+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezhep değiştirmek için neler yapılması gerekir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Mrthn65
  Üye
  Reklam

  Mezhep değiştirmek için neler yapılması gerekir

  Reklam

  Mezhep değiştirmek için neler yapılması gerekir Mumsema İki sorum var, birincisi uzun zamandır şafii ilmihali okuyorum kendi isteğimle şafii mezhebine geçebilir miyim veya birine danişmam mi gerekir. İkinci sorum, babam şafii olduğu için bana, senin de şafii mezhebine geçmen gerekir deniliyor sizce doğru mudur?

 2. Misafir

  Yorum: Mezhep değiştirmek için neler yapılması gerekir


  Reklam


  Mezhep degistirmek nefsani istege gore ve babam o mezhepte diye bir kural yoktur ve bu kesinlikle yanlistir.Sana bulundugun cografyada hangi mezhep ulasmissa seninde o mezhepte olman en uygunu olacaktir.Birde tabii bulundugun yerde cogunluk ne buda onemli.Ve kardesim sunu bilki mezhep degistirmek din degistirmek degildir.Bunu sana garanti edebilirim.Yani degistirirsen de gunah olmaz eger nefsani arzuya gore degil ise.Fakat EN UYGUNU BENİM SANA YAZDİGİM KRİTERLERE GORE BU İSE KARAR VERMEN DİYE DUSUNUYORUM.

 3. Muslim
  Üye
  1- mezhep değiştirmenin prosedürü yok. hangi mezhebin fıkhını daha iyi bilip, içine yatıyorsa onunla amel edersin. ama önceliğimiz en sahih görüşle amel etmek olmalı.

  2- bulunduğu çevrenin mezhebi ile amel etmek ALLAH 'ın izni ile kişiye daha kolaylık sağlar fetva açısından. ama sen hangi mezhebin fıkhını daha iyi biliyorsan ve hangisi daha çok içine yatıyorsa onla amel et. hanbeli fıkhı hakkında bilgileysen onla, şafiî hakkında daha bilgiliysen ve içine yatıyorsa onunla amel et.

 4. Misafir
  Siz dediniz ya ki hangi mezhep icine yatiyorsa onunla ben hanefi fikhi olan ailede dogdum ve 17 yasina kadar bu fikihla amel etim ve cevrem bulundugum yer tamamen hanefi fakat simdi safii ilmihali okudum ve idrak ettim ben simdi o mezhep icime yattigi icin ona gecsem bu caiz olur mu?

 5. arifselim
  Yönetici
  Eğer bu mezhebe sürekli uyacak ve yeterince bilgi sahibi olabileceğinden emin isen elbette şafii mezhebine geçebilir bu mezhebe uyabilirsin. Ama senin anlattığın şekilde o kadar geniş bir hanefi ortamında isen sana hanefi mezhebinde kalmanı tavsiye ederiz.

 6. Misafir
  Hocam yazinizin sonunda bana o kadar cok hanefi olan yerdeysen hanefide kalmani tavsiye ederiz dediniz ya bunun NEDENİNİ rica etsem bana soylermisiniz?
  Ben birde karadenizliyim ya zaten oralar hep hanefi fakat ben simdi gecememmi caiz mi olmaz?

 7. arifselim
  Yönetici
  Caiz olur elbette. Bizim tavsiye etmemizin nedeni daha kolay ve daha hızlı bilgi elde etmek ile o mezheple aynı mezhebe tabi olanlarla ibadetlerini daha rahat bir şekilde yapabilmekten dolayıdır.

  Bazı alimlere göre herhangi bir mezhebi taklit etmenin bazı şartları vardır:

  1. Taklit edilen mezhebin mudevven/ilmiyle kaynaklarıyla oturmuş bir konumda hak bir mezhep olmalıdır.

  2. Taklit edenin taklit edilenin söz konusu mesele hakkındaki ilmî şartlarını, usulünü bilmelidir.

  3. Taklit ettiği konu, resmi mahkeme/kadı tarafından nakzedilen/hükmü bozulan bir konu olmamalıdır.

  4. Her mezhepten ruhsatları bir araya getirecek şekilde olmamalıdır.

  5. Aynı konuda bir mezhebe göre amel ettiği halde, başka bir zamanda ona muhalif bir görüşe göre taklit yapılmamalıdır.

  6. Bir konuda farklı mezheplerin görüşü telfik edilmemelidir. Söz gelimi, eli kadına değen bir kimsenin bu konuda Hanefî mezhebini, sonra bir yerinden akan kandan dolayı da Şafii mezhebini taklit etmek, her iki mezhebe göre de abdestinin olmadığının göstergesidir.(bk. İanetu’t-talibîn, 4/249).

 8. Misafir
  Hocam o zaman ben safii olsam ve cemaatle namazda hanefi imama uysam sehiv srcdesi gerekir diyor peki bunu yapnam camide karisikliga neden olmazmi? Bunu sadece evde yapsam ve diger sorum bu sehiv secdesini imam selam verdikten sonrami yapacagim yani ben imamla selam vermiycem imam selam her iki tarafa selam verecek ben sehiv secdemi yapacagim sonra selam verecegim oylemi?

 9. arifselim
  Yönetici
  İmama uyan birisi hangi mezhepten olursa olsun imamın yaptığına uyar ve kendi başına hareket edemez. Bu konuyu bu kadar büyütmeden çevrende en çok olan mezhebe uy ve bilmediğin veya zorlanacağın konuların içerisine girme.

 10. Misafir
  Hocam zorlanacagin islere girme dediniz ya. Şafii olup hanefi imama uymak safii olarak hanefilere namaz kildirmak bu kadar mi zor?Yani sehiv gerekmezmi dediniz tam anlayamadim.
  Birde hocam siz haklisiniz benim bu mezhep degistirmek isi biraz gereksiz olur ama hocam inanin safiiye gonulden gecmek istiyorum.Hocam simdi soyleyin bana eger safiiye gecersem cok mu zorlanirim yada zorlanacagim konulara ornek verin belki cayarim bu isten.
  Allah rizasi icin beni bu konuda aydinlatirmisiniz?

 11. emre
  Devamlı Üye
  Örneği ben vermiş olayım: Karına ve ya kadın isen kocana abdestli iken dokunursan abdestin bozulur bu yüzden karından veya kocandan uzak durursun. Bu uzaklaşmalar aranıza mesafe koyabilir.

 12. Misafir

  Reklam


  Ben daha lisede ookuyom evlenmedim.(erkek)

+ Yorum Gönder
mezhep değiştirmek için neler yapılması gerekir