bunlardan da, cehennem azab görmeden dünyadaki insanlarin cektikleri hastaliklarla dert telaslar..vs.. bu manevi olan kul haklarindan da bu keffaret olurlarmi yahut ölüm anindaki o can beden den alinma acisiyla vs..yada araf denilen yer duydum burasi cehennem gitmeden temizlenebilirmi,tabiiki en iyisini bilen ALLAH cc,ben sormak istediim burada yani kul hakki olan günahlarda diger günahlar gibi keffaret olurmu bu saydiklarimizla selamun aleykum

 2. imtiyaz
  Üye

  --->: hastalik..sikinti..vs..günahlara kefaret mi?


  Reklam


  kardesım arastırdıgım bazı yazıları aşağıda yazıcam inş. cewabını bulursun:

  Allah’ın huzuruna kul hakkıyla varan kişi, hak sahibine bu hakkı ancak kendi sevaplarıyla ödeyebilecektirBuhârî, Rikâk, 48)


  “İmandan sonra en mühim ve en lâzım âmâl-i salihadır. Salih amel ise maddî ve mânevî hukuk-u ibâda tecavüz etmemekle, hukukullahı da bihakkın îfa etmekten ibarettir.”

  Mesnevî-i Nuriye

 3. almanyali67
  Devamlı Üye
  Allah Cc Razı Ve Hosnut Olsun

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  HASTALIK VE GÜNAHLARA KEFFARET

  Abdullah radıyallahu anh anlatıyor :

  Allah'ın Resulünün yanına girdim. Çok ızdıraplı bir hali vardı.

  Dedim ki :

  __Ey Allah'ın Resulü! Sıtma hastalığın çok şiddetli..

  Peygamber Aleyhisselam :

  __Evet, ben hastalandığım vakit duyduğum ızdırap iki kat olup sizden iki kişinin duyduğu ızdırap derecesindedir, buyurdular.

  Dedim ki :

  __Bu belki sana iki kat ecir sağlamak içindir.

  Bunun üzerine buyurdular ki :

  __Evet, söylediğin gibidir. Belaya uğrayan, bir diken ve bundan fazla bir şey kendisine isabet eden bir müslüman yoktur ki, bu sebepten dolayı ağaç yapraklarının döküldüğü gibi, Allah Teala onun günahlarını bağışlamasın...


  ( Buhari, Müslim )


  ================================
  Hastalıklar Günahlara Keffarettir.

  Peygamber Efendimiz , hasta olup hastalığına sabredenlerle ilgili olarak buyurdu ki:
  -Bir kul hastalandığı zaman Allahu Teala ona iki melek gönderir ve meleklere de der ki;
  -Gidin bakın ! Benim o hasta kulum,kendisini ziyarete gelenlere ne söylüyor. Melekler hastanın yanına varırlar.Hastanın ziyaretcilerine söyledikleri sözleri dinlerler .Hasta halinden şikayet etmiyor ve Allahu Tealaya hamd ediyorsa, durumu Allahu Tealaya arz ederler.Allahu Teala her şeyi bildiği halde ,meleklerin görmesi , durumu anlaması için böyle emir verir.Melekler hastanın şikayet etmediğini , hamd ettiğini bildirince Allahu Teala kendilerine buyurur ki:
  - Gidin o hasta kuluma söyleyin! Eğer bu hastalık sebebiyle ona ölümü gönderirsem,kendisini cennetime koyarım.Eğer şifa verirsem,iyileştirirsem,hastalık sebebiyle eriyen etinin yerine daha hayırlı bir et;akan kanının yerine de daha hayırlı bir kan veririm. Ayrıca da günahlarını bağışlarım.

 5. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Mü'minin başına gelen her olayın mutlaka bir sebebi vardır. Ya işlediği günahlarına keffaret olmasıdır yada sabır imtihanına tutulup mevkisinin yükseltilmesidir.

 6. kuzon5
  Üye
  Alemlerin Rabbi olan Allah'tan gelenin neyine isyan edilir ki zaten...
  Verdiği bildiğimiz veya bilmediğimiz tüm nimetler için ona hamd ve sena olsun.

 7. kuzon5
  Üye
  Birde bu bilgileri bizlere paylaştığınız için çok teşekkür ederim Allah(c.c) razı olsun

 8. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Hastalanan kişinin of demesi isyana girer mi?
  Soru :Hastalanan kişinin ah of ve buna benzer kelimeler kullanması isyana girer mi veya gühaha giremi. Bu sebep dolayısıyla hastalığı iyleşmez mi uzun sürer mi. Hastalık sebebi ile aldığı sevabı gider mi?

  Cevap : “Ameller niyetlere göredir” (Hadis) ifadesinde buyurulan ve insanı rahatlatan çok mükemmel bir hakikat var. Şöyleki bir insanın Allah’ın tecellilerine ve hikmetine itiraz manasında “offf” diye hep muhalefet ediyorsa elbette günahı vardır ve büyüktür. Fakat kendisi Allah’ın hikmetini ve rahmetini tenkit anlamında değil de, alışkanlıktan dolayı içini boşaltmak için devamlı bir “ offf” çekiyorsa durum değişir. İnşaallah mesuliyeti olmaz.

  Fakat alışkanlık olsa bile yine de insan kendisini vicdanen rahatsız eden bu gibi ifadelerden uzaklaştırması gerekir. Mesela hasta olduğu zaman “offf” diyeceği yerde “ afff ya Rabbi!” dense hem içini rahatlatnış olur ve hem de hastaların duasının makbul olmasından dolayı söylediği bu söz günahlarının affına vesile olur.

 9. Katade
  Devamlı Üye
  hastalıklar günahlara kefaret midir

  Hastalıkların günahlara keffaret olduğu hadislerle sabittir.
  1851. [3:294, Hadîs No: 3439]

  Enes'den rivayetle:

  Şu üç şey iyilik hazinelerindendir:
  (1) Sadakayı gizli vermek,
  (2) uğradığı musibeti insanlardan gizli tutmak,
  (3) şikâyetini sadece Allah'a arzetmek.
  Böyle bir kulu için Allah şöyle buyurur: 'Kuluma bir belâ verdiğimde sabretti, Beni kendisini ziyarete gelenlere şikâyet etmedi. Ben de hastalık sebebiyle eriyen etinin yerine daha hayırlı bir et; kanı yerine de hayırlı bir kan vereceğim. Eğer iyileştirirsem onu hiçbir günahı kalmamış bir halde sıhhatine kavuşturacağım. Ruhunu alırsam rahmetime eriştireceğim

 10. Misafir
  Baskasinin hastaligini cekmek gunahlara kefarefmidir .zaten cekerken gunaha giriyorum kötü sozler vb .sabretmek oyle kolay değiki sabir icin ne yapmak lazim insanin psikkolojisi bozuluyo.evde huzur olmayinca

+ Yorum Gönder
hastalık günahlara kefaret midir,  hastalıklar günahlara kefaret midir,  hastalıklar günahlara kefaretmidir,  hastalık günahlara kefarettir,  hastalık günahlara kefaret mi,  hastalıklar günahlara kefarettir,  günahlara kefaret