+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Biri "Azrail geliyor " dese Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Gül988
  Devamlı Üye
  Reklam

  Biri "Azrail geliyor " dese

  Reklam

  Biri "Azrail geliyor " dese Mumsema Selam aleyküm .
  Birisi sevmediği insan geliyor diye "Azrail geliyor" dedi . Dedim neden oyle diyorsun ? Diyor haşa ki o insan da canımızı alıyor Azrail de canı alıyor . Yani o insan bize eziyet veriyor manasında demiş .bende dedim ki oyle deme ve Azrail'i insana benzetme .
  Adamın dediği küfür mü ?

 2. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Yorum: Biri "Azrail geliyor " dese


  Reklam


  Mecazi manada birine Azrail demek küfür değildir

 3. yusufcekici
  Üye
  Ve Alekkes Selam.
  Adamın Dediği Küfür Değildir, Lakin Hoş Birşeyde Değildir.
  Bir Benzetme ve Mecazilik Durumu Söz Konusu Ama Tabiki İyi Bir Davranış Değil.
  Velhamdulillehi Rabbil Alemin.

 4. Gül988
  Devamlı Üye
  peki birisi 'hayat beni cezalandırdı ' 'hayat beni yoruyor 'dese gunah mı?

 5. VESSELAM
  Üye
  Selamun Aleykum;
  peki birisi 'hayat beni cezalandırdı ' 'hayat beni yoruyor 'dese gunah mı?
  Burada ince bir nokta vardır. Örnek vererek çözülebilir. Farz-ı misal bazı insanlar Yaratıcıya Tanrı diyor. Bir sakınca var mı? Yok. "Hayat beni cezalandırdı." bu söyleyiş, "Yaptığım iş dolayısıyla Allah, veya Tanrı beni cezalandırdı" gibi birşeydir. Sizin anlayacağınız karşıdaki kişi gerçekten, Allahın kendisini cezalandırdığını mı düşünüyor? Yoksa hayatın mı onu cezalandırdığını düşünüyor?


  GENEL: Hayat beni cezalandırdı cümlesinde ufakta olsa şirk taşıyan ince noktalar var. Karşıdaki kişinin ne anlamda söylediğini bilmek lazım.

 6. Gül988
  Devamlı Üye
  bunu rusyadaki oğretmen söyledi . bi şairin hayatından konuşuyordu ve bu kelimeyi işletdi. ben hiç bir şey demedim acaba bana günah oldu mu.
  bide sorularım bitmiyor benim ama annem bugün yılbaşında gidelim bi yerlere dedi bende diyorum 'ne yılbaşısı anne ' kardeşim de yılbaşını kötuledi bende razı oldum cünki rusların yılbaşındandı söhbet gidiyordu. sonra da hatırladım ki bizdede yılbaşı var Muharrem ayında .ama biz kardeşimzle rusların yılbaşını kötüledik yani ben sonradan kardeşime soyledim ki 'ruslarınki evet öyledir'

 7. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Bu gibi sözlerin hepsi mecazi anlamda söylendiği için şirk veya küfür değillerdir

 8. VESSELAM
  Üye
  Hayat bizi cezalandırdı cümlesi ince düşünülürse ve o manada söylenirse şirke girer. Yani dediğiniz gibi mecazi anlamda söylenirse şirke gitmez fakat mecazi anlamda kullanılmassa bu şirke girer. Tabii ki siz bu konularda daha bilgilisiniz ama ince düşünmek, İnce anlatmak gerekiyor.

 9. yusufcekici
  Üye
  Gül Kardeşim. Bunu İtiraz Ederek Söylüyorsa Bu İsyana Girer Günah Olur Lakin Şirk veya Küfür Gibi Değil. Ne Anlamda Söylenirse Söylensin Hoş Değil Hayatın Her Zerresinin Yaratıcısının ALLAH Olduğunu ve ALLAH Celle Celaluh'un Ne Derece Büyük Olduğunu Bilinmediği İçin Söylenen Bir Sözdür Biz Müslümanlar Bu Tür Sözlerden Sakınmalıyız...
  Velhamdulillehi Rabbil Alemiiin.

 10. Misafir
  Sorular gereksiz korkular oldukça bitmez. İslam dini ve diğer dinler insanı selamete ulaştırmak içindir, korku salmak için değil.

+ Yorum Gönder