+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tanrı nedir? Tanrı Kim? Allaha tanrı demek günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Seyyah_7
  Üye
  Reklam

  Tanrı nedir? Tanrı Kim? Allaha tanrı demek günah mıdır?

  Reklam

  Tanrı nedir? Tanrı Kim? Allaha tanrı demek günah mıdır? Mumsema Kimileri Tanrı Türkçe Allah arapça ikiside aynı şey diyor ama Bildiğim kadarıyla Tanrı demek doğru değil.Ama neden?Tanrı kim?Allaha tanrı demek günah mıdır?Allah özel bir isim Tanrı ise bir kavram diye düşündüm o zaman kürtçede Xude kelimesi önüme çıktı bu Allah yerine kullanılıyor Tanrı demek yanlışsa Xude demek doğrumu?Eğer Xude demek doğruysa Tanrı demek niye yanlış işte yine kafam karıştı...

 2. kirik_mizrap
  Devamlı Üye

  --->: Tanrı ne,Kim?


  Reklam


  bende cok merak etdim bunun cevabini

 3. VanLi*
  Devamlı Üye
  Elmalılı Hamdi Yazır Hak Dini Kur-an Dili Tefsirinde gayet güzel açıklamış.Eser kimde mevcutsa bakabilir.

  Tanrı birçok kişiye denilmiş denmekte oysa bizim Rabbimiz 1 dir.


 4. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Tanrı
  Özellikle batı toplumlarında yüce bir veya birkaç yaratıcı olduguna inanılmış ve bu yaratıcılarına tanrı denilmiştir.


  Allah
  Allah ise bizi ve herşeyi yaratan tek olan Rabbimizdir.
  Müslümanın Tanrı yerine Allah'ı kullanması gerekir.Çünkü yaratıcı odur.

  Tanrı diye iddia edilenlerden birisi mesela güneş tanrısıdır.''RA''
  Bu gafil toplumlar genelde her gördükleri olaganüstü olaylara ayrı bir tanrı yapıyor yakıştırması yapmışlardır.
  Her ayrı olayın ayrı birer tanrısı olmakla beraber tek bir tanrı olduguna da çeşitli zamanlar içerisinde inanılmış ve hala da inanılmakta.

  Selametle.

  NOT:Yanlış bilgiler varsa lütfen uyarın ve düzeltin.

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Tanrı Nedir....??? Allah'la birlikte veya Allah adına anılabilirmi....???

  Tanrı tekil olarak kullanılabilecek bir ifade değildir. Gök tanrı, yer tanrı, ateş tanrı, güneş tanrı, savaş tanrı, zeus tanrı, athena tanrı vesairede vesaire.

  Allah-u Taala isimleri ve o isimlerin hikmetleri hakkında genel bir ifade de bulunurken, tanrı kelimesinin böyle bir hikmeti ve ifadesi yoktur.

  Peki Allah yerine Tanrı kelimesini kullanabilirmiyiz.....????

  Sureti katiyede kullanılamaz. Allah-u Taala Rahman ve Rahiym'dir. Tanrı ise ne Rahman'dır nede Rahiym. O kendilerine ilah uydurma peşinde olanların ve Rab'bimizin onlar İlah'larını göremeyecekler ayeti kerimesine mazhar olacaklar için uydurdukları ve hayallerindeki İlahlarının genel ismidir.

  Tanrı, LA İLAHE İLLALLAH değildir. Allah-u Taala ise sıfatları ve isimleri ile birlikte LA İLAHE İLLALLAH'dır.

  Allah-u Taala, kendisine insanların nasıl hitap etmesi gerektiğini ayetleriyle ortaya koymuştur. O'na RAB diyebilirsiniz. O'na RAHMAN diyebilirsiniz. O'na EL ADL diyebilirsiniz. O'na EL BAİS diyebilirsiniz. EL METİN diyebilirsiniz. Zira o isimleri ve o isimler muvacehesinde hikmetlerini insanların hizmetine sunmaktan asla imtina etmeyendir. O insanın yegane dostudur. O'na O'nun isimlerinin dışında bir isimle hitap ettiğinizde...

  1. Allah-u Taala'da olmayan ve O'nun takdirinin dışında bir hükümle anmaya tevessül etmiş olursunuz.

  2. Allah-u Taala'nın isimlerinin yetersizliği hükmünden hareketle Allah-u Taala'ya eksiklik atfetmiş oluruz ki; Allah Muhafaza. Şirke kadar yolu var.

  3. Uydurma bir İlah'ın tanrı adı altında ilahlaştırılmasına kadar giderizki bu da dinde olmayanın dine sokulması manasını doğurur ki takdirini size bırakıyorum.

  4. Öyle bir zaman gelirki, tanrı ile Allah-u Taala arasında bir seçim yapması için gelecek nesillere bir baskı uygulanırki, tanrı o baskı rejiminin ilahı, Allah-u Taala ise ikinci plana atılmış ve o ideolojinin karşıtı olarak zulüm ve baskının gelecek nesillere miras olarak bırakılmasını sağlarki Allah Muhafaza bunun altından ben müslümandım diyen hiç bir nefs sahibi çıkamaz.

