+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Peygamberimiz sav kimseyi öldürmüşmüdür savaşta veya başka bir yerde Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ebuturab
  Site Doktoru
  Reklam

  Peygamberimiz sav kimseyi öldürmüşmüdür savaşta veya başka bir yerde

  Reklam
 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: peygamberimiz sav kimseyi öldürmüşmüdür savaşta veya başka bir yerde


  Reklam


  Alıntı ebuturab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  evet hocam sizden bir ricam olucak bu soruyu bana ve arkadaşlarıma cevaplarsanız sevınecem şimdiden Allah razı olsun...daim
  Rasulullah'ın (sav), Uhud savaşında bizzat "Ubey bin Halef" adlı bir insanı (müşriği) öldürdüğü, kaynaklarda kayıtlıdır.
  • Muhammed bin İshak'ın Siyer adlı eserinin 385. sayfasında,
  • İbni Kesir'in Büyük İslam Tarihi c.3, s.253,377 ve c.4 s.44,59,60 ve Taberi tarihi c.3 ve s.180


 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  Alıntı ebuturab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  evet hocam sizden bir ricam olucak bu soruyu bana ve arkadaşlarıma cevaplarsanız sevınecem şimdiden Allah razı olsun...daim
  Uhudda Peygamberimizin (a.s.m) Übey İbn-i Halef'i Öldürmesi:
  Ubeyy ibn-i Halef, Mekke'de Peygamberimize rastladıkça; "Yâ Muhammed! Benim bir atım var, her gün ona 16 ölçek darı yediriyorum, bir gün gelir onun üzerine biner seni öldürürüm!" diyordu.  Peygamber Efendimiz de; "Belli olmaz, belki İnşaallah ben seni öldürürüm!" buyururmuştu.  Ubeyy ibn-i Halef Uhud'da, Hz.Peygamberimiz'in hayâtına son vermek için and içmişti. Kardeşi Ummiyet'ibn-i Halef'in intikamını almak istiyordu. "Muhammed nerededir?" diye bağırıyordu. "Gelsin de benimle çarpışsın. Peygamberse beni öldürür." diyordu.  Peygamberimiz Uhud'da çarpışırken arkasına dönüp bakmıyor, Sahabîlerine; "Ubeyy ibn-i Halef'in arkamdan gelmesinden korkarım. O'nu gördüğünüz zaman bana yaklaştırınız!" diyordu.  Peygamberimiz Şı'ba geldiği sırada Ubeyy'ibn-i Halef'in atını gördü ve onu tanıdı. Ubey ibn-i Halef; "Yâ Muhammed! Sen kurtulursan ben kurtulmayayım" diyerek gelip kavuştu.  Peygamberimiz'in yanında bulunan Sahabîleri; "Yâ Rasûlallâh! İçimizden birisi ona karşı koysa, saldırsa olmaz mı?" dediler.  Peygamber Efendimiz; "Bırakınız, gelsin o!" dedi.  Ubeyy'ibn-i Halef, Peygamberimiz'in yanına kadar geldi. Eshâbı Kirâm, dayanamayarak onun önünü kesmek istediler.  Peygamberimiz; "Geri durunuz" dedi. Hemen Hâris ibn-i Sımmen'in mızrağını eline aldı. Sonra Sahabîlerine kükremiş devenin silkinmesi gibi silkindi. Onları devenin sırtından sineklerin uçup dağılışı gibi etrafından dağıttı. Rasûlüllah'ın o sıradaki celâdeti hiç kimsede yoktu.  Peygamberimiz davranınca Ubeyy'ibn-i Halef dönüp kaçmağa başladı. Peygamberimiz ona; "Ey yalancı nereye kaçıyorsun?!" dedi ve onu (boynunun miğferle zırh yakası arasındaki kısmından) mızrakla vurup yaraladı. Şah damarını kopardı. Ubeyy, sığır bögürür gibi böğürerek atından yere yuvarlandı, kaburga kemiklerinden bâzısı da kırıldı. Müşrikler onu ordugâhlarına getirdiler. Yarasının kanı çıkmıyordu. Ağrısı sızısı dayanılacak gibi değildi.  Bunun için Übeyy; "Vallâhi Muhammed beni öldürdü!" dedi.  Arkadaşları; "And olsunki, sen aklını kaybetmişsin! Sendeki yaranın hiç ehemmiyeti yok!" dediler.  Ubeyy ibn-i Halef ise; "O bana Mekke'de «Seni ben öldüreceğim» demişti, Vallâhi O benim üzerime tükürse yine beni öldürür!" dedi.  Ubeyy'ibn-i Halef bir gün veya bir günün bir kısmı geçtikten sonra, Mekke'ye 6 mil uzaklıkta bulunan Selef'e gelince öldü. Yolda giderken; «Susadım, susadım» diye bağırdığı, bir adamın da «Su verme ona, çünkü o Rasûlüllah'ın düşmanıdır» dediği rivâyet edilir.


 4. Yusuf
  Devamlı Üye
  soru ve cvp için çok tşk
  ilk defa duydum

 5. ebuturab
  Site Doktoru
  Allah cc razı olsun hocam...bana yöneltilmişti şuan arkadaşlarla beraber öğrendık daim dua inşallah

 6. merhaba
  Devamlı Üye
  Peygamberimizin eliyle öldürdüğü kafirin vay ahretteki haline!

+ Yorum Gönder