+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yanımdaki küfür etse banada günah yazılırmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. MertK
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yanımdaki küfür etse banada günah yazılırmı?

  Reklam

  Yanımdaki küfür etse banada günah yazılırmı? Mumsema Arkadaşlarım sürekli küfür ediyorlar, etme dedikçe ediyorlar. Eğer yanımdaki herhangi biri küfür etse ve ben onu duysam banada günah sayılırmı?

 2. Esma
  Üye

  Yorum: Yanımdaki küfür etse banada günah yazılırmı?


  Reklam


  Küfre razı olmak küfürdür .
  Bende oluyor oyle şeyler bende o Zaman uyarıyorum, diyorum ki mesela oyle demeyin , oyle demek yalnışdır . Önceler bunu bilmiyordum , ama şimdi nerde eşitsem karşı gelmeye çalışıyorum .
  Bide küfür derken ? Yani küfürlü sözler mi ?
  Yani siz buna razı değilsiniz , uyarıyorsunuz, ama Bi gelişme yoksa , sizin icin Bi sorun yok (tabi ki razı olmıyorsanız buna) Çalışın onlarla gezmeyin..
  Allahu Allem
  Bakara suresinin en son ayeti :
  Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
  285- Peygamber, Rabb’inden ne indirildi ise ona îman getirdi, mü'minler de, her biri "Allah’a ve melâikesine ve kitaplarına ve peygamberlerine: peygamberlerinden hiç birinin arasını ayırmayız diye" iman getirdiler ve şöyle dediler: semi'na ve eta'na, gufranını dileriz ya Rabbena! sanadır gidiş.
  286- Allah kimseye vüs'unden öte teklif yapmaz, herkesin kazandığı lehine yüklendiği aleyhinedir, ya Rabbena! eğer unuttuk veya kasdımız bize bizden evvelkilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme, ya Rabbena! hem de bize takatımız olmayanı yükletme, ve bizden günahlarımız afiv buyur ve bizlere mağfiretini reva, rahmetini atâ kıl, sensin mevlâmız, bizi mansur buyur artık seni tanımayanlara karşı, kahrolsun kâfirler.

  Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Hiçbir günahkâr, başkasının günahını çekmez.) [Enam 164]

  Hadis-i şerifte de aynı ifadeler vardır:
  (Hiç kimse başkasının günahını çekmez.) [Hakim]

  Ancak günah işlemeyi öğreten babaya evladının günahı da yazılır. İbadet öğretirse, onun sevabı da babasına yazılır. Hadis-i şerifte, (Bir müslümanın evladı, ibadet edince, kazandığı sevap kadar, babasına da verilir. Bir kimse, çocuğuna günah öğretirse, bu çocuk ne kadar günah işlerse, babasına da o kadar günah yazılır) buyuruldu. (S. Ebediyye)

  İnsanları sapıtanlar, kendi günahlarını yüklendikleri gibi sapıttırdıklarının günahlarını da yüklenirler. (Nahl 25, Beydavi)

 3. MertK
  Devamlı Üye
  Çok guzel bir cevap sagolun.

+ Yorum Gönder