  5. Tanrı, İmanım muvacehesinde, bizim ayaklarımızın altındadır. Zira biz Allah-u Taala'nın ve O'nun kendini tarif eden yüce isimlerinin dışında bir ifadeyle başka bir ilah tanımayız. Tanınmasına da vesile olanlardan olmadık. Olmayız. İnşaallah'da olmayacağız.

  6. İnşaallah bizler LA İLAHE İLLALLAH'la birlikte olalım. Tanrı manrı gibi şeylere itibar edenlerden olmayalım. Zira o gibi tabirler, tarih sayfaları arasında çıkıp bu güne gelirlerki burada ideolojilere dinimizi kurban edenlerden oluruz.

  Allah-u Taala cümlemizden razı olsun. Amin.

 6. Eşrefoğlu
  Emekli
  Necip Fazıl'a sorarlar:

  -Üstad kimileri ALLAH ,kimileri TANRI diyor siz ne diyorsunuz??

  -Allah tanrının belasını versin !

 7. musab.b.umeyr
  Hamım, pişme yolunda.
  Necip Fazıl'a sorarlar:

  -Üstad kimileri ALLAH ,kimileri TANRI diyor siz ne diyorsunuz??

  -Allah tanrının belasını versin !
  Kardeş güldürdün bizi valla.

  Necip Fazıl üstada da helal olsun.Çok güzel söylemiş.

 8. soner1234
  Üye
  Allah'a neden Tanrı denmez?

  - Allah'ın isimleri Ehl-i Sünnet itikadınca tevkifidir. Yani Allah hakkında, Allah'ın bildirdiği isimleri söylemek caiz olup, bunlardan başkalarını söylemek caiz değildir. Mesela Allah'a "Âlim" denilir, fakat aynı manada olan "Fakih" denilmez.

  Yine Allah'a cömert manasında
  "Cevad" denilir, ancak aynı manada olan "Sahi" ismi denilemez. Çünkü Allah-u Teâlâ kendisini "Fakih" ve "Sahi" isimleriyle tanıtmamıştır. Bunun için Allah yerine Tanrı demek de caiz değildir.

  İmam Gazali der ki: Bir insana bile kendimizden dilediğimiz gibi ad koyamazsak nasıl olurda Allah hakkında bu cüreti gösterebiliriz?

  - Tanrı: İlah ve mabud demektir. Mesela, "Pek çok Hindu'nun tanrısı öküzdür", "Mecusilerin tanrısı ateştir" denilmektedir. Başka dilerde de ilah ve mabud manasında farklı kelimeler kullanılmıştır. Allah ismi ise yabancı dillerde yapılan tercümelerde aynen kullanılmıştır. Çünkü bu ismin karşılığında hiçbir dilde hiçbir kelime yoktur.

  - Allah ismi kuranda 2806 defa geçmesine rağmen bir defa bile tanrı kelimesi geçmemektedir. Hem Cenab-ı Hak Kuran'da defalarca "Benim ismim Allah'tır, beni Allah diye çağırınız, bana Allah diyerek ibadet ediniz, Allah diyerek yalvarınız" demekte, ancak hiçbir ayette "Ben tanrıyım, bana tanrı deyin" dememektedir.

  Hadis-i Şeriflerde de Tanrı ismi
  geçmemektedir. O halde, Allah'a kendi istediği ismi söylemekten kaçıp, müşriklerin batıl mabudlarına koydukları Tanrı ismiyle onu çağırmanın ne kadar yanlış olduğu ortadadır.

  Acaba bir hükümdar, emri altında bulunan kimselere "Benim adım Ahmed'dir. Beni Ahmed ismi ile çağırınız" dese, onlar da farzı misal:
  "Hayır efendimiz, bizim canımız sana Ahmed demek istemiyor, biz sana Osman diyeceğiz. İkisi de altı üstü isim değil mi?" deseler ve öylede çağırsalar, o padişah buna nasıl çok kızarsa; aynen bunun gibi, Allah ismi yerine O'nun emretmediği belki de sevmediği Tanrı ismini söylemek ve o isimle O'na ibadet etmek gazabı ilahiyyeye vesile olur.

  Selam ve dua ile...

  Alıntıı

 9. islamyolu
  Emekli
  Necip Fazıl'a sorarlar:

  -Üstad kimileri ALLAH ,kimileri TANRI diyor siz ne diyorsunuz??

  -Allah tanrının belasını versin !
  Necip fazıl ne büyük Alim her sözünde ibretler dersler vardır. Allah rahmet eylesin. gerçekten çok güzel yerinde söz demiş. Derler ya Tanrı yardım etsin.. Bırakta tanrı onlara yardım etsin. Bizim Allahımız var o bize yardım eder

 10. Misafir
  Tanrı demek gunahda xude demek gunahmi ? Kurtcede oyle

 11. Misafir
  Xude yani hüda demektir ve aslı arapçadır kürt bölgesinde hüda şive ve lehçe nedeniyle xuda olarak söylenmiştir misal muhammed ismi ingilizce mohammad diye yazılıp muhammed diye okunur

 12. Misafir

  Reklam


  teşekkür ederim.ALLAH (CC)nun isimlerini yazıp öğrenmeyi ALLAH (CC) Tüm İslam Alemine Nasip etsin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
tanrı ne demek,  tanrı demek neden günah,  tanrı nedir,  tanrı ne demektir,  xude ne demek,  tanri nedir,  tanri ne demek