+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Malikide selam Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ahmet veciz
  (Cezalı)
  Reklam

  Malikide selam

  Reklam

  Malikide selam Mumsema Arkadaslar malikide bazilari 2 tarafa selam verilir diyor bazilari sadece sag tarafa verir diyor hangisi dogru ve selam lafzi tam olarak malikilerde nedir?
  Lutfen baska mezhebinkini yazmayin.MALIKILERINKINI?
  Allah sizden razi olsun.

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Malikide selam


  Reklam


  Maliki mezhebine göre tek bir tarafa selam verilerek namazdan çıkılmış olur. Ancak bu bazı durumlarda farklıdır. Hem malikilere hemde diğer mezheplere göre namazın sonunda verilen selam ile ilgili görüşler kısaca şöyle geçmektedir:

  Mâliki mezhebine göre,
  namazdan çıkmak için sağ tarafa selâm vermekle yetinilir. Ancak bu imama ve bir de yalnız başına namaz kılana has bir sünnettir. Cemaatle namaz kılan kimse, hem hafif sağına, hem de soluna selâm verir, böylece sağ ve sol tarafındaki müminlerin selâmını karşılayıp cevaplamış olur. (Geniş bilgi için bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla Ahkam Hadisleri, Namazdan Selam İle Çıkmak bölümü)

  Malikî'ler ile Şafiî'lere göre, bir selâm ile yetinmenin caiz oluşunun dayandığı delil Aişe (r.anha)'nın hadisidir. Şöyle demiştir:
  "Rasulullah (a.s.) önüne doğru bir tek selâm verirdi."

  Başka bir hadiste ise Seleme b. Ekvâ şöyle demiştir:
  "Rasulullah (a.s.)'in tek bir selâm verdiğini gördüm."
  (İbn Mâce rivayet etmiştir)

  Hanefiler ile Hanbelî'lere göre, iki selâmı da vermenin vacib olduğunun delili daha önce geçen İbni Mes'ud'un hadisi ile Muslim'de rivayet edilen Cabir b. Semure'nin rivayet ettiği şu hadis-i şeriftir:
  "Sizden birine elini uyluğu üzerine koyması, sonra sağında ve solunda bulunan müslüman kardeşlerine selâm vermesi yeter."

+ Yorum Gönder