+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kapitalizm sistemini sadece günah olarak görüp küfür saymama tehlikesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  hak yolu
  Üye
  Reklam

  Kapitalizm sistemini sadece günah olarak görüp küfür saymama tehlikesi

  Reklam

  Kapitalizm sistemini sadece günah olarak görüp küfür saymama tehlikesi Mumsema Esselamü aleyküm ve rahmetullah. Dinimiz İslam sitesinde yayınlanmış olan 'İdare Şekilleri' başlıklı fetvada: ''Bir Müslüman, kapitalist olursa kâfir olmuş olmaz. Günahkâr olur. Ama komünist olursa, dinsiz olacağı için kâfir olur.'' diyerek kapitalizm ideolojisinin küfür/şirk olduğunu redderek siteyi takip eden bu kadar insanın da vebaline girilmemiş midir? Halbuki ehl-i sünnet ve'l cemaat fırkasına bağlı bazı cemaatler kapitalizm sisteminin zararları hakkında fetvalar yayınlamışlardır. Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye ve Hak Sözün Vesikaları adlı fıkıh kitaplarında Sosyalizm, Kapitalizm ve Komünizm ideolojileri ile ilgili özetle; 'hepsinin gayrimülim icadı olup dini yok etmeye ve ılımlaştırıp kullanarak insanları sömürmeye dayalı bâtıl sistemler olduğu, refaha kavuşturacak tek kurtuluşun sosyal adâlet olduğu, bunu sağlamak için tek çarenin İslamiyet olduğu' belirtilmiştir. Yine merhum Cemaleddin Hocaoğlu (Rh.a.) hoca Hâkimiyyet isimli kitabında şöyle demiştir: ''Günümüz dünyasının şirk sınırı ise sistemlerdir: 1- Faşist sistem bir şirktir. 2- Komünist sistem bir şirktir. 3- Kapitalist sistem bir şirktir. 4- Demokratik sistem bir şirktir. 5- Laik sistem bir şirktir. 6- Selanikli kemal bir şirktir. 7- Kemalist sistem bir şirktir. 8- Parti sistemi bir şirktir. 9- Irkçılık ve milliyetçilik sistemi bir şirktir. 10- Hakkı batıla karıştırma sistemi bir şirktir.'
  O halde dinimizislam.com sitesi bir müslüman kapitalist olursa günahkâr olur yerine kâfir olur neden dememiştir? Böyle söylemek küfür olmaz mı?

 2. 2
  azra
  Devamlı Üye

  Yorum: Kapitalizm sistemini sadece günah olarak görüp küfür saymama tehlikesi


  Reklam


  Tam ilmihal dediğin eser her Müslümanın kaynak olarak kabul ettiği bir eser değildir sadece ışıkçılar özel bir ilmihaldir.

  Komünizm bir inanç şekli olduğu için inanmak küfürdür lakin kapitalizm bir inanç değildir, ondan dolayı küfür olmaz

 3. 3
  hak yolu
  Üye
  Azra hanım, cevabınız için teşekkürler; lakin Kişi ben kapitalistim diyor yani komünizimin zıddı olan bir sömürüye dayalı bir inanç ideolojisi. Öyle olmasa bazı hocalar bunun küfür olduğunu söylemezlerdi o zaman.

 4. 4
  İslam
  Kur'an Hadimi
  Kapitalist sistem islami bir sistem değildir ama dediğin gibi küfür milletinin işididr fakat hiç bir Alim Kafir demez

 5. 5
  hak yolu
  Üye
  Bu ne tezatlık! Komünizim için küfür deniyorsa kapitalizm için neden denmesin! Ona bakılırsa ikisi de küfür milletinin işidir. Ayrıca hepsine diyen hocalar da var, bu noktada bir sorun yok; teztlı olan nokta, M. Ali Demirbaş adlı hoca dediğimiz kişi buna küfür değil demişse gerekçesini de açıklayacak. Çünkü eğer küfür ise küfre küfür dememek küfür olur.

+ Yorum Gönder