+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İçinden kötü düşünmek iftira mıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. apati
  Üye
  Reklam

  İçinden kötü düşünmek iftira mıdır

  Reklam

  İçinden kötü düşünmek iftira mıdır Mumsema ---selamunaleykum benim aklımdan bazen bişeyler geçiyor veya bazen ben bişeyler düşünüyorum veya kendi kendiime söylüyorum yani söylemek isteedigim. bir kişinin arkasından kötü düşünmek veya kendi kendine söylenmek iftiraya girermi (yapmadıgı şeyi yapıyor olabilir veya yapıyordur diye düşünmek veya kendi kendime söylemek ).. yani bazen internette veya televizyonda bazı kişiler görüyorum ve haklarında yanlış bişey söylüyorum kendi kendime veya düşünüyorum(o kişinin kendisine veya başka birine söylemeden kendim düşünüyorum sadece ) . sonradan hemen neden böyle düşündümki veya konuştumki diyorum, öyle olmayabilir diyorum .çogunlukla hemen pişman oluyorum.. İFTİRAMI ETMİŞ OLUYORUM ? çogunlukla amacım o kişiyi kendi içimde karalamak olmuyor sadece olay anına bir yorum getiriyorum gibi bişey .
  -- birde agzımdan bişeyler kaçıyor bazen tam emin olmadıgım konu hakkında örnegin geçen bir arkadaşa bu böyleydi dersem sonradan hatırladımki yani belkide 1 dk içinde yok yanlış dedim o öyle degildi dersem yani hemen düzelttim söyledigimi bu günah olurmu veya başkası hakkındaysa iftira olurmu ?

 2. rana
  Aciz Kul

  Yorum: İçinden kötü düşünmek iftira mıdır


  Reklam


  ve aleykumusselam kardesim, okurken bile yoruldum, sende yoruluyorsundur.. seytanin vesveselerine dalma, az ve öz konus.. hüsnizan yap her zaman, kötü düsüncelere girme, ne kadar yogunlasirsan bu konular hakkinda o kadar vesveseler cogalir..
  müslüman her zaman iyi düsünmeli, iyi konusmali.. iyi konus ki ruhun güzellessin, icindeki ses dahi güzel seyler söylesin..

  **********************

  Akşamları Kur’an okumadan yatmayın. Hadis kitabı okuyun. Farklı insanlarla sohbetler yapın. Namaz kıldığınız camiyi ara sıra değiştirin. Zihninizin rahatladığını göreceksiniz. (Nureddin Yildiz)


  **********************

  "Allah ümmetimin içinden geçirdiklerini -söylemedikçe ve yapmadıkça- bağışlamıştır. (Müslim, İman, 201-202)

  "Kulum iyi bir şeyi yapmaya niyetlendiği zaman ona bir sevap yazarım; onu yaptığı zaman ise ondan 700'e kadar katlayarak sevap yazarım. Kötü bir şey yap*maya niyetlenip de onu yapmadığı zaman günah yazmam; yaptığı takdirde ise bir günah yazarım. (Müslim, İmân, 204-207)

  Sahabe Resûlullah'a gelerek zihinlerinden, inançla ilgili olup açıklamaları mümkün olmayan bazı kötü düşüncelerin gelip geçtiğini söylediklerinde Allah'ın elçisi kendilerine şu cevabı vermiştir: "O imanın ta kendisidir."(Müslim, İman, 209)


 3. apati
  Üye
  Efendim biraz yanlis anlasildi galiba ben dedimki kendi kendime bazen soyluyorum bazen ise dusunuyorum evet icinde biraz vesvese olabilir ama bende bunlari agzimla felanda soyledigim oluyo .. sorum şu. Agzimla veya dusuncemle bir kisiyi kotulersem yani bu kesin boyle yapmistir veya yapmis olabilir diye dusunup veya soylersem ben o kisiye iftira atmis olurmuyum (ama baska birine soylemiyorum veya o kisinin kendisine soylemiyorum) sadece gunahmis islemismi oluyorum yoksa iftirami etmis olurum . CUNKU IFTIRA COK BUYUK GUNAH

+ Yorum Gönder