+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İşaret parmağını ne zaman kaldırmalıyız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  MertK
  Meraklı
  Reklam

  İşaret parmağını ne zaman kaldırmalıyız?

  Reklam

  İşaret parmağını ne zaman kaldırmalıyız? Mumsema Namazda görüyorum insanlar otururken işaret parmagini kaldiriyor bu ne zaman yapmaliyiz?

 2. 2
  Gül988
  Devamlı Üye

  Yorum: İşaret parmağını ne zaman kaldırmalıyız?


  Reklam


  Tahiyyatı okuduğunuz zaman , Eşhedu en la ilahe ilallahu ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu dediğinizde işaret parmağını kaldırmak sunnetir diye okumuştum. Bide parmağınızı kaldırırken parmağınıza bakmalısınız cunki bizim Peygamberimiz Sallalahu Aleyhi Ve Sellam teşehhüte gözün işaret parmağından ayırmadığını okumuştum

 3. 3
  MertK
  Meraklı
  Sagolun Allah razi olsun.

 4. 4
  MertK
  Meraklı
  Peki bunu her Tehiyyat okudugumuzdami yapmaliyiz yoksa son oturustami sadece?

 5. 5
  Gül988
  Devamlı Üye
  her Tahiyyatın sonunda kardeş

 6. 6
  Gül988
  Devamlı Üye
  Hanefilere göre:
  Namaz kılan kişi teşehhutte sağ elini sağ uyluğu üzerine, sol elini sol uyluğu üzerine koyar ve parmaklarını açar. Bu durum aynen iki secde ara*sındaki oturuş gibidir. Parmakların arası az açılır, uçlan dizlerin üzerine konur, fa*kat en sahih olan görüşe göre, ellerle diz kapaklan tutulmaz. Mutemed olan görüşe göre, kelime-i şehadet getirirken sağ elin işaret parmağı, "Lâ ilâhe"nin "Lâ"sında kaldırılıp uluhiyetin ispatı sırasında yani "İllallah" derken indirilir ki, bu kaldırma ve indirme işaretleri ile Allah'ın eşinin bulunmadığını teyit edilmiş olsun.
  https://www.mumsema.org/namaz-sorula...il-olacak.html
  arkadaşlar şöyle bi sorum olucak ben kelime-i şehadet getirdikten sonra indiriyorum parmağımı böyle yapmak olur mu

 7. 7
  MertK
  Meraklı
  Siteden bir kardesimiz boyle cevap vermis ;

  Daha sonra İbnu'l-Humam, parmağın "La ilahe" derken kaldırılacağı, "illallah" derken indirileceği görüşünü şemsul eimme el-Helvânî'den naklen verir.


+ Yorum Gönder