+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ticaret, esnaflık ve alış veriş ile ilgili hadisi şerif , ayet lazım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. faybar
  Üye
  Reklam

  Ticaret, esnaflık ve alış veriş ile ilgili hadisi şerif , ayet lazım

  Reklam
 2. h38230
  Üye

  --->: yardım lutfen: ticaret , esnaflık ve alış veriş ile ilgili hadisi şerif , ayet


  Reklam


  selamünaleyküm kardeşim bu konuda genel ifadelerle yaklaşıcam zaten konular birbiriyle ilintili
  peygamber efendimiz rızkın 10/9 ticarettetir demiştir ticaret kazancı bereketli olan bir ugraştır
  peygamber efendimiz pazarda dolaşırken bir buday satan zatın yanına gider elini bugday cuvalının içine daldırır görürki alttakiler üsttekiler gibi verimli degil ve kim bizi aldatırsa bizden degil demiştir kesinlikle hangi mevzuda olursa olsun dürüst davranmamız gerekmektedir az olan helal mal çok olan haram maldan daha bereketli ve hayılıdır allah rasülü hz ömer ve bir çok sahabe ticaretle ugraşmışlardır eger şeytanın vesveselerine kapılmadan terazide yanliş yapmazsak hayılı bir iştir ki bunun tersi olursa ateşten bir parça almış oluruz
  alış verişte ortalıgı kızıştırmayı allah rasülü yasaklamıştır

 3. Galus
  Devamlı Üye
  Hadis No : 3345
  Ravi: Ebu Musa

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Şu hususlar da Allah'ı büyüklelemenin birer şubesidir: Bir müslüman yaşlıya ikramda bulunmak. İçindekiyle amel hususunda ölçüyü aşmayan ve ondan uzaklaşmayan Kur'an hamiline (hafızına) ikramda bulunmak. Adil olan iktidar sahibine ikram."

  Kaynak: Ebu Davud, Edeb 23, (4843)  Hadis No : 3346
  Ravi: Enes

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular: "Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşı sebebiyle ikramda bulunursa, Allah yaşlılığında ona ikram edecek kimseleri mutlaka takdir eder."

  Kaynak: Tirmizi, Birr 75, (2023)  Hadis No : 3347
  Ravi:

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Küçüklerimize merhamet, büyüklerimize sayı göstermeyen bizden değildir." Bir rivayette şu ziyade gelmiştir: "...Ma'rufu emretmeyen, münkerden nehyetmeyen (de bizden değildir)."

  Kaynak: Tirmizi, Birr 15, (1920)


  Hadis No : 3348
  Ravi: Aişe

  Tanım: Anlattığına göre, kendisine bir dilenci uğramıştır, o da bir parça ekmek vermiştir. (Bir müddet sonra) üstü başı düzgün, kıyafeti yerinde bir dilenci daha uğramıştır. Hz. Aişe onu oturtup yemek yedirmiştir. Kendisine bunun sebebi sorulunca şu açıklamayı yapmıştır: "Resulullah (sav): "İnsanlara mevkilerine göre ikramda bulunun" buyurmuştur."

  Kaynak: Ebu Davud, Edeb 23, (4842)

+ Yorum Gönder
esnaflık,  alışveriş ile ilgili ayetler