+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kefaret miktarı ne kadar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Rose_love
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kefaret miktarı ne kadar

  Reklam

  Kefaret miktarı ne kadar Mumsema Selamun Aleyküm,
  Benim yemin kefareti hakkında anlayamadıgım bir konu var. Ödemem gerek yemin kaferetlerim var, diyanete yazdım miktar için, onlar bana kefaret miktarını bu yılki fitr miktarından hesaplamam gerektiğini söyledi, başka bir sitede ise kefaretin benim günlük harcamamın ortalaması oldasının gerektigini, fitr miktarının olmadığı yazıyor. Bu konu hakkında beni bilgilendirebilecek biri var mı?

 2. 2
  mum
  Administrator

  Yorum: Kefaret miktarı ne kadar


  Reklam


  2016 fitre miktarı 15 tl dir.
  Bu bir fakiri sabah akşam doyurma miktarı olarak belirlenmiştir. Yemin kefareti 10 fakiri sabah akşam doyurma miktarı olduğuna göre 150 tl dir.

 3. 3
  Rose_love
  Devamlı Üye
  Öncelikle cevabiniz icin tesekkur ediyorum, buna benzer bir cevabi diyanettem de aldim, ama fetva hattindan bana fitir miktari ile degil kendo halimin ortalamasi ile odemem gerektigini soylediler, ve su sureyle soylediklerini tasdikledir; “Allah, kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da keffâreti, ailenize yedirdiğiniz yemeğin orta hallisinden on fakire yedirmek yahut onları giydirmek yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin keffâreti işte budur. Yeminlerinizi koruyun (onlara riayet edin). Allah size âyetlerini açıklıyor; umulur ki şükredersiniz!” (Mâide, 5/89).

+ Yorum Gönder