+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yılbaşı için süs eşyası satmak caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Şema
  Moderatör
  Reklam

  Yılbaşı için süs eşyası satmak caiz mi?

  Reklam

  Yılbaşı için süs eşyası satmak caiz mi? Mumsema
  Yılbaşı için süs eşyası satmak caiz mi?  1- Kötülüğü yapmak haram olduğu gibi ona neden olmak da caiz değilidr. Bu açıdan böyle bir işe yardımcı olmak kişiyi sorumlu eder. Nitekim alimlerimizin çoğunluğu böyle bir şeyin haram olduğunu söylüyorlar.

  2- Ancak satıcılar bizzat yılbaşını kutlamış gibi günah almazlar. Çünkü, satılan şeylerin kötü amaçla kullanılması haramdır. Halbuki süs eşyları satmak esasen haram olan bir iş değildir. Bu açıdan satıcıların sattığı süs eşyaları bizzat haram değildir. Bunu bir dükkanı içki imalatçısına vermeye benzetebiliriz. İmamı Azama göre içki satışı yapacak birisine binayı kiraya vermek haram değildir. Bu noktadan yapılan satışın kendisi haram değildir. Bunu yanlış yerde kullanacak olanların yaptıkları haramdır.

  3- Fakat bir şeyin haram olmaması hiçbir sorumluluğunun olmadığı anlamina gelmez. Böyle bir konuda yardımcı olmak en azından mekruhtur. Mekruh ise harama yakın derecede kişiyi sorumlu eden demektir. Bu nedenle bir mecburiyet yoksa bu işin yapılmasını tavsiye etmeyiz.
  Selam ve dua ile... Sorularla İslamiyet Editör

 2. 2
  rana
  Aciz Kul

  --->: Yılbaşı için süs eşyası satmak caiz mi?


  Reklam


  Allah c.c. razi olsun önemli ve dikat etmemiz gereken bir konu

 3. 3
  imam
  Üye
  Allah razı olsun.
  17 aralık 2009 perşembe günü hicri yılbaşıdır

 4. 4
  akif_yzb
  Üye
  miladi yılabaşına verilen önemin 10da1i hicri yılbaşımıza verilmiyor malesef

 5. 5
  merhaba
  Devamlı Üye
  Satılan şey haram olmadıkça caizdir.

 6. 6
  Misafir
  Salam Aleykum..Süslü telefon kılıfı, defterler,cüzdanlar,anahtarlıklar yapıp satmak istiyorum.Fakat bunlarin süslü olmasi caiz mi?Gösterişe neden olacağı için haram olur mu?

 7. 7
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Satılan eşyaların süslenmesi, süslü eşyaların süslü olması caizdir islam dini açısından bir sakıncası yoktur

+ Yorum Gönder