+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Rss Feed ne demek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ..çöl şulesi
  Devamlı Üye
  Reklam

  Rss Feed ne demek?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Rss Feed ne demek?


  Reklam


  Alıntı ..çöl şulesi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ..çöl şulesi - Rss Feed diyor. bunu anlamadım. açıklayabilir misiniz?

  teşekkür ederim.
  RSS Nedir?

  RSS "Rich Site Summary" - "Really Simple Syndication" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Geniş site özeti ile siteyi ziyaret etmeden sitedeki bilgileri okumak için tasarlanmış ve genellikle haber sitelerinin kullandığı ve bir çok site tarafından kullanılan sistemdir. Kullanımı gün geçtikçe artmakta ve bir çok browser tarafından desteklenmektedir. FireFox ve Internet Explorer 7.0 bu sistemi en rahatlık ile kullanabileceğiniz browserlerdir. Son günlerde forum sitelerininde ve bloglarda kullanılması nedeni ile dahada yaygınlaşan RSS, bir çok alternatif yol ile okunabilmektedir.

  tıklayınca anlarsın
  Bu gördüğünüz, “bu sitenin sıkça değişen içeriğinin” beslemesidir.

  Türkiye’de RSS kullanımı çok düşük

  Webrazzi uzun süredir beklediğim RSS abonesi limitini geçtiğimiz günlerde geçti. Biraz önce kontrol ettiğimde FeedBurner RSS abonesi sayısı olark 1023 değerini verdi.
  Ancak bu sayıya ulaştığım için sevinmemin yanında, “bu kadar mı yani ?” demekten de kendimi alamıyorum.
  Webrazzi‘nin RSS ile takip konusunda okuyucu profili sebebiyle Türkiye’nin en yüksek değerine sahip bloglarından birisi olması gerekirken (ki büyük olasılıkla öyledir) eğer buradaki toplam RSS abonesi sayısı 1023 ise ülkemizdeki RSS kullanımı malesef felaket durumda demektir. Şöyle bir nokta da var ki, söz konusu sayının %13‘ü de RSS abonesi olarak kabul ediliyor ancak Webrazzi‘nin e-posta aboneliğine bağlı durumdalar. FeedBurner kullananlar demek istediğimi anlayacaklardır.
  RSS servisleri açısından Türkiye pazarında şu anda benim en başarılı bulduğum lokal çözüm Buzla.com‘dan aldığım bilgiye göre servisin toplam kullanıcı sayısı 1500 seviyesinde. Aktif kullanıcı sayısı ise 500. Sistemde toplamda 9170 adet kayıtlı RSS bulunuyor ancak tekil sayı 1755 farklı RSS kaydını gösteriyor. Buradan yola çıkarak kullanıcıların ortalama 6 RSS kaynağına abone olduklarını söyleyebiliriz.
  Global servislerdeki Türk kullanıcı sayısını malesef şu aşamada net olarak bilemiyorum. Ancak web tabanlı çözümler arasından sırasıyla Google Reader, Bloglines ve Netvibes‘ın ağırlıklı olarak tercih edildiğini, ayrıca masaüstü RSS okuyucu uygulamaları arasından da Firefox‘a entegre çalışan Live Bookmarks, FeeReader ve FeedDemon‘ın en çok kullanılanlar olduğunu Webrazzi istatistiklerinden söyleyebilirim.
  Global servisler ve ürünler üzerinden RSS takip eden aktif Türk kullanıcı sayısının da en fazla 5000 olduğunu tamamen tahminlerime dayalı olarak tartışmaya açabilirim.
  Ülkemizde yavaş yavaş birçok servisin RSS desteği sunmaya başlaması, gün geçtikçe büyüyen blog sahipliği oranı ve yeni nesil web servislerine olan büyük ilginin (bkz. Facebook, YouTube vs.) RSS kullanım oranlarını arttıracağına inanıyorum. Ancak buradaki düşük kullanım oranlarının konuyla ilgili bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.
  Yeni nesil teknolojileri çabuk kabul eden ve kullanmaya başlayan kesim için bir sorun olmasa da, RSS kullanım imkanının daha geniş kitlelere ulaşması adına bazı çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum.


 3. ..çöl şulesi
  Devamlı Üye
  çok teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
rss feed nedir,  rss ne demek