+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Başka bir mezhepin hüķümlerine ne zaman uyulabilir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cahilcuhela
  Üye
  Reklam

  Başka bir mezhepin hüķümlerine ne zaman uyulabilir

  Reklam

  Başka bir mezhepin hüķümlerine ne zaman uyulabilir Mumsema Selamün Aleyküm hocalarım öncelikle hanefi olduğumu belirteyim . Farzedelimki ben imamım cuma namazını kıldıracağım arkamda cemaat mihraptayım o anda dudağımın kanadığını farketsem şafiilerin hükmüne uyup namazı kıldırabilirmiyim ?

  Başka bir mezhebin hükümlerini hangi durumlarda kullanabilirim ?

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Başka bir mezhepin hüķümlerine ne zaman uyulabilir


  Reklam


  Aleykum selam. Abdestini hanefi mezhebine göre almış ve namaza da hanefi mezhebine göre niyet ederek başlamış isen artık hanefi mezhebine göre namazını bozacak bir durum meydana gelirse yine hanefi mezhebine göre hareket etmelisin. Zaruretler halinde başka bir mezhebi taklit edebilirsin. Ancak o konuda o mezhebin bilgilerini öğrenerek bilerek taklit edebilirsin.

 3. cahilcuhela
  Üye
  Zaruret derken hocam biraz açabilirmisiniz. ''yiyecek bulamayan kimse sadece domuz eti varsa yiyebilir '' gibi bir zaruret mi ? Dediğim durum zaruretler dahiline girer mi ?

 4. arifselim
  Yönetici
  Her mezhepten kolayına geleni seçerek bir taklit olmamalıdır. Kendi mezhebinde çıkış yolu bulamayan bir kimse o konuda diğer mezhebin içtihadına, görüşüne göre amel edebilir; bu caizdir. Bu konuya şöyle bir örnek verebiliriz:

  - Hac ve umre yapan Şafilerin, abdestte Hanefileri taklit etmesi gibi. Çünkü tavaf ve say vazifelerinin abdestli yapılması gerekir. Şafi mezhebinde ise kadına dokunmak ile abdest bozulur. O kalabalıkta, farkında olmadan kadına dokunmak mümkün, hatta kaçınılmazdır. Her dokunuşta abdest almanın zahmetinden dolayı, Şafiler bu ibadeti yaparken Hanefileri taklit edebilirler.

 5. cahilcuhela
  Üye
  Allah razı olsun . Peki hocam cumayı kıldırabilirmiyim

 6. cahilcuhela
  Üye
  Allah razı olsun . Peki hocam cumayı kıldırabilirmiyim

+ Yorum Gönder