+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah'ın rahmetini gösteren cemal, gazabını gösteren celal sıfatları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. necati polat
  Üye
  Reklam

  Allah'ın rahmetini gösteren cemal, gazabını gösteren celal sıfatları

  Reklam

  Allah'ın rahmetini gösteren cemal, gazabını gösteren celal sıfatları Mumsema Allah teala'nın rahmetini gösteren cemal, gazabını gösteren celal sıfatlarıyla ve cehennem ehli ile ilgili kritik hususlar

  3 ayrı İslami sitede geçen makalelerden şu 3 maddedeki koyu yazılan yerler kafamı çok karıştırdı ve hepsini dinimize aykırı ifadeler olarak algıladım. Bunları açıklayabilir misiniz?

  1)’’Bu dünyada celal ve cemal tecellileri içi içedir. Üstad’ın o güzel tespitiyle “celalin gözüne cemal, cemal gözünde celal” tecellileri vardır. İşte, celalin gözündeki cemali seyredebilenler, hayatlarını huzur içinde geçirirler. Mesela, ölüm bir celal tecellisidir, fakat kabrin cennet bahçelerinden bir bahçe olduğunu bilenler bu celalin gözündeki cemali seyredebilirler.
  Sabah namazına kalkan insan bulunduğu beldenin aydınlığa kavuşmasında bir cemal tecellisi seyreder. Karanlığın gözünde parlayan bu ışık, gözün karasından çıkan göz nurunun bir küçük misali gibidir. Akşamın gelmesiyle, bir celal tecellisi görülür. Karanlık semada parlayan yıldızlar “celalin gözündeki cemal” tecellileridirler.’’ tırnak içinde koyu yazılmış ifadeleri kullanmak doğru mudur? Bunlarla ne anlatılmak isteniyor.

  2)Allahü tealanın rahmeti içinde gazap, gazabı içinde rahmet vardır. Haşa böyle bir şey olabilir mi?
  3)Allahü tealanın her ismin, her yerde tecelli etmesi şart değildir. Bazı isimler bazen gölgede kalır, bazen de hiç tecelli etmeyebilir. Cehenneme giden kâfirlerin yok edlimemesi ve Cehennem dahi olsa, hayatlarının devam etmesi bir ihsanı ilahidir. Keza, Cehenneme zamanla ülfet etmeleri de bir güzelliktir. Kâfirlerin cehennem hayatlarının devam etmesinin neresi ihsanı ilahidir Allah aşkına? Hele ki, kâfirlerin zamanla cehenneme zamanla alışmaları diye bir şey haşa olabilir mi? Bunun neresi güzellik Allah aşkına?

 2. necati polat
  Üye

  Yorum: Allah'ın rahmetini gösteren cemal, gazabını gösteren celal sıfatları


  Reklam


  Neden kimse cevaplayamıyor...

+ Yorum Gönder