+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sehiv secdesine varmadan SELAM verilirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. prokado
  Devamlı Üye
  Reklam

  Sehiv secdesine varmadan SELAM verilirmi

  Reklam

  Sehiv secdesine varmadan SELAM verilirmi Mumsema 1=Sehiv secdesine varmadan tek tarafa yada iki tarafa SELAM verilirmi ?

  2=Birde Sehiv secdesi yaptıkdan sonra Selam verip namazı bitirmelimiyiz yoksa Birşeyler okuyupmu bitirmeliyiz ?

  Kardeş Sehiv secdesine varmadan evvel selam vermenin delili nedir ?

  Birde sünnete uygun olan sehiv secdesi yaptıkdan sona direk selam verip birşey okumadan namazı bitirmektir diye okudum acaba doğrumu ?

 2. arifselim
  Yönetici

  Yorum: Sehiv secdesine varmadan SELAM verilirmi


  Reklam


  1- Hanefilere göre sehiv secdesinde imam olan kişi bir tarafa selam verir. İmamın tek tarafa selam sevrmesinin nedeni cemaatin yanılarak namazdan ayırlmamasını sağlamak içindir. Tek başına kılan ise iki tarafa selam vererek sehiv secdesini yapar.


  2- Sehiv secdesi için ayrı özel bir dua okunmaz.

  Hanefilerin bu konuda dayandığı delil, Abdullah b. Mes'ud (r.a)'den nakledilen şu hadistir:

  "Sizden birisi namazında şüpheye düşerse, doğrusunu araştırsın ve namazını kanaatine göre tamamlasın, sonra selam verip sehiv secdesi yapsın, yani yanıldığı için iki secde daha yapsın " (Buhârî, Salat, 31; Müslim, Mesâcid, 88, 89; Ebû Dâvud, Salât, 190, 191, 193; Nesâî, Sehv, 24, 25; İbn Mâce, İkâme, 132, 133; Mâlik, Muvatta', Nidâ, 61-63; Ahmed b. Hanbel, I, 190, 193, 204-206).

+ Yorum Gönder